Jump to content



το enermax 660w αξιζει η ειναι υπερβολη?


zyx

Recommended Posts

trendy.... ήδη τραβάει απο τον πίνακα με δική του ασφάλεια.... η ασφάλεια είναι 16Α, θα έρθει να την αλάξεις ο Ηλεκτρολόγος να βάλει 18Α, άντε να δούμε γιατι έχω φρικάρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

trendy έχω κάποις αμφιβολίεςσ για το αν οι πυκνωτές του τροφοδοτικό μπορούν να κρατήσουν μια βουτιά......

Όχι βουτιά στο κενό LOL

Μια μικρή μπορεί να την κρατήσει. Να σου πω ένα παράδειγμα προσωπικό. Παλιότερα είχα PSU 350W της πλάκας και ένα UPS επίσης της πλάκας 500VA. Σε κάτι δοκιμές που έκανα για να δω αν κρατάει το πέσιμο του ρεύματος, έβγαζα τη μπρίζα του UPS που έπαιρνε ρεύμα της ΔΕΗ. Έμπαινε μπροστά το UPS, ως εδώ όλα καλά... Όμως με το που ξαναέβαζα τη μπρίζα στη θέση της το pc έκανε reset! Μέγα σπάσιμο. Το συζητάω με ένα φίλο μου και παίρνω το UPS που έχω τώρα, APC 1000VA Line Interactive, επειδή επιπλέον είχα αρκετές συσκευές συνδεδεμένες και έλεγα μήπως έφταιγε αυτό. Επιπλεόν το μάπα UPS με το που έπαιρνε ρεύμα πάλι από τη ΔΕΗ το γύριζε να δίνει αυτό στο pc, κάτι που δε συνίσταται. Πρέπει να έχει ένα χρονικό περιθώριο σταθεροποίησης. Και με το APC πάλι τα ίδια είχα. Μέχρι που άλλαξα το τροφοδοτικό και πήρα το antec. H βουτιά στην περίπτωσή μας είναι η μεταγωγή από τη μπαταρία στο ρεύμα της ΔΕΗ, η οποία μπορεί να μη γίνεται αρκετά γρήγορα για να αντέξει το τροφοδοτικό να κρατήσει. Γενικότερα αν έχετε αμφιβολίες μπορείτε να κοιτάξετε πως δουλεύουν τα τροφοδοτικά και τι είναι αυτό που διαφοροποιεί ένα καλό τροφοδοτικό από ένα της πλάκας (εκτός από τις ξεχωριστές γραμμές για κάθε τάση).

Αρχική απάντηση από JiMk

trendy.... ήδη τραβάει απο τον πίνακα με δική του ασφάλεια.... η ασφάλεια είναι 16Α, θα έρθει να την αλάξεις ο Ηλεκτρολόγος να βάλει 18Α, άντε να δούμε γιατι έχω φρικάρει.

Αν δεν πέφτει η ασφάλεια κάτι άλλο πρέπει να παίζει. Με το να βάλει μεγαλύτερη ασφάλεια δε νομίζω να αλλάξει κάτι. Παρατηρείς τρεμόπαιγμα της λάμπας όταν ανάβει το κλιματιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Και μένα συμβαίνει αυτό στο σπίτι μου στην Αθήνα, όμως το pc δε βαράει reset. Το περίεργο είναι ότι εκεί το pc και το κλιματιστικό (9.000BTU) είναι στην ίδια γραμμή, το pc (athlon 1800+, 256MB, CD, CDR, creative Geforce 2 Pro, 80GB HDD, Proview 15") έχει ένα μάπα psu και όμως δεν έχει πρόβλημα όταν το ανάβω. UPS σκέφτηκες να πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το σκέφτηκα το UPS, το έχω σκεφτεί εδώ και πολύ καιρό, αλλά τώρα με το a/c η κατάσταση έχει φτάσει το ΑΜΗΝ. Το έχω ως τελευταία λύση αν δε γίνει κάτι, διότι 250 για ένα καλο UPS δεν είναι και λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.