Jump to content



z68 μητρική Gigabyte vs Asrock


The_Blade

Recommended Posts

Είμαι ανάμεσα σε:

GA-Z68XP-UD3

http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-z68xp-ud3rev_10/

ASROCK EXTREME3 GEN3

Z68 Motherboard Series Manufacturing - ASRock Inc.

Επεξεργαστής είναι ο 2600κ (Τον έχω ήδη στα χέρια μου)

Ποιά να προτιμήσω, φυσικά έχω σκοπό να προχωρήσω σε Overclock....

έχει κανείς σας κάποια από τις 2 να πει εντυπώσεις? Κάποια άλλη πρόταση σε αυτό το πλαίσιο τιμών?

Η asrock αναφέρει 8+4 phase και η Gigabyte 7 phase , μπορεί να επιρεάσουν το o/c?

Για την maximus gene-z μεταχειρισμένη στα 120 τι λέτε; το κακό είναι ότι με ενδιαφέρουν το cf/sli και οι κάρτες θα είναι κολλημένες ....

Να σκεφτώ για πιο φτηνή p67 ή δεν αξίζει?

(Με ενδιαφέρουν μόνο μητρικές 8χ/8χ)

Link to comment
Share on other sites

εντυπώσεις θα σου πω για την asrock σε κανα 3ήμερο περιμένω να έρθει.. και θα μπει επάνω της ενας 2600Κ

τωρα αν την εχει κάποιο παιδί ας γράψει κάτι γιατι με ενδιαφέρει και μένα

Link to comment
Share on other sites

Tην Asrock Extreme3 Gen3 την εχω εδω και 3 μηνες περιπου μαζι με εναν 2600Κ.

Aξιοπρεπεστατη μητρικη για τη τιμη της.

Δουλεψε απο τη πρωτη φορα απροβληματιστα χωρις κουσουρια και ιδιαιτεροτητες.

Για o/c δεν μπορω να σου πω πως τα παει καθως δεν τον εχω πουσαρει τον 2600Κ ακομα

μιας και με καλυπτουν οι επιδωσεις του για την ωρα.

Απο εμενα go for it :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρισκεις maximus gene-z στα 120€ και το σκεφτεσαι κιολας?

Ασε που με τις νεες καρτες γραφικων δεν υπαρχει λογος για CF/SLI.

πιστεύεις ότι είναι καλή λύση?, είναι μεταχειρισμένη από φίλο μου....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οτι καλυτερο υπαρχει για ocing. Εγω αν ημουν στη θεση σου αυτην θα επαιρνα χωρις δευτερη σκεψη.:T:

αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η πρώτη κάρτα γραφικών είναι κολημένη πάνω στο CPU...

οπότε η ψύκτρα μου θα ρουφάει ζεστό αέρα, επιρεάζοντας το cpu...

εντωμεταξύ αν μπεί δεύτερη κάρτα πάνω ,πάει έγινε σάντουιτς, θα πάρει φωτιά.... :p

επειδή δεν έχω ασχοληθεί με sandy o/c υπάρχουν μεγάλεσ διαφορές ή απλά αντί για 4.5 θα πάω 4.7;;

Link to comment
Share on other sites

Ο ζεστός αέρας της κάρτας πίσω από το κουτί θα βγαίνει...οπότε γιατί να έχεις θέμα με τον επεξεργαστή;

Επίσης αγοράζεις μία 680 και ξεχνάς το sli εκτός αν δεν παίζεις σε μία οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ο ζεστός αέρας της κάρτας πίσω από το κουτί θα βγαίνει...οπότε γιατί να έχεις θέμα με τον επεξεργαστή;

Επίσης αγοράζεις μία 680 και ξεχνάς το sli εκτός αν δεν παίζεις σε μία οθόνη.

οσο και να το κάνεις ζεσταίνει τον αερα γύρω της, και η ψύκτρα μου τραβάει από κάτω προς τα πάνω διοτι το κουτί έχει ένα μεγάλο 250αρι on top και έχω καλύτερες θεμοκρασίες....

οντως αυτή τη φορα προσανατολίζομαι σε μονή κάρτα (7970/680) αλλά επειδή πάντα πειραματίζομαι κάποια στιγμή σίγουρα θα καταλήξω με ντουέτο...

παντως έχω αρχήσει να προσανατολίζομαι προς τα εκεί τελικά...

ανάμεσα σε giga και asrock υπάρχει κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την GA-Z68XP-UD3 /2500k είμαι εδώ και 3 μήνες 24-7 ανοιχτό, μια χαρούλα. Αν εξαιρέσουμε το αυτόματο oc στα 3.4 πρώτο boot, δουλεύει ρολόι. Και φορτωμένο το σύστημα. (SLI/4 δίσκους/3 κιλά usb devices κτλ.)

Δεν ασχολήθηκα με oc ακόμα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτήν εδώ p8z68-v gen3 υπάρχουν γνώμες? την βρίσκω στα 145...

ASUS - Motherboards- ASUS P8Z68-V/GEN3

Την έχω πάνω σε 2600k, καλή είναι. :p Δεν μπορώ να βοηθήσω για oc αλλά με ένα αυτόματο που δοκίμασα ανέβασε τον 2600k στα 4,4 (xigmatek aegir) και από τότε στοκ μιας και καλύπτομαι από ισχύ (και φυσικά άσχετος με το άθλημα για την ώρα).

Αυτό που χάρηκα πολύ ήταν το παρακάτω. :tomato:

post-16558-1416075956,2806_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πάνω σε 2600k, καλή είναι. :p Δεν μπορώ να βοηθήσω για oc αλλά με ένα αυτόματο που δοκίμασα ανέβασε τον 2600k στα 4,4 (xigmatek aegir) και από τότε στοκ μιας και καλύπτομαι από ισχύ (και φυσικά άσχετος με το άθλημα για την ώρα).

Αυτό που χάρηκα πολύ ήταν το παρακάτω. :tomato:

είναι φοβερή υπόθεση αυτό που δείχνεις, μπορείς να το κάνεις για 2 ανεμιστήρες? έχω push-pull

μη μου πεις ότι μπορώ να το κάνω για όλους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει για push/pull αλλά με μια γρήγορη ματιά στο εγχειρίδιο μάλλον δεν έχει και τόσες επιλογές. Μπορεί να διαχειριστεί 3 ανεμιστήρες (1 cpu, 2 chassis) με δυο διαφορετικές ρυθμίσεις (cpu, chassis).

Βέβαια αν βάλεις το δεύτερο fan (pull πχ) σε μια θέση του κουτιού και "πιάσεις" την chassis καρτέλα για ξεχωριστή ρύθμιση θυσιάζοντας τους ανεμιστήρες του κουτιού (fan controller?)... :hmm:

post-16558-1416075956,5668_thumb.gif

post-16558-1416075956,6551_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.