Jump to content



πατατια σε φλασαρισμα SAPPHIRE HD 6950


ponaei8anasi

Recommended Posts

Καλημερα παιδες...

εχω την sapphire hd6950 2gb dual fan Sapphire Radeon HD 6950 2GB Dirt 3 Edition Video Card Review - Card & Specifications :: TweakTown USA Edition

η καρτα εχει 2 switch.Στο ενα εχει μαμα ρολογια 6950 και στο αλλο εχει τα ρολογια 6950 και τα shaders της 6970.

Σκεφτηκα χτες το βραδυ οπως γυρναγα απο την δουλεια να περασω στην καρτα μου μεσω bios και του RBE τα ρολογια 930/1450 1.22v μιας και το trixx με περιοριζει μεχρι τα 1.18 και οτι ρολογια περναγα πανω απο 900/1370 1.18v ετρωγα artifacts η σφαλματα στον driver.Πηρα για αρχη το bios για backup απο το Trixx και εχοντας το διακοπτη σε shaders 6970 παω να περασω με το rbe τα ρολογια 930/1450 1.22V ωστε να εχω τα ρολογια στον δευτερο διακοπτη.Δημιουργω την rom και παω να την φλασαρω με atiwinflash.Ολα πανε καλα,το φλασαρισμα ολοκληρωνεται και μου βγαζει μνμ να κανω επαννεκινηση.Απο κει και περα καθε φορα μπαινω στα windows με το συγκεκριμενο διακοπτη τρωω bsod giati χτυπαει το atidag.sys(δεν το θυμαμαι ακριβως το ονομα) και μπαινω μονο σε safe mode και στο διακοπτη με τα μαμα ρολογια και shaders δουλευει κανονικα.

Οι ενεργειες που εκανα ηταν να απεγκαταστησω τους drivers με το tool του atiman.

Να φλασαρω ξανα με το backup bios που ειχα παρει στην αρχη αλλα στο winflash τρωω error Cannot erase rom.

Δοκιμαζω με το cmd και τις γνωστες εντολες που γραφουμε σε αυτη την περιπτωση αλλα τπτ...

Ξερει κανεις τι γινεται και αν σωζεται η κατασταση ωστε να επαναφερουμε στην προηγουμενη κατασταση το switch που ειχε τα shaders της 6970???

Συγνωμη για το πολυ μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να ειμαι οσο πιο αναλυτικος μπορουσα για να βοηθησω στη λυση του προβληματος....

Link to comment
Share on other sites

πάντα με usb boot και dosflash. Επίσης προτίνω να flashάρεις ξανά το αρχικό bios που έκανες όπως είπες backup.

Αλλιώς δοκίμασε ένα άλλο bios για 6970. Υπάρχουν και έτοιμα εδώ.

techPowerUp! :: Video Bios Collection

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει το παρακάτω αλλά αν το bios που πέρασες έχει διαφορετικό checksum ή άλλου κατασκευαστή από το αρχικό , παίζει να θέλει ξανά εγκατάσταση drivers . Δεν γράφεις αν το πήρες από πουθενά έτοιμο αλλά αν το πήρες από την κάρτα σου καλύτερα να χρησιμοποιούσες το gpuz για την εξαγωγή του αρχικού bios. Επίσης το bios με τα μανίσια ρολόγια πρέπει να μην επαναγράφεται για λόγους προστασίας , μήπως προσπαθείς να γράψεις πάνω σε αυτό; Για ψάξτο λίγο. Το ότι βλέπεις εικόνα - γράφεις ότι πας να μπεις στα windows- ακόμα και με το bios το καινούργιο σημαίνει ότι το πρόβλημά σου είναι σε software και όχι στη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

πως ακριβως δουλευει το dosflash ρε παιδες??υπαρχει τπτ να δουμε μην την καταστρεψω εντελως την καρτα... Με το dosflash βαζω στον διακοπτη που θελω και ξαναπερναω η πρεπει να ναι στον αρχικο διακοπτη και το περναει μονο του??Χιλια συγνωμη για τις χαζη απορια αλλα βλεποντας μαθαινει κανεις.....:fist:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει το παρακάτω αλλά αν το bios που πέρασες έχει διαφορετικό checksum ή άλλου κατασκευαστή από το αρχικό , παίζει να θέλει ξανά εγκατάσταση drivers . Δεν γράφεις αν το πήρες από πουθενά έτοιμο αλλά αν το πήρες από την κάρτα σου καλύτερα να χρησιμοποιούσες το gpuz για την εξαγωγή του αρχικού bios. Επίσης το bios με τα μανίσια ρολόγια πρέπει να μην επαναγράφεται για λόγους προστασίας , μήπως προσπαθείς να γράψεις πάνω σε αυτό; Για ψάξτο λίγο. Το ότι βλέπεις εικόνα - γράφεις ότι πας να μπεις στα windows- ακόμα και με το bios το καινούργιο σημαίνει ότι το πρόβλημά σου είναι σε software και όχι στη κάρτα.

ειχα παρει το αρχικο bios με το trixx.με το rbe πατησα πανω στο μαμα bios ωστε να το φτιαξω στα μετρα μου και να φτιαξω νεα rom.Πατσαρισα την rom και μου βγαζει οτι ολοκληρωθηκε η διαδικασια και μετα bsod

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποίησες το rbe διάβασε τον οδηγό που έχει - δεν έχω εμπειρία σε τέτοια κάρτα αλλά στην δική μου (4870) με τη βοήθεια του οδηγού έκανα παπαδες μέχρι να βρω κατάλληλο undervolting και δεν είχα ποτέ το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι το "cannot erase rom" σήμα που έφαγε και δεν σε αφήνει να ξαναφλασάρεις την κάρτα .

To atikmpag.sys error το έτρωγα και εγώ όταν έκανα o/c απο bios. Ακόμα και με default clocks στο bios , αν ρυθμίσεις το trixx να ξεκινάει oced στο boot , παίζει να φας και εκει bsod.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι το "cannot erase rom" σήμα που έφαγε και δεν σε αφήνει να ξαναφλασάρεις την κάρτα .

To atikmpag.sys error το έτρωγα και εγώ όταν έκανα o/c απο bios. Ακόμα και με default clocks στο bios , αν ρυθμίσεις το trixx να ξεκινάει oced στο boot , παίζει να φας και εκει bsod.

Την καρτα την ειχα 3 μηνες με το trixx να κανει overclock με το που μπαινει στα windows και δεν ειχε κανει κιχχ:confused:

Εσυ πως καταφερες να μην σου βγαζει την μπλε οθονη για το atikmpag.sys??

Link to comment
Share on other sites

Την καρτα την ειχα 3 μηνες με το trixx να κανει overclock με το που μπαινει στα windows και δεν ειχε κανει κιχχ:confused:

Εσυ πως καταφερες να μην σου βγαζει την μπλε οθονη για το atikmpag.sys??

Ξαναφόρεσα το stock bios με unlocked shaders.

To θέμα είναι πως εσένα δεν σε αφήνει να ξαναφλασάρεις!

Την εντολή "atiwinflash -unlockrom 0" μέσω command window την δοκίμασες?

Βασικά αφού φλάσαρες την πρώτη φορά δεν θα έπρεπε να στο βγάζει/

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφόρεσα το stock bios με unlocked shaders.

To θέμα είναι πως εσένα δεν σε αφήνει να ξαναφλασάρεις!

Την εντολή "atiwinflash -unlockrom 0" μέσω command window την δοκίμασες?

Βασικά αφού φλάσαρες την πρώτη φορά δεν θα έπρεπε να στο βγάζει/

το εχω δοκιμασει και μου λεει οτι φλασαρει αλλα δεν μου βγαζει οτι ολοκληρωθηκε και να κανω restart

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως την ιδια καρτα και επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα (bsod στην εκκινηση) γιατι τον αφησα να κανει επανεκκινηση μετα το φλασαρισμα ενω κανονικα θελει κλεισιμο και 1 λεπτο κλειστο τροφοδοτικο (μπορει να σας ακουγεται καπως αλλα το εκανα και ο υπολογιστης ξεκινησε κανονικα αλλα δεν ξεκλειδωθηκαν οι shaders παρολο που το ειχα επιλεξει μεσω RBE). Για να το επαναφερω γυρισα το bios switch στη θεση οπου ηταν το αλλο bios ("το καλο") και ανοιξα κανονικα τον υπολογιστη, γυρισα το διακοπτακι στο προβληματικο bios και μετα πηγα σε cmd και ακολουθησα αυτη την διαδικασια αλλα εβαλα το stock bios το οποιο ειχα ονομασει stock και στην διαδικασια που λεει στο λινκ που παρεθεσα, οπου γραφει unlock.bin, εγω εβαζα stock.bin και επανεφερα το αρχικο bios.

[MENTION=21223]ponaei8anasi[/MENTION]: Απ' οτι διαβασα εχεις σωσει το bios με ξεκλειδωτα shaders οποτε αμα μπορεις ανεβασε το καπου για να το κατεβασω γιατι εγω ξεχασα να το σωσω και το διεγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως την ιδια καρτα και επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα (bsod στην εκκινηση) γιατι τον αφησα να κανει επανεκκινηση μετα το φλασαρισμα ενω κανονικα θελει κλεισιμο και 1 λεπτο κλειστο τροφοδοτικο (μπορει να σας ακουγεται καπως αλλα το εκανα και ο υπολογιστης ξεκινησε κανονικα αλλα δεν ξεκλειδωθηκαν οι shaders παρολο που το ειχα επιλεξει μεσω RBE). Για να το επαναφερω γυρισα το bios switch στη θεση οπου ηταν το αλλο bios ("το καλο") και ανοιξα κανονικα τον υπολογιστη, γυρισα το διακοπτακι στο προβληματικο bios και μετα πηγα σε cmd και ακολουθησα αυτη την διαδικασια αλλα εβαλα το stock bios το οποιο ειχα ονομασει stock και στην διαδικασια που λεει στο λινκ που παρεθεσα, οπου γραφει unlock.bin, εγω εβαζα stock.bin και επανεφερα το αρχικο bios.

[MENTION=21223]ponaei8anasi[/MENTION]: Απ' οτι διαβασα εχεις σωσει το bios με ξεκλειδωτα shaders οποτε αμα μπορεις ανεβασε το καπου για να το κατεβασω γιατι εγω ξεχασα να το σωσω και το διεγραψα.

αλλαξες το διακοπτι ενω δουλευε το pc?? ρωταω επειδη εχω ακουσει οτι αυτο απαγορευεται δια ροπαλου....

οριστε και το bios

Cayman.rar

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λιγο πριν μπω στο cmd. Το εψαξα στο ιντερνετ πριν το κανω και ειδα πως δεν υπαρχει προβλημα και τελικα αποδειχτηκε πως αξιζε να το δoκιμασω γιατι "πηρα πισω" τη "χαλασμενη" θεση στο bios. Αμα θες το δοκιμαζεις, εγω παντως το εκανα και λειτουργησε κανονικα.

Παρεπειπτοντως σε ευχαριστω για το bios...

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.δοκιμασα τον τροπο του stefanakos μιας ηξερα πανω κατω τι να κανω σε σχεση με το dosflash και εβαλα το backup και πλεον δοκιμαζω αλλα bios της sapphire..:magic::dance3:

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα κατεληξα στο δικο μου bios γτ οτι εβαζα απο 6970 εβγαζε bsod λογω οτι η δικη μου δεν ειναι reference και δεν εχει τις ιδιες αντοχες στα ρευματα.Τι να κανουμε και το 900/1370 @1.18V καλα ειναι στην τελικη.Ευχαριστω παντως ολους για την πολυτιμη βοηθεια..

Link to comment
Share on other sites

Εγω με κλειδωμενους shaders (δυστυχως), ειμαι στο 920/1430 με 1.18v και τρεχει κανονικα χωρις προβλημα unigine heaven benchmark 2.5 και οτιδηποτε αλλο χωρις artifacts...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.