Jump to content



Προσθήκη και συμβατότητα RAM


profitis

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την κοινότητα!

Αφού επιτέλους πέσανε οι τιμές στις DDR3, ήρθε ο καιρός για μια μικρή αναβάθμιση!

Το σύστημα που έχω είναι ένας Core i7 860, στα 2,8 gHz στο socket 1156. H μητρική μου είναι η Asus P7P55D-pro και οι μνήμες που έχω οι G-skill F3-12800 CL7- 4GBECO. (φαίνεται και στο screenshot απο το cpu-z) Από το BIOS της μητρικής εχω βάλει το auto overclock mode αλλά στο daily/user mode (οπως τέλος πάντων το λένε, δεν θυμάμαι) που αναλόγως αν χρειαστεις γκάζια υπερχρονίζει.

Ορισμένες απορίες τώρα...Θυμάμαι οτι οι μνήμες μου είχανε max bandwidth 1600ΜΗz, αν δεν κάνω λάθος το υποδηλώνει και το όνομα τους. Το cpu-z βγάζει max bandwidth 10700 αντί για 12800. Λογικά το auto mode της μητρικής το έχει ρίξει για οικονομία στη κατανάλωση; Κάνω κάτι λάθος ή εχω καταλαβει λάθος το όλο θέμα ; :p

Ψάχνω ενα set ίδιες μνήμες ακριβώς αλλα δεν βρίσκω.To πιο κοντά που έχω βρει είναι αυτές : G.SKILL F3-10666CL8D-4GBECO 4GB (2X2GB) που απ όσο εχω καταλαβεί φτάνουνε μέχρι 1333MHz.

Αν τις αγοράσω γενικά θα είμαι οκ σε άποψη συμβατότητας; Γενικώς ποιος ειναι ο καλύτερος συνδυασμός αναβάθμισης/ρύθμισης στις μνήμες μου;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

post-1815-1416075790,0005_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Απλά δεν θέλω να μπαίνω στη διαδικασία να τις πουλάω και να αγοράζω τελείως καινούργιο σετ, ασε που θα κοστίσει πολυ περισσότερο (πόσο να πιασουν τώρα τα 4GB που εχω κιολας;)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σωστο ειναι να ειναι ολες ιδιες.

Εσυ θες να κρατησεις τισ δικες σου οποτε θα σου σου προτεινα να παρεις αλλα 2χ2GB απο καποια που υπαρχει αποθεμα ωστε αν εχεις προβλημα να πουλησεις αυτες που εχεις και να παρεις αλλα 2χ2 ιδιες.

Link to comment
Share on other sites

γενικα οποια εταιρια και να βαλεις μνημες δεν θα εχεις προβλημα ασυμβατοτητας πολυ σπανιο να εχεις προβλημα

παρε τις πιο φθηνες - ομορφες και ειναι ιδια ταχυτητα με αυτες που εχεις γιατι στην πραξη δεν καταλαβαινεις διαφορες μεταξυ τους

οποτε μην σκοτιζεσαι τζαμπα ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα και γίνετε μπάχαλο στο forum , πείτε μου γί'αυτές της ram αξίζουνε , και σαν μάρκα αν έχει αξιοπιστία;

pc1

καλες ειναι φιλε μου αλλα γνωμη μου ειναι καλυτερα ψαξε για μεταχερισμενες

για να σου βγει πιο φθηνα και θα κανεις και την ιδια δουλεια

Οσο για την εγγυηση και οι μεταχεισμενες εαν πωλητης εχει αποδειξη θα εχεις lifetime εγγυηση

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι για τις lifetime εγγύηση δεν χρειάζεται καν απόδειξη, καλύπτονται απο τις κατασκευάστριες εταιρείες

δεν νομιζω να ισχυει αυτο καθως με αυτη την λογικη εαν καποιος κλεψει μνημες απο καποιον η καποιο καταστημα εχει εγγυηση

η αποδειξη ειναι απαραιτητη για να φενεται η αγορα

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως εχω κάνει RMA σε δισκο χωρίς τίποτα και ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι ισχύει το ιδιο

Σε καταστημα αποκλειεται να γινεται

τωρα απευθειας στην εταιρια ισως σε καποιες περιπτωσεις

παρολα αυτα εχει ενα ρισκο μεγαλο

Δικη σιυ η αποφαση dude

Link to comment
Share on other sites

Μα για τις εταιρείες μιλάω και πιο πάνω, οχι τα καταστήματα. Κανένα ρίσκο, έστειλα οτι μου ζήτησαν (διάγνωση ,τύπο δισκου, σειριακό αριθμο) μου είπαν οκ για rma και μετά έστειλα τον δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.