Jump to content



Πρόβλημα με κάρτα γραφικών(GTX 295)


TiTan

Recommended Posts

Εδώ και μερικούς μήνες έχω ένα ιδιαίτερα ενοχλητικό πρόβλημα. Όταν βρίσκομαι μέσα σε κάποιο game σε οποιαδήποτε στιγμή και χωρίς καμιά προειδοποίηση μπαίνει η οθόνη σε λειτουργιά χαμηλής κατανάλωσης όπως όταν είναι σβηστός ο υπολογιστής. Ο υπολογιστής μένει ανοιχτός χωρίς καμιά ανταπόκριση σε οπουδήποτε κουμπί. Κάνοντας restart αρχίζει να σφυρίζει το auto-diagnostic της μητρικής για την κάρτα γραφικών. Τον κλείνω με το power button, ανοίγω όλα καλά. Και αυτό μπορεί να επαναληφθεί πολλές φόρες ή και καθόλου. Έχω δοκιμάσει να αναβαθμίσω drivers και τίποτα. Έχω αλλάξει κάρτα γραφικών και όλα δούλευαν μια χαρά. Όποτε όπως φαίνεται πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα της κάρτας.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να προκαλεί αυτό το πρόβλημα και αν είναι επιδιορθώσιμο?

Η κάρτα γραφικών είναι η PNY GTX295

Ευχαριστώ για την ενδεχόμενη βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το να την γυρίσεις για rma, αν έχει εγγύηση ακόμα, δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι.

Ναι δυστυχώς δεν έχω εγγύηση..:hm: ευχαριστώ για την απάντηση πάντως..:T:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα παρομοιο προβλημα με την μονη διαφορα οτι οταν εσβηνε η οθονη το fan της καρτας πηγαινε στο 100%..

Δοκιμασα beta/official drivers τπτ...

Δεν ξερω αν στην περιπτωση σου βοηθαει αλλα εμενα λυθηκε με format το prob..:T:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα παρομοιο προβλημα με την μονη διαφορα οτι οταν εσβηνε η οθονη το fan της καρτας πηγαινε στο 100%..

Δοκιμασα beta/official drivers τπτ...

Δεν ξερω αν στην περιπτωση σου βοηθαει αλλα εμενα λυθηκε με format το prob..:T:

χμμ το format δεν το σκέφτηκα γιατί φαίνεται να είναι πρόβλημα υλικού... θα το δοκιμάσω πάντως.

Ευχαριστώ! :T:

Link to comment
Share on other sites

ελα το βρηκα..

http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/svinei-i-othoni-otan-einai-se-idle-100250.html

απλα για να ξερεις δεν δοκιμασα με αλλη καρτα για να δω αν θα συνεχισει το προβλημα... οπως εκανες εσυ.:T:

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...βλέπω εσένα στο έκανε πιο πολύ σε idle, εμένα το κάνει μόνο με παιχνίδια..σε άλλα κατευθείαν σε άλλα σε τυχαίες στιγμές ή μπορεί κ καθόλου. Με την άλλη κάρτα δούλευε κανονικά.:...: Μακάρι να λυθεί με ένα μόνο format..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικούς μήνες έχω ένα ιδιαίτερα ενοχλητικό πρόβλημα. Όταν βρίσκομαι μέσα σε κάποιο game σε οποιαδήποτε στιγμή και χωρίς καμιά προειδοποίηση μπαίνει η οθόνη σε λειτουργιά χαμηλής κατανάλωσης όπως όταν είναι σβηστός ο υπολογιστής. Ο υπολογιστής μένει ανοιχτός χωρίς καμιά ανταπόκριση σε οπουδήποτε κουμπί. Κάνοντας restart αρχίζει να σφυρίζει το auto-diagnostic της μητρικής για την κάρτα γραφικών. Τον κλείνω με το power button, ανοίγω όλα καλά. Και αυτό μπορεί να επαναληφθεί πολλές φόρες ή και καθόλου. Έχω δοκιμάσει να αναβαθμίσω drivers και τίποτα. Έχω αλλάξει κάρτα γραφικών και όλα δούλευαν μια χαρά. Όποτε όπως φαίνεται πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα της κάρτας.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να προκαλεί αυτό το πρόβλημα και αν είναι επιδιορθώσιμο?

Η κάρτα γραφικών είναι η PNY GTX295

Ευχαριστώ για την ενδεχόμενη βοήθειά σας!

η καρτα γραφικων σου οταν παιζεις σε τι θερμοκρασεις λειτουργει?

Link to comment
Share on other sites

η καρτα γραφικων σου οταν παιζεις σε τι θερμοκρασεις λειτουργει?

Ναι το σκεφτικά μήπως είναι οι θερμοκρασίες το άνοιξα και άλλαξα θερμοαγώγιμη πάστα..αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Οι θερμοκρασίες που έχω είναι Idle : 47/50 και σε load(πχ crysis 2) : 68/70

Η πλάκα είναι ότι σε βαριά παιχνίδια όπως το crysis δεν κολλάει ενώ σε λιγότερο απαιτητικά (LoL, Minecraft) κολλάει περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

βασικά για να σου κολλάει στα μη απαιτητικά παιχνίδια εμένα μου φαίνετε ότι μπορεί να ζορίζεται το υπόλοιπο σύστημα με τα έξτρα fps που βγάζει η κάρτα σου. δεν ξέρω αν βγάζω νόημα. από επεξεργαστή/ραμ/τροφοδοτικό θερμοκρασίες και τέτοια?

auto-diagnostic της μητρικής για την κάρτα γραφικών, δηλάδη?? + τα 1200 βατ τροφοδοτικό δεν είναι overkill για το σύστημα (άσχετο)?

Link to comment
Share on other sites

βασικά για να σου κολλάει στα μη απαιτητικά παιχνίδια εμένα μου φαίνετε ότι μπορεί να ζορίζεται το υπόλοιπο σύστημα με τα έξτρα fps που βγάζει η κάρτα σου. δεν ξέρω αν βγάζω νόημα. από επεξεργαστή/ραμ/τροφοδοτικό θερμοκρασίες και τέτοια?

auto-diagnostic της μητρικής για την κάρτα γραφικών, δηλάδη?? + τα 1200 βατ τροφοδοτικό δεν είναι overkill για το σύστημα (άσχετο)?

Ναι έχει η μητρική πάνω κάτι Q led που βοηθούν στην διάγνωση προβλήματος

20.jpg

Όταν κολλάει και τον κάνω reset ανάβει το VGA. Τον κλείνω από το power button και ανοίγει κανονικά χωρίς να ανάψει.

Χθες βεβαία μου έκανε κάτι καινούργιο...για λίγα δευτερόλεπτα πριν κλείσει η οθόνη εμφάνισε μπλε οθόνη. Δεν ξέρω αν τόσο καιρό πετάει και μπλε οθόνη από πίσω ή από τα υπερβολικά reset άρχισαν να τα "παίζουν" και τα windows.

Άμα crashari ο driver της κάρτας σταματάει να λειτουργεί και η κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

λογικά και τις άλλες φορές είχε μπλέ οθόνη απλά δεν προάβενες να την δεις. συνηθως ναι, αφού μέσω του driver λειτουργεί η κάρτα. δοκίμασε να βάλεις την κάρτα σε άλλο πισι να δεις αν θα κάνει το ίδιο, μόνο τότε είναι 100% κάρτα. δοκίμασε σε άλλο pci slot επίσης.

Link to comment
Share on other sites

λογικά και τις άλλες φορές είχε μπλέ οθόνη απλά δεν προάβενες να την δεις. συνηθως ναι, αφού μέσω του driver λειτουργεί η κάρτα. δοκίμασε να βάλεις την κάρτα σε άλλο πισι να δεις αν θα κάνει το ίδιο, μόνο τότε είναι 100% κάρτα. δοκίμασε σε άλλο pci slot επίσης.

Καταπληκτικό!! Άλλαξα pci slot και δείχνει να μην έχει πλέον το πρόβλημα!!:dance3::clap:

Τώρα είτε κάποιο pin της μητρικής έχει πρόβλημα, είτε επειδή έγιναν reinstall τα drivers για άλλο slot δεν crasharoun..

Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ Linos και όλους γενικά για την βοήθεια σας! Με γλιτώσατε από πολλά reset!:T:

Link to comment
Share on other sites

λογικά αν λειτουργεί οκ σε άλλο σλοτ, μάλλον μητρική είναι. κανένας pci controler.

@pantelos και τα 2 κόκκινα σλοτ της μητρικής του τρέχουν 16χ μόνα τους, ή χ8 σε sli, οπότε με μονή κάρτα ( 1 σλοτ) τρέχει χ16

[MENTION=14102]TiTan[/MENTION] αν σου λειτουργεί στο άλλο κόκκινο σλοτ τότε κάτι φταίει στο πρώτο. άν έχεις εγγύηση εκμεταλεύσου την και άλλαξέ την. λογικά η κάρτα που έβαλες για δοκιμή πρέπει να ήταν αρκετά παλιότερη?? και άρα μάλλον δεν ζόριζε το πισι με έξτρα πολλά frames ούτε το κυριότερο με κατανάλωση ρεύματος από το pci. οστώσο το τι οδήγησε σε αυτό είναι λίγο so and so, μπορεί κανένα vrm στην 295 να την έχει ακούσει μπορεί να ήταν κάτι ελατωματικό στην μητρική (χλωμό για asus). καλό θα ήταν να βρεις από καποιον μια gpu με ανάλογη κατανάλωση με την δικία σου και να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που έχω καιρό να απαντήσω, άπλα έχουμε εξεταστικές

και ήθελα να δοκιμάσω και πως τα πάει το σύστημα...και τελικά

δεν έφυγε το πρόβλημα:weep:.. εμφανίζεται πάλι, με μικρότερή όμως

συχνότητα.:wall:

[MENTION=13849]Linos[/MENTION] Η κάρτα που δοκίμασα πράγματι ήταν αρκετά παλιά κ έχεις δίκιο σε αυτό που λες...

Αλλά εγγύηση δεν έχω όποτε ψάχνω άλλες λύσεις. Άλλο άτομο να βρω με gpu με ανάλογη

κατανάλωση με την δικιά μου λίγο δύσκολο, δεν ξέρω κανέναν:wall:. Τώρα κάποια στιγμή

θα δοκιμάσω και το format μήπως φταίνε τα windows και τα drivers.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.