Jump to content



System CMOS checksum bad


Dexter

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,

Εχω ένα λαπτοπ Fujitsu και τον τελευταίο καιρό μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα.Κατά την εκκίνηση του μου βγάζει μια μαύρη οθόνη με τ εξής σφάλματα:

ERROR

0271:Check date and time settings

WARNING

0251:System CMOS checksum bad-Default Configuration used

Με λίγο ψάξιμο στο google και σ' αυτό το thread κατάλαβα ότι μάλλον φταίει η μπαταρία απλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το πρώτο μήνυμα κάνει μπαμ ότι είναι μπαταρία

ERROR

0271:Check date and time settings

η μπαταρία κρατάει την ημερομηνία - ώρα όταν ο υπολογιστής είναι εκτός ρεύματος και φυσικά τις ρυθμίσεις στο BIOS

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πω και βλακεία αλλά φταίει δηλαδή που όταν συνδέω το λαπτοπ στο ρεύμα βγάζω την μπαταρία και πολλές φορές ξεχνάω να την βάλω πάλι αφού το κλείσω;; Ή απλά έχει αρχίσει και τα "φτύνει" η μπαταρία;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέμε μπαταρία, εννούμε την μπαταριούλα του BIOS εσωτερικά , όχι την μπαταρία την κανονική.

Επειδή βγάζεις την κανονική μπαταρία του λαπτοπ , το BIOS τραβάει ρευμα απο την μικρή μπαταριούλα λιθίου που έχει μέσα ,πάνω στην μητρική του και έτσι τελικά την ξελίγωσε και τώρα δεν κρατάει καθόλου τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι απόλυτα σίγουρος οτι έχει ξεληγωθεί η εσωτερική μπαταρία . Εμένα ένας pavilion μου έβγαζε τετοιο μήνυμα και επειδεί και όταν έμπαινε στα windows δεν φορτιζε σωστά άλλαξα την κεντρική του μπαταρία και τελικά διαμαγείας έφυγε το μήνυμα του Bios . Φαντάζομαι οτι οι μπαταρίες του Βιοs δεν είναι επαναφορτιζόμενες ώστε μόλις άλλαξα κεντρική μπαταρία να ξαναφόρτισε.

Δυστυχώς τα lαπτοπ είναι λίγο μπελαλίδικα στο να βρεις τι πρόβλημα υπάρχει σε σχέση με ένα κανονικό PC ,που δοκιμάζεις εξαρτήματα και πάντα βίσκεις τον ένοχο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα lαπτοπ είναι λίγο μπελαλίδικα στο να βρεις τι πρόβλημα υπάρχει σε σχέση με ένα κανονικό PC ,που δοκιμάζεις εξαρτήματα και πάντα βίσκεις τον ένοχο.

Συμφωνώ σ΄αυτό!Εγώ έχω σταθερό PC και το laptop είναι της αδερφής μου και το μόνο που μου είπε είναι ότι της βγάζει αυτό το θεματάκι...από κει και πέρα δεν ξέρω τι έχει γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Και όμως είναι η μπαταρία, και να σου εξηγήσω τι σου συνέβει στο Pavilion

Η μητρική αντλεί ρεύμα από όπου μπορεί, με πρώτη επιλογή την κεντρική -κυρια μπαταρία ή τον φορτιστή. Όταν η κύρια μπαταρία έχει πρόβλημα και δεν φορτίζει, οταν είναι σβηστό το λάπτοπ και δεν έχεις επάνω τον φορτιστή, το bios τραβάει μέχρι να ξελιγωθεί η μπαταρία η κεντρική.

Μόλις αδειάσει η κεντρική ,τότε τραβάει από την λιθίου την εσωτερική.

Αυτή εσυ την ξελίγωσες και ως αποτελεσμα το μύνημα.

Όταν έβαλες την καινούργια μπαταρία ,πλεον φόρτιζε κανονικά το λάπτοπ και όσο και να τραβήξει το Bios με το λαπτοπ σβηστό δεν μπορεί να την αδειάσει. Πρέπει να μείνει κανα μήνα σβηστό για να αδειάσει,και άλλο τόσο για ξελιγωθεί σε επίπεδο που να μην φτάνει για το BIOS

Στην περίπτωση του [MENTION=14980]Dexter[/MENTION] , βγάζει την μπαταρία όταν είναι σβηστό το λάπτοπ οπότε το bios τραβάει από την εσωτερική. Ισχυει ότι αν σταματήσει να βγάζει την μπαταρία και φροντίζει να μην αδείαζει ποτέ εντελώς τότε δεν θα του βγάλει το μύνημα.... ΟΜΩΣ η εσωτερική μπαταρία συνεχίζει να είναι άδεια.

Οσο για να την αλλάξεις είναι απο λιγάκι έως αρκετα δύσκολο ανάλογως το μοντέλο.

Σε κάποια λάπτοπ βγάζοντας τα καπακια του επεξεργαστή φαίνεται, σε άλλα θέλει ανακατασκευή το μισό λάπτοπ.

Βρίσκεις με το μοντέλο σου το service manual και εκει αναφέρει που είναι η μπαταρία καθώς και οδηγίες αποσυναρμολόγησης του μηχανήματος.

Σημείωση !!! Σε πολλά λάπτοπ η μπαταρία είναι κολλημένη με καλάι στην μητρική οπότε θέλει κολλητήρι για την αλλαγή,

Link to comment
Share on other sites

Και όμως είναι η μπαταρία, και να σου εξηγήσω τι σου συνέβει στο Pavilion

Η μητρική αντλεί ρεύμα από όπου μπορεί, με πρώτη επιλογή την κεντρική -κυρια μπαταρία ή τον φορτιστή. Όταν η κύρια μπαταρία έχει πρόβλημα και δεν φορτίζει, οταν είναι σβηστό το λάπτοπ και δεν έχεις επάνω τον φορτιστή, το bios τραβάει μέχρι να ξελιγωθεί η μπαταρία η κεντρική.

Μόλις αδειάσει η κεντρική ,τότε τραβάει από την λιθίου την εσωτερική.

Αυτή εσυ την ξελίγωσες και ως αποτελεσμα το μύνημα.

Όταν έβαλες την καινούργια μπαταρία ,πλεον φόρτιζε κανονικά το λάπτοπ και όσο και να τραβήξει το Bios με το λαπτοπ σβηστό δεν μπορεί να την αδειάσει. Πρέπει να μείνει κανα μήνα σβηστό για να αδειάσει,και άλλο τόσο για ξελιγωθεί σε επίπεδο που να μην φτάνει για το BIOS

Στην περίπτωση του [MENTION=14980]Dexter[/MENTION] , βγάζει την μπαταρία όταν είναι σβηστό το λάπτοπ οπότε το bios τραβάει από την εσωτερική. Ισχυει ότι αν σταματήσει να βγάζει την μπαταρία και φροντίζει να μην αδείαζει ποτέ εντελώς τότε δεν θα του βγάλει το μύνημα.... ΟΜΩΣ η εσωτερική μπαταρία συνεχίζει να είναι άδεια.

Οσο για να την αλλάξεις είναι απο λιγάκι έως αρκετα δύσκολο ανάλογως το μοντέλο.

Σε κάποια λάπτοπ βγάζοντας τα καπακια του επεξεργαστή φαίνεται, σε άλλα θέλει ανακατασκευή το μισό λάπτοπ.

Βρίσκεις με το μοντέλο σου το service manual και εκει αναφέρει που είναι η μπαταρία καθώς και οδηγίες αποσυναρμολόγησης του μηχανήματος.

Σημείωση !!! Σε πολλά λάπτοπ η μπαταρία είναι κολλημένη με καλάι στην μητρική οπότε θέλει κολλητήρι για την αλλαγή,

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου!Θα δοκιμάσω αυτό που είπες και βλέπουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.