Jump to content



wipeout real!!


ΛΑΜΠΡΟΣ

Recommended Posts

δειτε τι εφτιαξαν!το wipeout σε πραγματικο παιχνιδι!!πως ειναι τα slot cars αλλα τα οχηματα δεν ακουμπουν το εδαφος οπως στο wipeout..!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Zqmdv5iyIOY&feature=player_embedded]Controlled Quantum Levitation on a Wipe'Out Track - YouTube[/ame]

και εδω πως το φτιαξανε :p:p

Wipeout Quantum Levitation Track: Secrets Revealed ! - YouTube

Link to comment
Share on other sites

Τα maglev δε τα έχει ακούσει κανείς. Τρένα που ουσιαστικά λειτουργούν στον αέρα(no τριβές). Καλά δε γυρνάν και 90 μοίρες όπως στο video αλλά είναι παρόμοια φάση. Στην Ιαπωνία υπάρχουν αρκετά παραδείγματα

(το vid το ξέρω οτι είναι fake)

Link to comment
Share on other sites

Το maglev σε σχέση με το quantum Levitation , δεν ταυτίζονται.

Στο Maglev ασκείς με ηλεκτομαγνήτες τρομερά μαγνητικά πεδία ικανά να σηκώσουν το τρένο στον αέρα.

Στο quantum levitation , η υπερψυγμένος υπεραγωγός αποθεί δεν επιτρέπει στις μαγνητικές γραμμές να το διαπεράσουν και αυτές κάμπτοτε γύρω του ,πλην κάποιον σημειακών ατελειών. Αυτό οδηγεί στο να κινείται το σωμα ελεύθερα εντός του πεδίου , χωρίς να χρειάζεται να ασκείς συνέχεια ενέργεια για να απωθειθεί. Το φαινόμενο λέγεται Meissner .

Οι γνώσεις φυσικής μου ειναι περιορισμένες οπότε μπορεί να μην το εξήγησα εντελώς ορθά ας με διορθώσει κάποιος φυσικός αν κάτι έχω λανθασμένο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.