Jump to content



580 x 2 ή 590


YDinopoulos

Recommended Posts

Μετα απο σχεδον 3 χρονια με την 4870Χ2, ηρθε η ωρα για αλλαγη καρτας γραφικων. Το hardware....

i7 920 (@ 3 GHz)

MSI X58 Platinum

6x1 GB DDR3 (7-7-719-59-2T)

Ati 4870X2

PSU PC Power & Cooling 750W

Yδροψυκτο σε CPU-GPU

Το μονιτορ μου ειναι μια οθονη LED 32' Panasonic και ειμαι μονιμα σε 1920χ1080 (HDMI γαρ...) Το θεμα μου ειναι οτι στο BF3 παιζω με 29-31 max fps.

Και η ερωτηση μου ειναι....Παω σε SLI με 2 GTX 580, περιμενω να πεσει λιγο η GTX 590, ή παω για HD7970 ?? Οτιδηποτε αγοραστει θα μπει στην υδροψυξη βεβαια !

Link to comment
Share on other sites

Και η ερωτηση μου ειναι....Παω σε SLI με 2 GTX 580, περιμενω να πεσει λιγο η GTX 590, ή παω για HD7970 ?? Οτιδηποτε αγοραστει θα μπει στην υδροψυξη βεβαια !

Αφου λες για υδροψυξη θα πρεπει να αποκλισεις για μενα λυσεις με δυο καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βγαλει μπαντζετ μου για φετος. :D Μαλλον για καιονουργια θα παω.

Kαινουργια και να μου λες για τις φαφουτες των 500 και 700 ευρω αντιστοιχα δεν μου παει. :D

Αν σε τρωει ο κ...ς σου σημερα να πας να παρεις καρτα παιρνεις 7970/50 αλλιως περιμενεις το kepler.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε εφοσον ειπες πως απο οικονομικης αποψης μπορεις και καινουρια και γω θα προτεινα μια 7970

και στην ερωτηση 580 η 590 θα πηγαινα σε μια 580 μεταχειρισμενη και μετα η απευθειας κιολας βαζεις και δευτερη 580

Ενα 300αρι κανει μια μεταχειρισμενη πρωσοπικα θα επαιρνα μια 580 και θα κρατουσα τα λεφτα στην τσεπη καθως θα σε καλυψει πληρως και παντου και το μελλον οταν θα γινουν πιο φθηνες π.χ σε 1 χρονο σιγουρα θα κοστιζει 200 ισως και λιγοτερο τσιμπας και μια δευτερη και εισαι jet ;)

Link to comment
Share on other sites

Tσιμπα 2 μεταχειρο 580 και θα σε κομπλε Ή περιμενε λιγο να βγουν τα κεπλερονια.

Το BF3 σε 1080ρ oi 2x580 θα το παιζουν με πανω απο 100fps παντου με ultra settings.

Για καινουργια δεν αξιζει η 580 πλεον.

Link to comment
Share on other sites

κρατησου λεμε.....που καιρος να στηνεις ξεστηνεις 2 φορές τα νερά :p

Δεν θα τα κανω εγω...Εχω κατι καλο στα πλανα ;)

Tσιμπα 2 μεταχειρο 580 και θα σε κομπλε Ή περιμενε λιγο να βγουν τα κεπλερονια.

Το BF3 σε 1080ρ oi 2x580 θα το παιζουν με πανω απο 100fps παντου με ultra settings.

Για καινουργια δεν αξιζει η 580 πλεον.

Για εκει ψηνομουν (SLI με GTX 580 καινουργιες), αλλα θα αντεξει το PSU(750W) τις 2 καρτες, 2 σκληρους, 2 DVDR slim, την αντλια, 8 fans και την cpu ?

Link to comment
Share on other sites

Για εκει ψηνομουν (SLI με GTX 580 καινουργιες), αλλα θα αντεξει το PSU(750W) τις 2 καρτες, 2 σκληρους, 2 DVDR slim, την αντλια, 8 fans και την cpu ?

Αρχηγε μου δεν θα αντεξει το psu σου, θα εισαι πολυ οριακα.

Μπορεις να βρεις ενα 1000αρι σε τιμη σκοτωμα παντως.

Mπορεις παντως να παρεις και αυτο που εχω εγω ειναι τσαμπα η τιμη του.

Thermaltake Toughpower 1500W Cable Management | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη τροφοδοτικο θα χρειαστει στανταρ

επισης imho αυτη την περιοδο 2xGtx580 ειναι πολυ καλη επιλογη

αλλα εαν πας για καινουριες ειναι και πολλα χαμενα λεφτα εν οψη kepler

εγω θα προτεινα μτχ απο αγγελιες...

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια 580 μεταχειρη και αραξε.

Overkill ειναι για την αναλυση που θες , ουτως ή αλλως.

Κρατα τα λεφτα σου , μετα απο κανα 6μηνο βλεπεις.

Κριμα να παιρνεις 2πλα waterblock και νεο τροφοδοτικο απευθειας , χωρις να εχεις δοκιμασει το αν σε καλυπτει η μια 580 (που σε καλυπτει - απλα για να το δεις και με τα ματια σου)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Πηρα την αποφαση μου. Παω για ειτε το Enermax Revolution85+ 1250W, ειτε για το Corsair Prof Gold 1200W οσον αφορα τροφοδοσια. Ειναι καλη επενδυση πιστευω !

Οσον αφορα GPU, παω σιγουρα για 2 x GTX 580. Απλα δεν ξερω αξιζει να παω για την διπλασια RAM. (2χ3GB αντι 2χ1.5GB).

(Μολις παραγγειλα τα waterblocks :p2 x DangerDen DD-GTX580/570 Black Chrome Top and Copper Base GTX-570 GTX-580 που ειναι reference design )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.