Jump to content



οικονομικότερος εκτυπωτής από θέμα toners


serpico75

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα laser color printer για οικιακή χρήση.

Από θέμα μεγέθους χαρτιού δεν έχω κάποια ιδιαίτερη απαίτηση:κλασικό Α4. Ούτε και στην ταχύτητα θέλω κάτι το ιδιαίτερο.

Από θέμα ποιότητας η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όλοι οι εκτυπωτές εκτυπώνουν το ίδιο καλά. Πάντως, καθαρά ενδεικτικά, αναφέρω ότι θα προτιμούσα ένα SAMSUNG. Αλλά, ο,τιδήποτε έχετε να προτείνετε εκτός αυτού, είναι καλοδεχούμενο.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να συνδυαστούν τα κάτωθι:

-φθηνή αγορά (έως €120,00) και κυρίως

-τα toner που θα αντικαθίστανται να μη μού βάζουν φωτιά στην τσέπη. Ως γνωστόν, πιό πολύ κοστίζουν τα toner αντικατάστασης παρά ο ίδιος ο εκτυπωτής. Αυτό θέλω. Να κοιτάξω πολύ καλά την τιμή των toners πριν την αγορά. Φυσικά, δε μιλάμε να αγοράσω original όταν θα τα αλλάξω, αλλά συμβατά.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει σε όλο αυτόν το λαβύρινθο που έχω μπει;

Υ.Γ. Ίσως και κάποιο(α) tutorial link έρευνας αγοράς...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γλιτωνεις παλληκαρι.

Τα τονερ συνηθως παιζουν απο 70€ και πανω το κομματι.

Εχω ασπρομαυρο εκτυπωτη Lexmark που αγορασα 85€ και τωρα που τελειωνει το τονερ, θελει να δωσω 75€ να το αγορασω.

Αν θελεις να σου προτεινω μαρκες, δες Samsung + Lexmark.

Link to comment
Share on other sites

βασικά θα πάρεις σβάρνα τα μελανάδικα, να ρωτήσεις ποια μοντέλα γεμίζουν και έχουν απόδοση καλή ή έχουν καλά μετασιον τονερ.. Εγώ σε ένα Hp που έχω το γέμισα και είναι μπόμπα..Πάντως δεν ξέρω αν σε συμφέρει έγχρωμος...θα τελειώσει ξέρω γω το μαύρο τόνερ και μετά δεν θα τυπώνει τπτ ή κάποιο χρώμα πιο πριν από τα άλλα κλπ.. Οπότε ανεβαίνει το κόστος.

Πάρε ένα ασπρόμαυρο να τυπώνεις χωρίς φόβο και πάθος και βρες έναν απλό Inject πολυμηχάνημα να τυπώνεις τα έγχρωμα..(που θα του γεμίζεις με 5 ευρώ τα μελάνια)

Δεν γλιτωνεις παλληκαρι.

Τα τονερ συνηθως παιζουν απο 70€ και πανω το κομματι.

Εχω ασπρομαυρο εκτυπωτη Lexmark που αγορασα 85€ και τωρα που τελειωνει το τονερ, θελει να δωσω 75€ να το αγορασω.

Αν θελεις να σου προτεινω μαρκες, δες Samsung + Lexmark.

μετασιον φίλε ή γέμισμα..και τα 2 κανα 30 άρι παίζουν..δεν πας να πάρεις καινούργιο καλύτερα αμα είναι να σκάσεις τόσα λεφτά :p

Link to comment
Share on other sites

βασικά καλύτερα να ψάξει στην περιοχή του να δει ποιος γεμίζει ή φέρνει...(άμα έρθει σπασμένο από ebay τι γίνεται?)

Δεν σπάνε τόσο εύκολα τα toner! Ακόμα και αν συμβεί το paypal να είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα σας συνιστούσα να πάρετε inkjet εκτυπωτή από την στιγμή που τον θέλετε για οικιακή χρήση.

Παρόλα αυτά υπάρχουν καλοί εκτυπωτές από όλες τις μάρκες.

Θα ήθελα να επισημάνω πως δεν υπάρχουν "συμβατά" τόνερ. Όλα όσα κυκλοφορούν στην αγορά

είναι είτε επαναγεμισμένα είτε κινέζικα(που πλέον στην Ευρώπη σιγά σιγά αρχίζουν να απαγορεύονται.)

Link to comment
Share on other sites

το κινέζικο, συμβατό δεν είναι? :p. (όλα κινέζικα είναι). Τώρα το οικιακή χρήση είναι σχετικό. Αν έχει πολλές εκτυπώσεις, δεν συμφέρει ο injekt, ούτε από μελάνια ούτε από dead time περιμένοντας κάτι να εκτυπωθεί..

μετασιόν τονερ δεν έχω δοκιμάσει, αλλά με επαναγέμισμα είναι σαν καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

Γιά να ξεκαθαρίσω και κάτι που έχω δει αρκετά στο eBay.

Απ' όσο έχω καταλάβει, για να μπορεί σε έναν laser να δουλέψει το imitation toner (είτε το αγοράσεις συσκευασμένο και έχει επάνω την ταμπέλα compatible, είτε πας σε ένα κατάστημα εδώ Ελλάδα και το ξαναγεμίσεις), πρέπει ο εκτυπωτής να είναι unlocked. Με τον όρο unlocked εννοούμε να έχει γίνει κάτι σαν hacking στον εκτυπωτή, το οποίο hacking σημαίνει να του έχει τοποθετηθεί ένα τσιπάκι που θα κάνει να μπορούν να διαβαστούν και τα μη original toners. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί sellers στο eBay είτε πωλούν έτοιμους unlocked είτε πωλούν τσιπάκια για hack-άρισμα.

Έχω καταλάβει σωστά; Και αν όχι, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τις περιπτώσεις "κινδύνου" να μη διαβάζονται τα μη αυθεντικά toners και να πρέπει να αγοράζω μόνο αυθεντικά;

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω ξαναδεί αυτό..τα τόνερ πάνω έχουν ένα τσιπάκι. Οταν πας να το ξαναγεμίσεις σου αλλάζουν το τσιπάκι αυτό και o εκτυπωτής το βλέπει σαν καινούργιο...εγώ από πλαίσιο τον είχα πάρει Hp1102, δεν έλεγε τίποτα για unlock.. και να γεμίσεις απλά το τονερ και να μην αλλάξεις τσιπάκι, πάλι τυπώνει απλά βγάζει μήνυμα ότι έχει τελειώσει.. (κάνεις μόνιμα Ignore και ησυχάζεις). Τα τσιπάκια που είδες μήπως είναι για τονερ και όχι για εκυτπωτή?

Ρώτα στην πιάτσα, ποια γεμίζουν τόνερ γεμίζουν καλά

Link to comment
Share on other sites

Τα τσιπάκια που είδες μήπως είναι για τονερ και όχι για εκυτπωτή?

Σ' αυτό πρέπει να έχεις δίκιο. Η τελευταία εικόνα που είδα στο eBay είχε οντως τέσσερα τσιπάκια. Λογικά, έκαστο για κάθε toner από ένα toner set.

Αλλά, όσον αφορά το άλλο κομμάτι, πωλούνται και unlocked εκτυπωτές που ο πωλητής γράφει ακριβώς αυτό που ανέφερα. Ότι, δηλαδή, μπορεί να διαβάσει οποιοδήποτε toner.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά, όσον αφορά το άλλο κομμάτι, πωλούνται και unlocked εκτυπωτές που ο πωλητής γράφει ακριβώς αυτό που ανέφερα. Ότι, δηλαδή, μπορεί να διαβάσει οποιοδήποτε toner.

Αυτό που αναφέρετε όσον αφορά με locked και unlocked εκτυπωτές δεν ισχύει. Δεν υπάρχει κάποια επίσημη

ανακοίνωση από τους κατασκευαστές για κάτι τέτοιο. Ο ισχυρισμός του κάθε πωλητή δεν πρέπει να θεωρείται

πάντα σωστός.

Link to comment
Share on other sites

για τόνερ μιλάς ή για μελάνια? αν κάνεις reset στον Injekt "ξεχνάει" ότι το μελάνι είναι γεμισμένο και το βλέπει σαν καινούργιο...(πατάς το power Και το cancel μαζί ή κάτι τέτοιο)

Το έχω δοκιμάσει σε πολ/μα HP, άπειρες φορές

Link to comment
Share on other sites

Για μελανια μιλαω. Εγω σε οσους ειχα αυτο το προβλημα μονο με αυτο που σου ειπα βγαζαμε ακρη, απεγκαθιστοντας το software και αφηνοντας μονο τον driver. Τα τονερ δεν μας ειχαν βγαλει ποτε προβλημα μη-αναγνωρισης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.