Jump to content



(Mini review) Asus EeePad Transformer Prime vs HP Touchpad


SLN

Recommended Posts

Μιας που ειχα την ευκαιρια να παιξω με το Prime τραβηξα μερικες φωτο... ετρεξα κανα bench-ακι κλπ κλπ

Το HP Touchpad το εβαλα για μια συγκριση. Οποιοσδηποτε θελει καποια πληροφορια παραπανω ας ριξει την παραγγελιά να δουμε τι μπορουμε να κανουμε.

Οι φωτο ειναι απλα για την οθονη του EeePad που πολλα ακουστηκαν σε συγκριση με την επισης IPS του ΗΡ. Δυστυχως δεν ειμαι καλος στην φωτογραφια... Ειμαι σιγουρος οτι τυποι στο ιντερνετ μπορουν να τραβηξουν καλυτερες φωτογραφιες σε καλυτερες συνθηκες απο μενα...

Λιγο πολυ τα χαρακτηριστικα γνωστα και για τα 2.

scaled.php?server=825&filename=eeehp1.jpg&res=medium

Μια ματια στα settings,

To ICS ειχε βγει επισημα για EeePad (αριστερ) ενω δυστυχως δεν επαιζε κατι stable για το HP... οποτε προς στιγμην το εχω στο 2.3.7 (δεξια)

2zgdwjl.jpg

Εξωτερικο

166jxh.jpg

Διπλα με το HP,

15nn2w0.jpg

Οθόνες, βγαίνει πολυ φωτείνο το EeePad στο φακο... Μαλλον φταιει που ειμαι κουλομαρια στην φωτογραφια.

vmqfrb.jpg

Πλαϊνο

25snd48.jpg

Antutu Benchmark (μαλλον δεν χρειαζοταν να βαλω ποιο ειναι ποιο... :p )

34q22ck.jpg

Σαν συγκριση με τα νορμαλ κινητα μας... το Defy (single core@1GHz)...βγαζει

RAM: 397

CPU Int: 617

CPU FP: 157

2D: 301

3D: 731

IO: 285

SD write: 0

SD Read: 0

CPU: 1 GHz

Total : 2488

Τελος ετρεξα και ενα quadrant αλλα δυστυχως με τιποτα δεν φαινοταν νουμερα οποτε σε πινακα...

qrhmyv.jpg

Αυταααα, σαν αισθηση το quad core ειναι σημαντικα πιο smooth απο οτιδηποτε εχω δουλεψει... (προφανως)

π.χ. το Osmos HD (που ειναι και το πιο βαρυ παιχνιδι που εχω δει) στο single core Defy απλα δεν παιζεται... θελει τουλαχιστον dual core.

Smooth as butter στο HP + EeePad prime

To ΗΡ touchpad[MENTION=225]ANDRO[/MENTION]id ειναι αδικο να το συγκρινουμε. Θελει δουλεια ακομα αλλα εφοσον δουλευουν 90% ολα ας εχει και τα bugs του.

Αυριο θα παιξουνε και καποιες pics μαζι με το keyboard του....

Οτιδηποτε θελετε να τρεξω... be my guest

Link to comment
Share on other sites

Και μιας που τελειωσε το καρναβαλι, ας ξαναφορεσω την μασκα του αποτυχημενου φωτογραφου να βαλω 2-3 ακομα με το (υποτιθεται) αναβαθμισμενο dock...

Στα πολυ θετικα ειναι οτι πεταξα πανω στο usb του τον receiver απο το logitech MΧ Revolution και εντος 1" sec κουνουσες cursor πανω στο ICS με τον ποντικα... Very impressive. Εννοείται αναγνωρίζει οποιοδηποτε φλασακι USB του πεταξεις...

Επισης μπορεις να βαλεις μια microSD στο tablet... ΚΑΙ μια SD στο dock αποκτωντας αξιοπρεπεστατο storage... εφαμιλλο των λαπιτοπιων... ειδικα με τις τιμες που εχουνε οι 32 αρες SD (25-30euro class10)

Μια γενικη (για οποιαδηποτε βλακεια στις φωτογραφιες ειπαμε δεν φταιω εγω :p)

24nehjk.jpg

Οταν συνδεεις το dock εμφανιζονται 2 μπαταριες οπως στο παλιο eeepad

2z7ld7p.jpg

μια για συγκριση πως καθεται περιπου η χερουκλα σας στο πληκτρολογιο... Συγκεκριμενα εγω δεν το βρηκα μικρο ή αβολο... Το pad εχει 2 πλήκτρα κατω δεξί-αριστερο... Είναι ενιαίο μέταλλο... Γενικα ειναι αρκετα βολικο

oid36v.jpg

Σε σχεση με το Touchpad + θηκη... Δεν ειναι και το πιο λεπτο ταμπλετ του κοσμου το HP αλλα νομιζω ειναι αρκετα εντυπωσιακο οτι eeepad keyb+tablet λεπτοτερο απο ΗΡ tablet...

2mmw8r9.jpg

και μια "απο πανω", δεξια μια microSD καρτα για συγκριση...

5toar.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενδιαφέρουσα σύγκριση και μου κάνει εντύπωση που δεν έχει κάνει κανείς κάποιο σχόλιο.

Πρσωπικά έχοντας το πρώτο transformer (και οντας πολύ ευχαριστημένος) πιστεύω ότι και το prime θα αξίζει τα λεφτά του.

Μου άρεσε πολύ αυτό με τις δύο μπαταρίες που εμφανίζονται οταν έχει και το dock. Εχω κι εγώ το dock στο δικό μου. Αν κατάλαβα καλά θα έπρεπε να βλέπω κι εγώ κάτι παρόμοιο αλλά ακόμη και με την τελευταία, επίσημη ics μόνο μια μπαταρία βλέπω (και αντίστοιχα φυσικά μου δείχνει πότε φορτίζει από το dock και πότε όχι). Δύο μπαταρίες όμως δεν έχω δει ποτε. Do I miss something ;

To keyboard btw, ειναι το ίδιο με του πρώτου transformer; Αν και το δικό μου ειναι όντως πολύ βολικό όπως λες, εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να ειναι και λίγο πιο ήσυχο κατά την πληκτρολόγηση :)

Link to comment
Share on other sites

αμα το παρει αποφαση ο σωματεμπορας Junior και μου φερει το asus μπορω να ανεβασω mega συγκριτικο Transformer prime vs Zoom vs iconia a500 vs Hp Touchpad και γιατι οχι αμα εχει ο γειτονας busa χρονο και vs Trasformer 1:p

Link to comment
Share on other sites

καμια θηκουλα εχεις ψαξει/βρει για το Asus Σολωνα? :dance3:

Μια απλη των 15-τοσο ειχα παρει απο το amazon. Καλη ειναι, κανει δουλεια, αλλα δεν θα στην συνιστουσα ως κατι το ιδιαιτερο. Δεν εφαρμοζει και σουπερ τελεια. Η επισημη asus απο οτι ειδα κανει την 40-50αρα της... :p

Απο την αλλη με το dock δεν εχεις τοσο αναγκη την θηκη...

edit: [ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005K1QB0C/ref=oh_o02_s00_i00_details[/ame]

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

Δεν ειναι συμβατα τα keyboards. εχει αλλαξει η asus 2-3 πραγματακια και καλα για βελτιωση.

Δεν ειχα ποτε dock στο απλο transformer για να ξερω τις αλλαγες. Απο τα site το εχω μαθει κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πουθενά γραμμένες αυτές οι αλλαγές ; αν και ξαναλέω, πως με εξαίρεση το ότι κάνει αρκετό θόρυβο (για τα γούστα μου), δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο.

Στα reviews τα διαβασα εγω. Το πιο καμπανατο νομιζω ηταν στην βελτιωση του "κουμπωματος"

Link to comment
Share on other sites

ωραίος. ναι, δεν αποκλείεται να ηταν αυτό το πιο σημαντικό στοιχείο.

Όντως στο δικό μου "μπαλαντζάρει" αρκετά (μέσα σε λογικά και λειτουργικά πλαίσια πάντα) και δεν ξέρω κάτα πόσο αυτό το πράγμα μπορεί να βγάλει προβληματα με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.