Jump to content



Powerline υπό ίδιο ρολόι/άλλους πίνακες.


Volrath

Recommended Posts

Έχω modem/router ισόγειο. Σκέφτομαι να πάρω ένα κιτ powerline για να δώσω δικτύο στον 2ρο όροφο. Είναι μεν στο ίδιο ρολόι της ΔΕΗ αλλά έχουν διαφορετικούς πίνακες. Επίσης είναι τριφασικό, αλλά δεν ξέρω πώς και άμα "χωρίζονται" οι φάσεις πάνω/κάτω. Έχει σημασία;

Έχει δοκιμάσει κανείς powerline σε τέτοιες "αποστάσεις" (2 όροφους); Θα πιάνει κάνα 30ρι mbps ή να πάω να κάνω κομπίνα με wifi Ν; Κάνα φτηνό σετάκι να προτείνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτρικό ρεύμα μπορεί και περισσότερα για σένα dLAN

ειχα δοκιμασει το 200mbit σε τριφασικο με δυο πινακες 2 οροφοι αποσταση και επαιξε μια χαρα

νομιζω γυρω στα 150€ το ζευγαρι ειχαν τοτε

Link to comment
Share on other sites

Έχω modem/router ισόγειο. Σκέφτομαι να πάρω ένα κιτ powerline για να δώσω δικτύο στον 2ρο όροφο. Είναι μεν στο ίδιο ρολόι της ΔΕΗ αλλά έχουν διαφορετικούς πίνακες. Επίσης είναι τριφασικό, αλλά δεν ξέρω πώς και άμα "χωρίζονται" οι φάσεις πάνω/κάτω. Έχει σημασία;

Έχει δοκιμάσει κανείς powerline σε τέτοιες "αποστάσεις" (2 όροφους); Θα πιάνει κάνα 30ρι mbps ή να πάω να κάνω κομπίνα με wifi Ν; Κάνα φτηνό σετάκι να προτείνει κανείς;

το θέμα δεν είναι οι αποστάσεις αλλα κυρίως το γεγονός ότι "έχουν διαφορετικούς πίνακες.Επίσης είναι τριφασικό, αλλά δεν ξέρω πώς και άμα "χωρίζονται" οι φάσεις πάνω/κάτω"....σαν πρόβλημα στα μάτια μου αυτό φαίνεται κυρίως.....Δεν υπάρχει κανείς γνωστός να έχει ένα να το δανειστείς για λίγο πριν προχωρήσεις σε αγορά!:help:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω κανένα γνωστό που να έχει τέτοια. Αφού δουλεψε στον pithiki μπορεί να πάρω κάνα ζευγάρι φτηνιάρικα αρχικά (έχει και το Π ένα ζευγάρι 200mbps κάνα 50ρικο) να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

αφου επεσε τοσο η τιμη μια χαρα, παντως ειναι απο τις ελαχιστες (αν οχι η μονη που ξερω) λυσεις που λενε εγγυημενα οτι παιζει σε τριφασικο, Στην περσινη infosystem ειχε πεσει στα χερια μου ενα ζευγαρι για δοκιμη. Δουλεψε αμεσως και χωρις προβληματα.

Προσοχη να το βαλεις πριν απο ups αν εχεις η το πολυμπριζο, δηλαδη βαλτο απευθειας στην πριζα

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχει καποιο φιλτρο και ισως ο διακοπτης ή η ασφαλεια να δημιουργει θορυβο

Θέλω να το βάλω στην ίδια μπρίζα με μπριτζ/ρουτερ, σε Τ, όχι μπαλαντέζες και ιστορίες. Δε θα έχει δηλαδή διακόπτες και π@π@ριες.

Κανε παραγγελια απο ιντερνετ και αμα δεν σου παιξει γυρνα το πισω

Ναι θα δω, απλά δεν ήθελα να πάω στα τυφλά. Να είχε κάποια ελπίδα να παίξει η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε πας σε μια τέτοια λύση και σε διάταξη πρίζα -> powerline -> πολύπριζο + ότι άλλο θες πάνω (μέχρι 1600watt νομίζω);

Σίγουρα υπάρχουν και πιο φτηνές υλοποιήσεις...

Τα έχω υπ'όψιν μου, απλά 1ο ότι είναι αρκετά πιο ακριβά χωρίς να προσφέρουν κάτι το ιδιαίτερο, και 2ο δε ξέρω κατά το πόσο πες με μία διακοπή/υπέρταση/κάτι, άμα ψυθεί αυτό, μη πάρει μαζί και το router.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.