Jump to content



Αναβάθμιση-How is that?


peopas

Recommended Posts

Σύντομα θα κάνω αναβάθμιση από το σύστημα της υπογραφής μου σε socket 1155. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βάλω τον 2600k πάνω. Τώρα, εκτός αυτού, σκοπεύω να δώσω το πολύ 300 euros για mobo-ram-cooler. Να πω επίσης ότι έχω σκοπό να κάνω overclock τη cpu (όχι super extreme καταστάσεις) οπότε χρειάζομαι καλή ψύκτρα και μια Mobo της προκοπής. Για την ώρα σκέφτομαι κάτι τέτοιο:

ASUS SABERTOOTH P67 (rev. B3), Socket 1155 (Intel i3 , i5 , i7), Μητρικές Πλακέτες, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

NOCTUA Ψήκτρα CPU NH-C12P SE14, Special Offers, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Corsair XMS3 8GB DDR3-1600 Kit* - Μνήμες - plaisio.gr (οι ram καλύτερα να είναι χαμηλού προφιλ για να μην έχω πρόβλημα με το cpu cooler).

Τα παραπάνω βγαίνουν περίπου 290 ευρώ. Έχει κανείς να προτείνει κάτι καλύτερο (με ταβάνι πάντα τα 300euros);

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι επιλογες σου.

Με ταβανι τα 300€ το μονο που θα αλλαζα θα ηταν η ψυκτρα. Δεν ξερω την αποδοση της συγκεκριμμενης Noctua, αλλα σε αυτο το μπατζετ υπαρχουν πολλες και καλες επιλογες.

Με δεδομενο οτι πας σε low profile μνημες (και καλα κανεις :)) πιστευω πως αξιζει να πας ειτε σε κατι πιο ογκωδες οπως αυτο: Scythe SCMG-3000 | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, καλύτερα να πας σε Z68 γιατί το P67 βρίσκεται ήδη στην δύση του κι εκτός αυτού μόνο για το Z68 μας λένε μέχρι στιγμή ότι ίσως να υποστηρίζει τους Ivy Bridge.

Kι αφού δεν έχεις κατα νού τρελά Overclocking μπορείς κάλλιστα να μην πας σε Asus αλλά σε κάτι οικονομικότερο αλλά επίσης ποιοτικό:T:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι επιλογες σου.

Με ταβανι τα 300€ το μονο που θα αλλαζα θα ηταν η ψυκτρα. Δεν ξερω την αποδοση της συγκεκριμμενης Noctua, αλλα σε αυτο το μπατζετ υπαρχουν πολλες και καλες επιλογες.

Με δεδομενο οτι πας σε low profile μνημες (και καλα κανεις :)) πιστευω πως αξιζει να πας ειτε σε κατι πιο ογκωδες οπως αυτο: Scythe SCMG-3000 | Skroutz.gr

Το έψαξα λίγο περισσότερο με την ψύκτρα και τελικά κατέληξα σε αυτό το γομάρι NOCTUA NH-U12P SE2, Σύστημα ψύξης Επεξεργαστή, Συστήματα Ψύξης, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας, .

Ναι φίλε μου, καλύτερα να πας σε Z68 γιατί το P67 βρίσκεται ήδη στην δύση του κι εκτός αυτού μόνο για το Z68 μας λένε μέχρι στιγμή ότι ίσως να υποστηρίζει τους Ivy Bridge.

Kι αφού δεν έχεις κατα νού τρελά Overclocking μπορείς κάλλιστα να μην πας σε Asus αλλά σε κάτι οικονομικότερο αλλά επίσης ποιοτικό:T:

Τι παραπάνω θα μου δώσει το Z68; Cpu πάντως θα αλλάξω όταν ο 2600k δεν θα την παλεύει πλέον(θα αργήσει αυτή η ώρα δηλαδή) αφού δεν είμαι από αυτούς που μόλις βγαίνει καινούργιο Hardware πάνε και το αγοράζουν.

Asus προτιμούσα πάντα για mobo και εφόσον είμαι μέσα στο budget, δεν θα αλλάξω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Kριμα να αγοραζεις τωρα pc και να μην παιρνεις τελευταιο chipset.

Οχι οτι το p67 ειναι ασχημο , αλλα πιστευω οτι αφου με ιδια λεφτα μπορεις να παρεις πιο νεο , γιατι να μην το παρεις.

Προσωπικα αυτη θα επαιρνα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.