Jump to content



Βοηθεια με συναρτησεις excel 2010


jpcupra

Recommended Posts

Εχω ενα sheet με κελια οπου περιεχουν διαφορους αριθμους. Θελω σε καποιο κελι που θα ορισω εγω, να μου γυρναει το πληθος των κελιων που περιεχουν αριθμους μεγαλυτερους απο καποιο οριο (αριθμο) που εγω θα ορισω.

Το χρειαζομαι στην δουλεια και εχω φαει τα λυσσακα μου, αλλα δεν βγαζω ακρη.

Αny help?

Link to comment
Share on other sites

στην ιδια την βοηθεια για την συναρτηση εχει αρκετα παραδειγματα για οτι σου χρειαζεται ,και ναι θελει εισαγωγικα. οπως γραφει ο volrath

ουτε που τα προσεξα..

να φανταστω οτι θα χρησιμοποιησω παλι την ιδια στην περιπτωση που θελω να μου γυρναει σε καποιο κελι την οποια τιμη του ζητησω να γυρναει? πχ =countif(b2:b27;">1500"); P2=1,2,3.... ???

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να γινει με την απλή εκδοχή του if

=if(b2>1500;1;'')

το οποιο το βαζεις σε ολα τα κελια p2: p17 και αν το αντιστοιχο κελι στην B στηλη είναι πάνω απο 1500 τοτε το κελι στην P παιρνει την τιμη 1 , αλλιως μενει κενο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να γινει με την απλή εκδοχή του if

=if(b2>1500;1;'')

το οποιο το βαζεις σε ολα τα κελια p2: p17 και αν το αντιστοιχο κελι στην B στηλη είναι πάνω απο 1500 τοτε το κελι στην P παιρνει την τιμη 1 , αλλιως μενει κενο

Έφαγες ένα "

Το σωστό είναι

=if(b2>1500;1;''")

Για τον φίλο που το ψάχνει δηλαδή, αν η τιμή του κελιού b2 είναι > από ότι θέλουμε τότε βάλε στο κελί που υπάρχει η συνάρτηση τιμή 1 αλλιώς κενό ""

Link to comment
Share on other sites

Έφαγες ένα "

Το σωστό είναι

=if(b2>1500;1;''")

Για τον φίλο που το ψάχνει δηλαδή, αν η τιμή του κελιού b2 είναι > από ότι θέλουμε τότε βάλε στο κελί που υπάρχει η συνάρτηση τιμή 1 αλλιώς κενό ""

μπορει ας πουμε να μου "κοκκινιζει" το κελι αντι να μου βαζει την τιμη "1"??

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να γινει με την απλή εκδοχή του if

=if(b2>1500;1;'')

το οποιο το βαζεις σε ολα τα κελια p2: p17 και αν το αντιστοιχο κελι στην B στηλη είναι πάνω απο 1500 τοτε το κελι στην P παιρνει την τιμη 1 , αλλιως μενει κενο

μαλλον πρεπει να χτυπησω καναν guide γιατι τα εχω ξεχασει ολα...ντροπη μου.

:wall::wall:

ευχαριστω και παλι φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

μπορει ας πουμε να μου "κοκκινιζει" το κελι αντι να μου βαζει την τιμη "1"??

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια...

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να φτιάξεις condition για το κελί, αυτό είναι ποιό εύκολο.

Αν η τιμή ενώς κελιού είναι μεγαλυτερη από χ τότε κοκκίνησε το τρέχων κελί.

Link to comment
Share on other sites

1ον Με αυτό τον τρόπο απλά χρωματίζεις τα κελια ... δεν μπορείς να κάνεις περαιτέρω επεξεργασία, του στυλ count, distribution κλπ.

2ον Καμια συμβατότητα προς τα πίσω. Αν ανοίξει σε παλαιότερο office δεν δουλέυει τίποτα,

Επειδή υπάρχει τρόπος με κλικ δεν τον κάνει πιο εύκολο ή πιο πρακτικό, διότι όποιος θέλει μόλις πας να γράψεις μια συνάρτηση σε ένα κελί με κλικ στο "fx" σου έρχεται ο γραφικό τρόπος εισαγωγής των πληροφορίων και των συνθηκών.

Link to comment
Share on other sites

1ον Με αυτό τον τρόπο απλά χρωματίζεις τα κελια ... δεν μπορείς να κάνεις περαιτέρω επεξεργασία, του στυλ count, distribution κλπ.

2ον Καμια συμβατότητα προς τα πίσω. Αν ανοίξει σε παλαιότερο office δεν δουλέυει τίποτα,

Επειδή υπάρχει τρόπος με κλικ δεν τον κάνει πιο εύκολο ή πιο πρακτικό, διότι όποιος θέλει μόλις πας να γράψεις μια συνάρτηση σε ένα κελί με κλικ στο "fx" σου έρχεται ο γραφικό τρόπος εισαγωγής των πληροφορίων και των συνθηκών.

Έχεις δίκιο.

[MENTION=3703]jpcupra[/MENTION] Μπορείς να ακολουθήσεις αυτό που σου πρότεινα, εναλλακτικά ακολούθα τον τρόπο που λέει ο pitogiros. Άμα θες γίνεται και σε VBA/events, αλλά έχω την εντύπωση ότι δε θέλεις να μπλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

επαναφερω το θεμα ως με τα εξης δεδομενα:

δυο στηλες, η πρωτη με ποσοστα(>0 'η <0), η δευτερη με ημερες (δευτερα, τριτη κλπ).

σε καποια κελια πιο μακρυ θελω να γυρναει το πληθος των "δευτερων" "τριτων" που ειναι >0 'η <0.

προφανως και θα πρεπει να τσεκαρει τις δυο στηλες αν συμφωνουν ταυτοχρονα τα conditions και να μου

γυρναει το πληθος. σωστα?

how το λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.