Jump to content



Γιατι δείχνει τόσο χάλια η HDTV από το pc?


aggelopas

Recommended Posts

Εχω 2 οθονες πανω στην 4890 μου. Μια 22" 1680*1050 και μια Sony KDL 32BX400 1920*1080.

Στις ταινιες δεν αντιλαμβανομαι καποιο προβλημα, οταν ερθει η ωρα να δω κειμενο ομως, ΔΕΝ βλεπεται!:tomato:

Στη μια ειναι σαν να βλεπω vector image και στην HDTV σαν να εχω ζουμαρει φουλ σε χαλια συμπιεσμενο jpg. Εχω δουλέψει σε αλλη HDTV με σημα απο pc και μια χαρα smooth τα εδειχνε.

Δεν εχω βρει καμια ρυθμιση που να ανταποκρινεται σε αυτη την ευκρινεια που λεω. Το overscan/underscan ειναι οσο πρεπει για να καταλαμβανει ολη την επιφανεια της οθονης.

Ακουω καμια ιδεα?!:rubik:

scaled.php?server=821&filename=photoluu.jpg&res=medium

scaled.php?server=607&filename=photo2dk.jpg&res=medium

Link to comment
Share on other sites

Το overscan/underscan δεν το ρυθμίζουμε με σκοπο να καλύπτει όλη την οθόνη, το ρυθμίζουμε στο 1:1 το οποίο στο 99% των περιπτώσεων θα αφήνει κενά μαύρα γυρω γυρω.

Edit

Επισης στην τηλεοραση δοκιμασε να σετάρεις ότι ρυθμιση σχετική με scaling να ειναι απενεργοποιημενη. Aspect ratio επισης να ειναι just scan (1:1)-source η κατι τετοιο

2o edit

Τωρα θυμηθηκα , οτι παιζει ρολο επίσης το hdmi της τηλεορασης ποιο απο ολα θα ειναι ,ενα από όλα ειναι διαφορετικο συνήθως και γράφει ειτε HDMI/DVI ειτε PC η κάτι άλλο που το διαφοροποιει σε σχεση με τα υπολοιπα HDMI

Link to comment
Share on other sites

Το overscan/underscan δεν το ρυθμίζουμε με σκοπο να καλύπτει όλη την οθόνη, το ρυθμίζουμε στο 1:1 το οποίο στο 99% των περιπτώσεων θα αφήνει κενά μαύρα γυρω γυρω.

Edit

Επισης στην τηλεοραση δοκιμασε να σετάρεις ότι ρυθμιση σχετική με scaling να ειναι απενεργοποιημενη. Aspect ratio επισης να ειναι just scan (1:1)-source η κατι τετοιο

2o edit

Τωρα θυμηθηκα , οτι παιζει ρολο επίσης το hdmi της τηλεορασης ποιο απο ολα θα ειναι ,ενα από όλα ειναι διαφορετικο συνήθως και γράφει ειτε HDMI/DVI ειτε PC η κάτι άλλο που το διαφοροποιει σε σχεση με τα υπολοιπα HDMI

Σωστός! Εγώ απλά με hdmi βλέπω τέλεια στο μηχ της υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

Την τηλεοραση την εχω σε display mode : full pixel, NR off και γενικα δεν βρηκα κατι αλλο που μπορει να παιζει ρολο.

με overscan/underscan οσο επαιξα εγινε χειροτερο.

οσον αφορα το hdmi δεν διαβασα καπου να γραφει για καποιο συγκεκριμενο για συνδεση με υπολογιστη. Ωστοσο γιατι να παιζει ρολο, ολα τα hdmi ιδιο σημα δεν λαμβανουν?

Μενει να το διαπιστωσω βεβαια παιρνοντας σβαρνα τα hdmi.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι έχεις κάνει το ίδιο και για φίλτρο τύπου edge enhancement.

Μπές στο ccc και άλλαξε Pixel format,τσέκαρε πάλι.

Αν δεν δείς προκοπή ούτε με pixel format τότε φτιάξε φραπεδάκι και καλή μελέτη:hang3::p

Official 4:4:4 / Chroma Subsampling Thread

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.