Jump to content



Techneasy.gr - Αμφισβήτηση συναλλαγής


RGit7789

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

Εχω μια περιπετειουλα επειτα απο μια παραγγελια απο το ηλεκτρονικο καταστημα Τechneasy.gr και θα ηθελα τη γνωμη σας και καποιες πληροφοριες.

Ολα αρχισαν πριν καμια 10αρια μερες. Αφου ειχα διαβασει αρκετες καλες κριτικες στο skroutz.gr σχετικα με το συγκεκριμενο καταστημα, αποφασισα να κανω μια παραγγελια για ενα κινητο την Παρασκευη 24/2/12. Το mail με την επιβεβαιωση της παραγγελιας εγραφε οτι max. σε 4 μερες θα επικοινωνουσαν μαζι μου για την ακριβη ημερομηνια παραλαβης μεσω courier. Επειδη μεσολαβησε ομως σαββατοκυριακο και Καθαρα Δευτερα αφησα ενα περιθωριο μιας βδομαδας μεχρι να τους ενοχλησω αφου δεν ειχα νεα τους.

Αφου τους εστειλα ενα mail την Πεμπτη 1/3 και δεν πηρα καμια απαντηση, αποφασισα να τους παρω τηλεφωνο να δω τι γινεται. Προς εκπληξη μου ομως ειδα το site τους να ειναι κλειστο για maintenance απο το πρωι της Παρασκευης και στα τηλεφωνα της εταιριας (210-9639030/2) να μην απανταει κανεις.

Η κατασταση αυτη συνεχιστηκε μεχρι και σημερα και οπως ειναι λογικο αρχισα να ανησυχω και να το ψαχνω. Παρατηρησα οτι στο skroutz αφαιρεσαν το συγκεκριμενο καταστημα απο τη λιστα των συνεργαζομενων εταιριων και ετσι προσπαθησα να επικοινωνησω μαζι τους, μηπως μαθω περισσοτερες πληροφοριες.

Μιλώντας με τον υπευθυνο εμαθα οτι η συγκεκριμενη εταιρια αφαιρεθηκε απο το skroutz επειτα απο τη ξαφνικη μη καταβολη των συμφωνηθεντων μεταξυ τους. Μαλιστα επειτα απο τις επανειλημμενες αποτυχημενες προσπαθειες να επικοινωνησουν μαζι τους μου ειπε πως προχωρησαν σε καταγγελια. Απο οτι φαινεται λοιπον κατι δεν παει καλα με την εταιρια και με συμβουλευσε να μιλησω αμεσα με τη τραπεζα μου και να ζητησω αμφισβητηση της συναλλαγης και επιστροφη των χρηματων μου.

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με αυτη τη διαδικασια λοιπον, αν ξερει καποιος λεπτομεριες. Η πληρωμη εχει γινει μεσω μιας prepaid της τραπεζας Κυπρου και εχω σκοπο να περασω απο εκει αυριο το πρωι. Θα πρεπει να εχω μαζι μου καποια αποδεικτικα οτι προκεται για απατη; Υπαρχει περιπτωση τα χρηματα να χαθουν; Απο οτι διαβασα στο internet η ολη διαδικασια παιρνει κοντα στο διμηνο... :...:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

δεν χρειάζεται να έχεις κάτι μαζί σου*. θα πας στο κατάστημα και θα εξηγήσεις σε έναν υπάλληλο τι ακριβώς έχει γίνει. αυτός θα βρει τη συναλλαγή (όπως και όλες τις άλλες ) μέσα από τον υπολογιστή του, θα σου δώσει να συμπληρώσεις μια φόρμα με τα στοιχεία σου και κάποιες λεπτομέρειες για το θέμα και αυτό ειναι όλο.

Είχα κάνει κι εγώ την ίδια διαδικασία με την Κύπρου γύρω στο Δεκέμβρη γιατί μου συνέβη κάτι παρόμοιο και μάλιστα με κατάστημα του εξωτερικού.

Μεσολαβεί κάποιο αρκετά μεγάλο διάστημα μέχρι να ολοκληρωθούν όλες οι απαραίτητες διαδικασίες (θα στον πουν και στην τράπεζα αυτό). Στην δική μου περίπτωση ππάντως (όπως και στην πλειοψηφεία των περιπτώσεων όπως έμαθα αργότερα) πήρα τα χρήματά μου πίσω στο ακέραιο, μετά από περίπου 1.5 μήνα.

* εννοώ κάτι που να αποδεικνύει την συναλλαγή καθώς αυτή φαίνεται και στο σύστημά τους. την κάρτα και την ταυτότητά σου πρέπει να έχεις μαζί οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

1,5 μηνα.. Κοιτα που μπλεξαμε στα καλα καθουμενα... :wall:

Ευχαριστω πολυ hayabusa! Αφου ειχες εμπειρια και απο την ιδια τραπεζα φανταζομαι θα ισχυουν τα ιδια.

Παντως το νου σας παιδια... Αυτη τη περιοδο φαινεται βαρανε πολλοι κανονι και μετα τους ψαχνεις.

Το συγκεκριμενο ειχε απειρα θετικα reviews, ειχα μιλησει και με ατομα που ειχαν κανει αγορα και ομως παρολα αυτα τωρα ειναι αφαντοι.. :hm:

Link to comment
Share on other sites

ειναι όντως αρκετά μεγάλο το διάστημα (μέχρι δύο μήνες μου είχαν πεί και εμένα τότε). σημασία έχει όμως ότι στο τέλος κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

Επίσης, το ότι σου λένε "εως δύο μήνες" δεν σημαίνει πως αποκλείεται να ξεμπερδέψεις και νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβιβαση των στοιχειων γινοταν μεσω paycenter της Alpha Bank (DeltaPAY) οποτε δεν το πολυσκεφτηκα.

Οπως και να'χει μονο μεσω αντικαταβολης θα γλιτωνα το μπλεξιμο απο οτι φαινεται. Ειχε και καταθεση σε λογαριασμο που φανταζομαι θα ηταν τρισχειροτερα..

Τι να πω ομως.. Δεν μου τυχε τοσα χρονια απτο εξωτερικο, τη πατησα απο Ελληνες στην Αργυρουπολη...

Παιζει να ηταν η τελευταια μου αγορα απο ελληνικο e-shop.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το paypal θα εσωζε το φιλο στη συγκεκριμενη περιπτωση. Παλι καπου τοσο θα επρεπε να περιμενει για επιστροφη χρηματων και αντιθετως με την αμφισβητηση συναλλαγης των καρτων που ισχυει για ενα 3μηνο, το paypal μετα απο 45 μερες σηκωνει τα χερια ψηλια.. giveup1.gif

Link to comment
Share on other sites

Περναω σχεδον καθημερινα απο το εν λογω μαγαζι οταν γυρναω απο την δουλεια...μην φανταστεις οτι ειναι τπτ ...ενα ισογειο πολυκατοικιας σε μια καθετο της Κυπρου..(αργυρουπολη).

Αν περασω σημερα θα δω αν ειναι ανοιχτο να σου πω.

Παντως τα λεφτα δεν νομιζω να τα χασεις...προσπαθησε να επικοινωνησεις μπας και ειναι καμια παρεξηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Περναω σχεδον καθημερινα απο το εν λογω μαγαζι οταν γυρναω απο την δουλεια...μην φανταστεις οτι ειναι τπτ ...ενα ισογειο πολυκατοικιας σε μια καθετο της Κυπρου..(αργυρουπολη).

Αν περασω σημερα θα δω αν ειναι ανοιχτο να σου πω.

Παντως τα λεφτα δεν νομιζω να τα χασεις...προσπαθησε να επικοινωνησεις μπας και ειναι καμια παρεξηγηση.

ison αν μπορεσεις να ριξεις μια ματια απο κοντα τι ακριβως συμβαινει θα μου εκανες τεραστια χαρη..

Μακαρι να ειναι παρεξηγηση (ουτε εγω θελω να δεσμευτουν τα χρηματα για 2 μηνες) αλλα ο τυπος απ'το skroutz καθε αλλο παρα αμφιβολιες ειχε. Πλεον δεν εχω κανεναν αλλο τροπο να επικοινωνησω μαζι τους (εκτος αν αρχισω τα τηλεφωνα και στον hoster τους).

Τους εστειλα ενα τελευταιο προειδοποιητικο mail, αν δεν απαντησουν μεχρι αυριο-μεθαυριο θα προχωρησω με τη τραπεζα..

Link to comment
Share on other sites

Η συναλλαγη εχει γινει ηδη, οποτε δεν εχουν τοσο μεγαλη σημασια οι 1-2 μερες. Αν πιστευεις οτι υπαρχει μια πιθανοτητα να ειναι παρεξηγηση θα ηταν οντως καλο να περιμενεις για να μην μπλεξεις για 2 μηνες. Βεβαια αν σου πει και ο φιλος παραπανω οτι ειδε κατεβασμενα ρολα στο μαγαζι, τοτε εννοειται εχεις φυγει με τη μια για την αμφισβητηση...

Link to comment
Share on other sites

ison αν μπορεσεις να ριξεις μια ματια απο κοντα τι ακριβως συμβαινει θα μου εκανες τεραστια χαρη..

Μακαρι να ειναι παρεξηγηση (ουτε εγω θελω να δεσμευτουν τα χρηματα για 2 μηνες) αλλα ο τυπος απ'το skroutz καθε αλλο παρα αμφιβολιες ειχε. Πλεον δεν εχω κανεναν αλλο τροπο να επικοινωνησω μαζι τους (εκτος αν αρχισω τα τηλεφωνα και στον hoster τους).

Τους εστειλα ενα τελευταιο προειδοποιητικο mail, αν δεν απαντησουν μεχρι αυριο-μεθαυριο θα προχωρησω με τη τραπεζα..

Λοιπον περασα χτες κατα τις 16:00 και ηταν κλειστο. (δεν ξερω ωρες λειτουργιας) Ταμπελες και συναφη στην θεση τους αλλα δεν μπορεις να δεις μεσα αν υπαρχει κατι.

Δεν ξερω αν παιζει σημασια παντως στην πορτα ειχε ενα ειδοποιητηριο απο elta με ημερομηνια 6/3...(χθεσινη δλδ).

Αν ξαναπερασω σημερα θα σου πω.

Δεν κανεις και ενα κοπο να τους στειλες κανα μυνημα μεσω FB μπας και?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι φίλοι εδώ στο φόρουμ δεν αγοράζουν από τις δύο γνωστές αλυσίδες και προτιμούν για να στηρίξουν κι όλας μικρότερα μαγαζιά. Για εμένα αυτό που έπαθε ο φίλος που άνοιξε το θέμα είναι ο λόγος που δεν προτιμώ μικρά μαγαζιά. Δεν ξέρεις τι σόι είναι. Ακόμη και κινητό όταν θέλησα να αγοράσω το έκανα από γνωστή αλυσίδα καταστήματος. Ή προτιμώ από το εξωτερικό αν δεν υπάρχει θέμα με την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα χτες κατα τις 16:00 και ηταν κλειστο. (δεν ξερω ωρες λειτουργιας) Ταμπελες και συναφη στην θεση τους αλλα δεν μπορεις να δεις μεσα αν υπαρχει κατι.

Δεν ξερω αν παιζει σημασια παντως στην πορτα ειχε ενα ειδοποιητηριο απο elta με ημερομηνια 6/3...(χθεσινη δλδ).

Αν ξαναπερασω σημερα θα σου πω.

Δεν κανεις και ενα κοπο να τους στειλες κανα μυνημα μεσω FB μπας και?

για να άφησε ειδοποιητήριο στην πόρτα ο ταχυδρόμος που περνάει εργάσιμες ώρες και ημέρες μάλλον δεν βρήκε κανέναν εκεί...

Link to comment
Share on other sites

για να άφησε ειδοποιητήριο στην πόρτα ο ταχυδρόμος που περνάει εργάσιμες ώρες και ημέρες μάλλον δεν βρήκε κανέναν εκεί...

Γι αυτο το εγραψα αλλα και παλι δεν ειδα την ωρα που περασε....

Τσπ θα ξαναπερασω σημερα να δω αν αλλαξε τπτ.

Παντως αν εξαιρεσεις μια μικρη ενδεχομενη ταλεπωρεια που μπορει να εχεις με την τραπεζα δεν νομιζω να εχεις προβλημα...ξενερωμα το ξερω αλλα shit happens.

Για την ιστορια ημουν στο τσακ να παρω πριν ενα χρονο μια tv απο το εν λογω καταστημα...αλλα δεν δεχονταν να μου την αφησουν στην τιμη του internet αν την παραλαμβανα απο τον χωρο τους (!) ...επρεπε λεει να παει με courrier και παραγγελια απο net (!)....(ειμαι αποσταση 2-3 λεπτων με το αμαξι απο το μαγαζι).

Το μαγαζι ειναι 2 ημιυπογεια σε μια πολυκατοικια...οταν ειχα παει ειχε 3-4 υπαλληλους.

Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε μικρό μαγαζί εννοούμε όχι κολοσσό όπως τα κλασσικά 2 μεγάλα στην Ελλάδα.

φυσικά δεν λέμε να πάμε και στο άλλο άκρο....τρύπα που δεν την ξέρει ούτε η μάνα της.

Google cache

Δεν το έλεγες και ακριβώς τρύπα στο μυαλό σου με τοσα review. Απο το συγκεκριμενο ειχε αγορασει περυσι και ο αδερφος μου smartphone (σε τιμη πολυ χαληλοτερη απο τους κολοσσους) και το παρελαβε χωρις προβλημα σε 4 μερες. Ειναι να μην σου κατσει η στραβη λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που ξαναπερασα ηταν παλι κλειστο ...εριξα μια ματια πιο καλα και ειδα οτι υπαρχουν μεσα επιπλα ντοσιε pc κλπ κανονικα οπως ηταν...το ειδοποιητηριο ελειπε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ison πραγματικα ευχαριστω πολυ για το κοπο σου! Αν χρειαστεις οτιδηποτε απο Θεσ/νικη ή σε φερει ο δρομος σου κατα εδω κερναω μπυρες! :T:

Οσο αφορα την ολη ιστορια, εχει αναλαβει απο προχτες η τραπεζα. Μου ειπαν να περιμενω τηλεφωνο απο τα κεντρικα απο βδομαδα για επιβεβαιωση και στη συνεχεια θα αρχισουν να προσπαθουν να ερθουν σε επικοινωνια με την εταιρια να δουν τι εχει να πει.

Συνηθως απο οτι μου ειπε ο υπαλληλος σε αναλογες περιπτωσεις οι εταιριες τρεναρουν την ολη διαδικασια μεχρι τελους της προθεσμιας (40 μερες) και γι'αυτο καθυστερει τοσο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.