Jump to content



Ηχεία 2.1 η monitor ηχεία για PC ???


Pantm83

Recommended Posts

Γεια σας

Είμαι σε αναζήτηση νέων ηχείων… Είμαι κάτοχος ηχείων altec lancing 5.1., Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το σύστημα μου, ωστόσο πρόσφατα το woofer άρχισε να τρίζει και σκέφτομαι να τα αλλάξω..

Ο προβληματισμός μου είναι αν θα αγοράσω ηχεία 2.1 ηmonitorηχεία.Δεν ξέρω κατά πόσο είναι κατάλληλα τα monitorηχείαγια pc ?? Μήπως αναδεικνύονται μόνο για συστήματα ήχου και στούντιο ?

Ψάχνοντας σε forumsκαι στο google , αυτό που κατάλαβα είναι γενικά μακριά από Logitechκαι Creative. Πολύ καλά σχόλια διάβασα για τα M-Audio Studiophile AV40, Genius SP-HF 1255 2.0 , και ταHarman Kardon SoundSticks III.

Βασική μου προτεραιότητα είναι ποιοτικός ήχος και ένα ικανοποιητικό επίπεδο έντασης. Το Budget μου φτάνει Max τα 120 €

Οποιαδήποτε βοήθεια για την επιλογή είναι ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνιτορ ηχεία εκείνο που κάνουν είναι να αναπαράγουν τον ήχο «αχρωμάτιστο», δηλαδή ακριβώς όπως τον παράγει η κάρτα ήχου και η πηγή σου χωρίς να τον επηρεάζουν καθόλου.

Τα ηχεία γενικά να ξέρεις και ανάλογα με την εταιρεία δίνουν το κάτιτις στον ήχο που παράγουν χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό αφού τα χαρακτηρίζει κιόλας.

Όλα τα ηχεία που ανέφερες και όλα όσα σου πρότειναν είναι καλά ανάλογα πάντα με το αυτί που έχεις, είναι καθαρά υποκειμένικό το αν θα σε ικανοποιήσει ο ήχος τους.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε αυτά τα χρήματα είσαι super low budget για ήχο οπότε και οι απαιτήσεις σου καλό είναι να είναι και ανάλογες. Τώρα αυτό που λέει ο dpolal έχει κατα ένα μέρος δίκιο αλλά γενικά μη το λάβεις υπόψη σου για την αγορά σου επι του παρόντος.

Εδώ φαντάσου monitor με 500 ευρώ(και χίλια μη σου πω..) αποτυγχάνουν να πετύχουν την ακρίβεια και το flatness στις συχνότητες(με απλά λόγια να ναι τελείως αχρωμάτιστα και να μη τονίζουν κάποιες συχνότητες παραπάνω)

Στο παρασύνθημα τώρα. Σε site για ηχο έχω δει οτι σε αυτό το budget πας σε κάτι τέτοιο απο samson μεριά Samson Studio Dock4i - Thomann Greek Cyberstore

Τώρα απο behringer που λέει και ο zomg θα σου λεγα το 40άρι όχι το 20άρι

Behringer MS40 Multimedia Speaker - Thomann Greek Cyberstore

Τέλος η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου δώσω σχετικά με τον ήχο γενικά όχι μόνο για τώρα. Τράβα άκου τα

Link to comment
Share on other sites

Αφού ζητάς ποιοτικό ήχο, καλά κάνεις και ψάχνεσαι για monitors.

Αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω (οτι ο ήχος είναι αχρωμάτιστος) ισχύει και ίσως να σε επηρεάζει λίγο αρνητικά (εμένα προσωπικά με επηρέαζει οταν κοιτούσα για monitors). Οι αρνητικές σκέψεις έφυγαν οταν τελικά αγόρασα monitors (M-Audio BX5a). Καμία σχέση με τα ηχεία για pc (logitech, creative κλπ). Προσωπικά δε θα ξανασχοληθώ με ηχεία pc.

Είχα οικονομικά Creative 5.1, Logitech G51, Logitech Ζ5500, Creative T40 SII. Κανένα set από αυτά (με εξαίρεση τα Creative T40 SII, που έχουν καλή ποιότητα ήχου) δεν άγγιζε καν την ποιότητα ήχου των monitors.

Σε κάποιο άλλο forum που έχεις ανοίξει το ιδιο thread, κάποιος σου απαντάει οτι αν θες καλή ποιότητα ήχου, ξεχνάς τα monitors. Πραγματικα δε μπορώ να καταλάβω γιατί :wall:

Το "κακό" στην περίπτωση σου είναι οτι το budget είναι χαμηλό. Τα ζευγαράκια που σου δείχνει ο [MENTION=22211]D4rkst3EL[/MENTION] θεωρούνται πολύ καλά κομμάτια σε αυτά τα χρήματα, όπως επίσης και τα M-Audio που δείχνεις.

Πρόταση (όπως σου λένε και τα παιδιά πιο πάνω): Προσπάθησε να ακούσεις πριν αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο άλλο forum που έχεις ανοίξει το ιδιο thread, κάποιος σου απαντάει οτι αν θες καλή ποιότητα ήχου, ξεχνάς τα monitors. Πραγματικα δε μπορώ να καταλάβω γιατί :wall:

Τα μόνιτορ αποδίδουν πάρα πολύ καλά, ΑΛΛΑ είναι αναπόσπαστο κομμάτι μιας αλυσίδας της οποίας πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και τα υπόλοιπα άλλα μέρη, βλέπε πηγή, κάρτα ήχου κλπ.

Αν π.χ. η κάρτα ήχου είναι «κακή» τότε αυτό που θα βγεί από τα ηχεία δεν θα ικανοποιήσει στον βαθμό που θα περίμενε κάποιος, υποκειμενικό βέβαια και αυτό ανάλογα με το αυτί.

Αντίθετα, ένα ζευγάρι καλά ηχεία (όχι μόνιτορ) θα μπορούσε να καλύψει κατά κάποιο τρόπο ένα τέτοιο ελλάτωμα.

Πάνω κάτω αυτό σου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνιτορ αποδίδουν πάρα πολύ καλά, ΑΛΛΑ είναι αναπόσπαστο κομμάτι μιας αλυσίδας της οποίας πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και τα υπόλοιπα άλλα μέρη, βλέπε πηγή, κάρτα ήχου κλπ.

Αν π.χ. η κάρτα ήχου είναι «κακή» τότε αυτό που θα βγεί από τα ηχεία δεν θα ικανοποιήσει στον βαθμό που θα περίμενε κάποιος, υποκειμενικό βέβαια και αυτό ανάλογα με το αυτί.

Αντίθετα, ένα ζευγάρι καλά ηχεία (όχι μόνιτορ) θα μπορούσε να καλύψει κατά κάποιο τρόπο ένα τέτοιο ελλάτωμα.

Πάνω κάτω αυτό σου είπαν.

Αποδεκτό :T:

Υποκειμενικό βέβαια, όπως λες, ανάλογα με το αυτί του καθενός. Προσωπικά, ακόμα και στην on-board που τα δοκίμασα μου άρεσε περισσότερο ο ήχος τους απ' οτι των Z5500 στην on board επίσης.

Απλά θεωρώ λάθος να μη δίνεται μια εξήγηση όπως έκανες εσύ μόλις τώρα :T:

EDIT:

Η ακριβής απάντηση που δόθηκε στο παιδί που έκανε το thread ήταν:

"Τα monitor ηχεία δεν αξίζουν. Αφού θες ποιοτικό ήχο τότε ξεχνάς τα monitor ηχεία"

Είναι κρίμα να δίνονται τέτοιου τύπου απαντήσεις, χωρίς καμία εξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι.

Μπορω να πω οτι εχω μπερδευτει πάρα πολυ στην επιλογή μου.....

Και το θέμα ειναι οτι εδω στην επαρχία δεν υπάρχει η δυνατότητα να ακούσω τα ηχεία προκειμένου να συγκρίνω...

Διαβάζωντας το forum και παράλληλα αλλα forum και sites.Εχω ξεχωρίσει τα παρακάτω :

Harman Kadron soundsticks iii (Πολυ πλαστικό, φαίνονται ψευτικά)

Samson Studio Dock4i

Behringer MS-40

M-Audio Studiophile AV40.

με ενα προβληματισμο στο να αγοράσω monitor ηχεια, καθως ακουω οτι ειναι τελείως αχρωμάτιστα. Επίσης δεν εχω ακούσει ποτέ ηχεία monitor )

Βασικα τα θέλω για μουσική και βλεπώ και ταινίες, αλλα με ενδιαφέρει περισσότερο πως θα ακόυγεται η μουσική

:sick::sick::sick::sick::sick:

Link to comment
Share on other sites

Nα προτεινω να ακουσεις αλλα 2 ηχεια..περιπου στο budget σου.

Roister ΙQ αυτοενισχυομενο ηχειο βιβιλιοθηκης/βασης με 5.5" wooferακι και μεταλλικο tweeter 1".

Προφανως ξυλινη κατασκευη..καπου στα 150Ε.

Επιστροφη στα "pc-o-ηχεια" ..με τα edifier s330..καπου στα 100Ε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.