Jump to content



Ερωτηση περι ΙΡ,facebook...etc


the_Scientist

Recommended Posts

Γεια παιδιά...Θέλω να ρωτήσω κάτι,κάποιος μπήκε στο προφίλ μου στο fb, αλλαζοντας τον κωδικό και δεν άφησε κανένα ίχνος (δλδ ΙP και τέτοια) απλά έστιλε σε δικό μου προσωπο τον νέο κωδικό για να μου τον δώσει και να μπώ να τον αλλάξω,με απλά λογια δν εκανε τπτ απλα αλλαξε τον κωδικό και τον εδωσε στον φίλο μου. Μπορει με κάποιο τρόπο να βρεθεί ποιος τ εκανε? επειδη εχω προστασία που έρχεται email με το ip στο hotmail,αλλα ειχε αλλαξει και εκει τον κωδικό και το έσβησε το mail,επίσεις ξέρω πως στην Ελλαδα δεν έχουμε static ip αν αυτος εχει κάνει κανενα ρεσταρτ στο pc ή modem και εχει αλλάξει και το ip τι παίζει να γίνει? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλούς κωδικούς σου δεν ήξερε, δε νομίζεις;

Θα απαντήσω σοβαρά...

Αν μάθεις την ip και την μέρα/ώρα που έγινε μετά νομίζω θέλει χαρτί από δικαστή προς τον ISP να σου πουν ποιος είχε την ip εκείνη τη συγκεκριμένη ώρα και μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλούς κωδικούς σου δεν ήξερε, δε νομίζεις;

Θα απαντήσω σοβαρά...

Αν μάθεις την ip και την μέρα/ώρα που έγινε μετά νομίζω θέλει χαρτί από δικαστή προς τον ISP να σου πουν ποιος είχε την ip εκείνη τη συγκεκριμένη ώρα και μέρα.

Δεν ήξερε κωδικούς,τον κωδικό μου δεν τον ξέρει κανείς και ειναι εξαιρετικά δυσκολο να τον βρεί κανεις...εχει κάνει ρεσετ απο την ερωτηση ασφαλείας του hotmail...ειμαι σίγουρος γιατι το ειχε πάθει και η ξαδέρφη μου αυτο το πρόβλημα αλλα δεν της εστηλαν τους νεους κωδικούς,και της το έκανα ρεσετ εγω απο την ερωτηση. Επισεις τι ποινή υπάχρει¨αν βρεθει?

Link to comment
Share on other sites

Ε εαν είχες βάλει ξέρω γω την ημερομηνία γέννησης για ερώτηση ασφαλειας στο μαιλ λογικό είναι ο ισχυρός κωδικός σου να πάει χαμένος. Βρήκε την ερώτηση ασφαλείας, μαντεύοντας και έγινε ότι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερε κωδικούς,τον κωδικό μου δεν τον ξέρει κανείς και ειναι εξαιρετικά δυσκολο να τον βρεί κανεις...εχει κάνει ρεσετ απο την ερωτηση ασφαλείας του hotmail...ειμαι σίγουρος γιατι το ειχε πάθει και η ξαδέρφη μου αυτο το πρόβλημα αλλα δεν της εστηλαν τους νεους κωδικούς,και της το έκανα ρεσετ εγω απο την ερωτηση. Επισεις τι ποινή υπάχρει¨αν βρεθει?

Αυτό θα πω και σταματάω να μιλάω.

Συνήθως όταν αλλάζεις κωδικούς, έστω και μέσω της ερώτησης ασφαλείας, σου έρχεται ένα mail στο δευτερεύον mail account σου και σε ειδοποιεί για την αλλαγή. Σε αυτό το mail ίσως να περιλαμβάνονται ip + ώρα (που δε νομίζω).

Επίσης το hotmail δε σου δείχνει ιστορικό συνδέσεων με ip και ώρα, όπως το gmail, οπότε είσαι λίγο άτυχος.

Τέλος, αν σε καίει τόσο πολύ δες αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αλλαξα προσφατα, ερχετε mail και λεει πως εγινε η αλλαγη απο ταδε IP κλπ...

Your password was changed from the following location:

Athens, G1, GR (IP=12.345.67.890)

Δινει ομως και link για ανακτηση:

Please follow the link to regain control over your account

Θυμασαι κανεναν να ειχε κατσει στο PC σου προσφατα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αλλαξα προσφατα, ερχετε mail και λεει πως εγινε η αλλαγη απο ταδε IP κλπ...

Δινει ομως και link για ανακτηση:

Θυμασαι κανεναν να ειχε κατσει στο PC σου προσφατα?

Δεν ειχε κάτσει κανείς....

Link to comment
Share on other sites

Σου εχει στειλει κανα αρχειο αυτος?

ή τιποτα flashακι ?

Αυτος? υποτίθεται οτι δεν τον ξέρω. :p

Δεν εχω λάβει τιποτα..το θέμα μου ηταν μονο αυτο με το ip αν μπορω να το βρω εγω.. -.-

Link to comment
Share on other sites

Και την ip να βρεις, αμα εχει μπει απο ασύρματο δίκτυο του γείτονα δεν κανεις κάτι.

Αν εχεις καποιον δικαστη- εισαγγελέα γνωστο κατι μπορεις να βρεις, αλλιως τιποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

1) Social Engineering

Σου εστειλε καποιο link με ενα κλονο site του fb, δεν το πηρες χαμπαρι και εκανες login. 1-0.

2) Αν μπαινεις απο wifi (κινητο, φορητο) σε δημοσιο δικτυο (καφετερια) με ενα packet sniffing καθαρισες (εφοσον πατας "να σε θυμαται") ωστε ο αλλος να κλεψει το cookie.

3) Παιζεις κανα απο αυτα τα wannabe games στο fb; Αν ναι, τοτε μπορει καποιο να μην ηταν και τοσο "game".

4) Εύκολος κωδικός πρόσβασης, ή ερωτηση ασφαλείας. πχ αν ειχες "Το ονομα του σκυλου μου" και σε ρωτησε κανενας τελευταια, "Ρε Γιαννη, πως τον λενε τον σκυλο σου"...

5) 6) 7) κ.α.

Link to comment
Share on other sites

το 1 δεν ειναι social . αλλα phishing.

θελει προσοχη. ειδικα που κανει action η σελιδα.

το ιδιο ειναι αν δεν κανω λαθος. ή οχι;

Και τα δυο βασιζονται στο "There is no patch for human stupidity". Δηλαδη οσα Antivirus/Firewall και να εχεις, ο τελικός αποδέκτης όλων αυτών των μυνημάτων είναι ο άνθρωπος πίσω απο την οθόνη. Αν αυτός δεν ξερει να τα επεξεργαστεί σωστά ή τον ξεγελάσουν...

Link to comment
Share on other sites

αναλογα την περισταση..Πχ αν σουχει φαει χρημα διευκολυνονται πολυ τα πραγματα και για το ΣΔΗΕ κλπ

Εγω θα ελεγα αν εχει να κανει με οικονομικό έγκλημα ή παιδική πορνογραφία,υπαρχει κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει ενεργοποίησει βλέπω την αποστολή κωδικού μέσω sms/login approvals οταν γίνεται login από νέο μηχανάκι.... Ψάξτε ωρε παιδιά λίγο τις δυνατότητες ασφαλείας των υπηρεσιών που χρησιμοποιείτε.

Επίσης, εάν πάτε security settings, active sessions βλέπετε όλα τα sessions του λογαριασμού σας στο FB - ακόμα και αν ο τύπος (όπως λες) έσβησε όλα τα προηγούμενα sessions, δεν μπορεί να σβήσει το current(τρέχων) session - στα active sessions λοιπόν μπορείς να βρεις την ip του μιας και δεν είναι δυνατόν να σβηστεί το τελευταίο session πριν από το δικό σου login.

post-27-1416075820,8187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.