Jump to content



Αγορά Κάρτας Γραφικών...


giorgos94

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Και ναι κατάφερα σήμερα να κάψω την GTS 250 Twintech που εχω μετά απο 15ωρο gaming overclocked η κάρτα με full fan κλπ κάηκε ενας πυκνωτής.

Είπα λοιπόν οτι είναι η ώρα να αγοράσω μια καινούργια GPU με τα εξής κριτήρια, χωρίς να εχω πρόθεση να τα αλλάξω με τίποτα.

Τιμή: Έως 180 ευρώ +/-5eu

Δυστυχώς, το τροφοδοτικό μου εχει ΜΟΝΟ ενα PCI-E power για κάρτα γραφικών άρα θα ζητήσω την βοήθειά σας αν κάποιος ξέρει τι μπορώ να κάνω για αυτό. Επίσης, είναι 550W.

Εχω σκαλώσει με την 6850 κυρίω απο πλαίσιο(δεν μπορώ να αγοράσω απο αλλού, δυστυχώς).

Έχει πολλές εκδόσεις όμως και μου άρεσε πολύ της Connect3D που είναι 2GB αλλά δυστυχώς μου φένεται άσχημο το σύστημα ψύξης της.

(Γνωρίζω οτι η 6850 χρειάζεται μόνο ενα PCI-E power, γιαυτό εχω κολλήσει στην συγκεκριμένη).

Οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Molex ελεύθερα δεν έχεις; Η κάρτες έχουν (συνήθως) adaptors 2x molex=>6pin pcie στο bundle τους, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. Με αυτά τα χρήματα παίρνεις 6870. Βέβαια "υποτίθεται" ότι θα βγουν οι 78ΧΧ αυτό τον μήνα, οπότε άμα έχεις κάποια προσωρινή, δε θα ήταν άσχημο να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τίποτα προσωρινό και δεν θα ήθελα να βάλω 78χχ κάρτα σε Premier PSU και i3 530 CPU. Θέλω κάτι στα λεφτά που αναφέρω παραπάνω που να αντέχει απλό gaming σε μια σεβαστή ανάλυση και ποιότητα, δηλάδη 68χχ κατά την δική μου άποψη.

Μια ερώτηση, είδα οτι η GTX 550 ti είναι στα 199 ευρώ απο πλαίσιο και amazon-ebay την βρίσκω max 120$$.... Τι κάνουν και μας κοροϊδεύουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς για το ένα pci-e διότι υπάρχουν αντάπτορες που δίνουν από 2 μόλεχ =>1 pci-e 6pin.

Το ότι είναι 550 είναι ενα μικρο προβληματάκι διότι σε περιορίζει απο πλευράς ρεύματος... :(

Καλή επιλογή είναι η 6850 και κάπως πιο ολιγαρκής σε ρευμα. Η εναλλακτική σου είναι η GTX 560 Ti η οποία μπορεί να την παρεις απο Pixmania στα 170ευρω αλλά καίει κανα 50αρι watt παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι δυσκολεύω την κατάσταση αλλά δυστυχώς πρέπει να περιοριστώ σε πλαίσιο η ebay :/

Sapphire 6870 Sapphire 6870 (PCI-Express, GDDR5 , 1GB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Είναι εντάξει; Ελπίζω να εχει ενα molex -> pci-e αν την πάρω εφόσον εχω ήδη 1 εγώ για να είμαι καλυμμένος απο πλευρά connectors...

Link to comment
Share on other sites

H 560 που βλέπεις στο ebay 120$ ειναι απλή και όχι Ti ... Η Ti βγαίνει στα 180-190usd

edit

Η 6870 ειναι πολυ καλη σε αυτά τα λεφτα.

Αντάπτορα δεν πιστευω να έχει μέσα της , αλλά μπορεις να παραγγείλεις εναν απο ebay ή να ψάξεις σε κάνα κατάστημα με ηλεκτρονικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Και ναι κατάφερα σήμερα να κάψω την GTS 250 Twintech που εχω μετά απο 15ωρο gaming overclocked η κάρτα με full fan κλπ κάηκε ενας πυκνωτής.

Είπα λοιπόν οτι είναι η ώρα να αγοράσω μια καινούργια GPU με τα εξής κριτήρια, χωρίς να εχω πρόθεση να τα αλλάξω με τίποτα.

Τιμή: Έως 180 ευρώ +/-5eu

σε τί ανάλυση παίζεις?

γενικά προτιμώ 6870 από 6850 γιατί θα σου δώσει λίγη ακόμη δύναμη....

να υποθέσω είσαι plaisio only λόγω πιστωτικού από την προηγούμενη?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πλαίσιο Only γιατί προφανώς είμαι ανήλικος, η αγορά θέλω να γίνει με 2μηνη δόση και ετσι αναγκάζω τον πατέρα να αγοράσει και δεν θέλω να τον πρήζω να δημιουργεί λογαριασμό αλλού κλπ.. Δυστυχώς....

1920*1080 Battlefield 3 με medium-high γραφικά θέλω και με βάση το youtube μπορώ να το εχω με γύρω στα 40-50 fps(Δεν με ενδιαφέρει 100σταρι fps :) )

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πλαίσιο Only γιατί προφανώς είμαι ανήλικος, η αγορά θέλω να γίνει με 2μηνη δόση και ετσι αναγκάζω τον πατέρα να αγοράσει και δεν θέλω να τον πρήζω να δημιουργεί λογαριασμό αλλού κλπ..

αν δεν ήθελες δίμηνη δόση ...αγοράζεις από οποιοδήποτε μαγαζί με αντικαταβολή....πληρώνεις courier + fees αντικαταβολής+ την αξία της κάρτας και end of story

αφού όμως επιμένεις για plaisio πάνε σε 6870...το τροφοδοτικό πιστεύω πως θα υπερκαλύψει (την ανωνυμία του φοβάμαι λίγο)

βέβαια η 6870 θέλει 2*6 pin pci-e τροφοδοσία αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα ...λογικά θα έχει μετατροπέα μέσα στο κουτί της κάρτας από 2molex->6pin pci-e

Link to comment
Share on other sites

Όπου να' ναι θα παραγγείλω την 6870 τελικά... Σε ολα τα unboxing, Reviews και τα σχετικά που εχω δεί, παρέχουν 2 adaptors(1 χρειάζομαι). Ελπίζω να σταθώ τυχερός γιατί στις Αξιολογήσεις και σχόλια του πλαισίου για το συγκεκριμένο προϊόν λένε ο,τι το κουτί είναι διαφορετικό.

Ευχαριστώ για την βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείται για το διπλό post αλλά μόλις έμαθα οτι εχω μια προσφορά απο πλαίσιο για την GTX 550 ti απο 199 ευρώ σε 179 !

Αξίζει να δώσω άλλα 10 για την GTX550ti αντί για sapphire 6870??

Ευχαριστώ πολύ!

EVGA GTX 550 VGA (PCI-Express, GDDR5, 2GB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείται για το διπλό post αλλά μόλις έμαθα οτι εχω μια προσφορά απο πλαίσιο για την GTX 550 ti απο 199 ευρώ σε 179 !

Αξίζει να δώσω άλλα 10 για την GTX550ti αντί για sapphire 6870??

Ευχαριστώ πολύ!

EVGA GTX 550 VGA (PCI-Express, GDDR5, 2GB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

δες η σειρά σε δύναμη πάει 550ti < 6870 <560ti

αν πάρεις την 550 από εδώ το κέρδος είναι πολύ μεγαλύτερο και σε νοιάζει πολύ το οικονομικό είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή...και έτσι ψυλο συμφέρει η 550

αν είναι να πας από πλαίσιο νομίζω πως αξίζει πιο πολύ η 6870(λόγω της μικρής οικονομικής διαφοράς)

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα την 6870. Τώρα κάνω τον σταυρό μου να εχει έστω ενα adaptor για το PCI-E Power διότι εχω μόνο ενα...

Φοβάμαι διότι δεν είναι το κουτί που δείχνει στην εικόνα το πλαίσιο, με βάσει τις αξιολογήσεις, και το κουτί που δείχνει εχει σίγουρα αντάπτορα. Το κουτί που εχει όμως δεν ξέρω αν παρέχει αντάπτορα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κάηκε μόνο ένα πυκνωτής πήγαινε σε ένα ηλεκτρονικό να σου τον αλλάξει. Το έχω κάνει σε 2 μητρικές και δουλεύουν ακόμα χωρίς κανένα πρόβλημα. Την μία φορά μου ζήτησαν 5 ευρώ και την άλλη τίποτα. Πέντε λεπτά υπόθεση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα δεν εχει,εχω κανα-δυο.... αμα θες σου στελνω,χωρις χρηματα εννοειται..:T:

Εκτιμώ πολύ την βοήθειά σου. Σε περίπτωση που χρειαστεί θα σε ενημερώσω. Μακάρι βέβαια να μην φτάσω σε τέτοιο σημείο :p

Ευχαριστώ για την βοήθεια απο όλους!

Καλή σας νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν μπορώ να καταλάβω ποιό edition Είναι. Ένας λέει οτι είχε το Dirt 3 μέσα άρα υποθέτω είναι το special με τα duo fan που έδεινε η codemasters? Στην εικόνα δείχνει την reference...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.