Jump to content



MAX VCORE ΣΕ P4P800 TA 1.600?????


haris1984

Recommended Posts

ρε παιδες για ριχτε τα φωτα σας....

πριν λιγο καιρο πηρα μια π4π800se...

τελεια μητρικη μεχρι τωρα(αν και χρειαζεται ενα vdroop mod οταν βρω χρόνο)...

το προβλημα ομως ειναι το εξης...δεν δινει παραπανω απο 1.6 VCORE....

Οταν το βαζω στο 1.625 και παραπανω μου λεει οτι: boot failed due to overclocking...

γιατι ρε γαμωτι του?με την παλια μου μητρικη ειχα δοκιμασει μεχρι και 1.7 με τον πρωτο μου επεξεργαστη και με αυτον που εχω τωρα ειχα δωσει μεχρι 1.65 για δοκιμη (με ολα τα φανακια στο φουλ εννοειται)....

τι γινεται τωρα?...ηθελα να δω ποσο μπορει να φτασει με λιγο παραπανω ταση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FLO

Tι εκανες τελικα?

Eαν αναφερεσαι σε μενα , καλυτερα να πω την ολη ιστορια .Καποια στιγμη πριν καμια 45 μερες που καηκε η Π4Π800 dlx που χα οποτε πηγα να την αλλαξω , στην αρχη πηρα μια τυχαια , αλλα ολο εχανε τα usb ολο που κρασαρε στο MS memtest οταν ειχα ενεργοποιημενο τον promise , γενικα περιεργα πραγματα.Οποτε ακολουθηκε και εδω η πορεια του rma , πηγα ομως με κεφια και χρονο και τεσταρα μερικες P4P800-E-dlx μια απο αυτες ηταν αψογη και οταν πηγα να την κρατησω* γυρισε μια απο rma κατευθειαν απο γερμανια , οποτε ειπα να την δοκιμασω και αυτην και ξαφνου ο νικητης , η μητρικη εχει ολα τα μοσφετ και τα ολοκληρωμενα πανω και οι τασεις ειναι απιστευτες , ενα μοσφετ μονο ελειπε το οποιο πολυ ευκολα μπηκε επανω.....ΤΟ μονο προβλημα ειναι οτι απο τις 8 usb οι 2 δεν λειτουργουν.Και επανερχομαι στο * , εκεινη που λετε η μητρικη δεν μπουτερε με καμια παναγια με ταση 1.65 απο το βιος και πανω....λεω το κομματι μου ειναι οποοτε και δοκιμαζω με ενα σελερονι και παλι τα ιδια , οποτε καταλαβαινω οτι επειδη το κυλωμα τροφοδοσιας του επεξεργαστη στην ασους παρασυρει και την ταση στο τσιπσετ καταλαβα οτι η συγκεκριμενη δεν ηθελε να παρει με τιποτα στο τσιπσετ πανω απο 1.6 και οποτε αλλαχτηκε με αυτην εκ Γερμανιας....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...εχουμε και λεμε...μετα απο μια βαρετη δοκιμη ενος p4 1.8A (ο οποιος δεν κλοκαρει σχεδον καθολου με default ταση...costa rica btw) η μητρικη εδωσε μεχρι 1.95βολτ στον επεξεργαστη(δεν θυμαμαι αν επερνε και παραπανω παντως μεχρι τοσο δοκιμασα)....αρα ως φαινεται δεν δινει παραπανω στον συγκεκριμενο επεξεργαστη??γιατι ομως??

Link to comment
Share on other sites

χμμ...αυτο το εχω καταλαβει...το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι οταν με την p4s8x μου ειχα δοκιμασει μεχρι και 1.65 και μπουταρε κανονικα το πισι...απλα δεν το αφησα να δουλευει εκει για ευνοητους λογους...ρε παιδια να ρωτησω και κατι off topic?γιατι δεν μου βγαζει μπλε οθονες και βαραει κατευθειαν restart αμα χασει σταθεροτητα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.