Jump to content



Intel Active Liquid Thermal Solution BXRTS2011LC


panagiotis

Recommended Posts

[MENTION=5105]Panos_ole[/MENTION] επειδή τον έχω τον 2600k και αυτό που λες με θερμοκρασίες ακόμα και με μαμά cooler προσωπικά μου φαίνεται περίεργο, τσέκαρε σε παρακαλώ το cooler αν όντως κάθεται καλά. Και το full load temp πάρε το τρέχοντας το intel burn test

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5105]Panos_ole[/MENTION] επειδή τον έχω τον 2600k και αυτό που λες με θερμοκρασίες ακόμα και με μαμά cooler προσωπικά μου φαίνεται περίεργο, τσέκαρε σε παρακαλώ το cooler αν όντως κάθεται καλά. Και το full load temp πάρε το τρέχοντας το intel burn test

ok το τρεχω 1 φορα σε maximum mode που αποθηκευονται τα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακολουθείς τις θερμοκρασίες με το coretemp ή HWmonitor ....

'Δεν είναι ανάγκη να το βάλεις στο Maximum άστο ως έχει....

ΟΚ....λοιπον θερμοκρασιες ανα πυρηνα 66,72,73,72 ειτε ειναι στο standard ειτε στο maximum.

Ο cooler εχει κλειδωσει σωστα και ολα τα ποδαρακια εχουν ανοιξει, αρα προβλημα επαφης δεν υφισταται.

Θα παρω την υδροψυξη μου φαινεται να ησυχασω....και εσυ επισης.

Link to comment
Share on other sites

:kiss3:

Πάρε το cooler γιατί θα με κουφάνεις :p

Πριν είχες πιο ψηλές σε Load...

Καλοδούλευτο :p

Λοιπον....τα νεα !!!!!

Δεν ειναι προβλημα του sensor οπως φανταζομουν γιατι αν αυτο συνεβαινε δεν θα εδειχνε στο Bios 32 βαθμους μονο..!!

Δυστυχως το προβλημα το εχουν πολλοι.

Googlara και γινεται χαμος με το εν λογω προβλημα, και μαλλον ειναι θεμα επεξεργαστη.

Ακου τωρα το κουφο....οση ωρα γραφω η θερμοκρασια εκανε βουτια και εχει καρφωθει (sta windows 7) στους 32.

Η δε καταναλωση πηγε επισης μονη της στα 10.8 watts....:dance3::dance3::dance3::dance3::dance3::dance3:

Και ΤΟ κορυφαιο...ο επεξεργαστακος μου δουλευει τωρα στα 4.4Ghz....ωχ πηγε στα 1.7Ghz....:hang3::hang3:

Εχω μια ιδεα....θα γραψω βιβλιο ρε γμτ....μη παει χαμενη τοση ταλαιπωρια εδω περα!!!!

Και να σκεφτεις οτι εχω κλεισει το E.I.S.T ΑΠΟ ΤΟ BIOS

AXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:dance3::wall::shout::wall::dance3::wall::shout::fun::hang3::triniti::tomato::whip::rolleyes::warning2::hm::o:baby::p:kiss3::kiss3::p:yu::yu::smoke::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Update λογω.....θερμοκρασιων.

Καποια στιγμη η HD3000 Gpu εξαανιστηκε απο το συστημα........IGPU καμμενη!!!!

Στην επανεκκινηση ζηλεψε το Asus και παρεδωσε επισης πνευμα....πηγε να συναντησει τους προγονους του.

Τα παρεδωσα και τα 2 για αντικατασταση...ευτυχως φαινονται καλα παιδια εκει στο μαγαζι και ευχομαι να κανουν αντικατασταση γιατι εχω να τελειωσω μια δουλεια στο Edius και καιγομαι αγρια!

Φαινοταν το πραγμα οτι κατα κει παει.....

Link to comment
Share on other sites

:)Καλημερα στην αγαπητη παρεα.:)

Λοιπον μετα απο ολα αυτα τα ευτραπελα-κουλα-κουφα που μου συνεβησαν με το θεμα των θερμοκρασιων, τελικα η ετυμηγορια ειναι κατά της Μητρικης η οποια και -οντως- οπως διαπιστωθηκε απο την εταιρεια...Kaput geworden!!!

Στην προταση της Εταιρειας να μου φερουν μεσα σε 5-7 εργασιμες μια αντιστοιχη, εγω εχοντας κατα νου τις δυσμενεις αναφορες στο Intenet απο τα θεματα των BIOs 402 kai 3202 προτιμησα να μην ασχοληθω τουλαχιστον στην παρουσα φαση με την Asus, και ως εκ τουτου να μη την προτιμησω, αρνουμενος να δεχτω πιθανη εκ νεου ταλαιπωρια και ο,τι αυτο συνεπαγεται...

Ετσι μετα απο παρα πολλα χρονια....αποχαιρετησα την Asus (αλλα οχι για παντα)!!!

Πηγα λοιπον στο αντιπαλο στρατοπεδο και κατεληξα στην GIGABYTE Z68XP-UD3P.

Παραφωνια για μενα η ελλειψη E-sata που το χρησιμοποιουσα κατα κορον, αλλα μαλλον ηρθε η ωρα να περασω σε USB3 δισκο.

Επισης αγορασα την υδροψυξη της Intel η οποια αν και δεν ειναι τελειως αθορυβη, εν τουτοις ο παραγομενος θορυβος δεν ειναι καθολου ενοχλητικος. (ενταξει δεν ειναι και απολαυστικος:))

Ετσι λοιπον με το Turbo ενεργοποιημενο στο Bios,Eist κλειστο, και OC Tuner επισης κλειστο εχουμε.

Θερμοκρασιες πλεον Idle 27-31 βαθμους:T:, Full load με τα χιλια ζορια 58-60.:T:

Μπορω να πω πλεον οτι ειμαι ευχαριστημενος απο αυτη την...αναγκαστικη αλλαγη πορειας, και ευχομαι η συνεχεια να με δικαιωσει για την επιλογη μου.

Κατι που θα ηθελα να σταθω ειναι οτι οταν το συστημα ξεκιναει, και πριν εμφανιστει η οθονη φορτωσης των windows, εμφανιζεται μια προταση LOADING OPERATING SYSTEM...και μετα απο καποια δευτερολεπτα μπαινει στα windows.

Λοιπον οταν ανοιξα το Edius και χωρις να εχω SSD δισκους, ανοιξε αστραπιαια και επαθα την πλακα μου.

Το συστημα κανει caching τις εφαρμογες που χρησιμοποιει κανεις συχνοτερα, και ετσι εξηγειται η ταχυτητα.

Θελω να ευχαριστησω ολους οσους με βοηθησαν στην αντιμετωπιση του προβληματος μου, και ειδικα την Karmen1983 που με το θεμα των θερμοκρασιων μου ανοιξε τα ματια και κατα πασα πιθανοτητα γλυτωσα απο πολυ χειροτερα.

Και επειδη το Νημα ξεκινησε για το συστημα ψυξης της Intel, και λογω των....ιδιαιτεροτητων εκτραχυνθηκε και πηγε αλλου, η δικη μου ετυμηγορια ειναι οτι οντως αξιζει κανεις να το αποκτησει, εφ όσον η πραξη απεδειξε τους ισχυρισμους της Intel περι ποιοτητας κατασκευης και αποδοσης.

Αν ομως πιστευει κανεις οτι θα βρει ενα αθορυβο συστημα καλυτερα να κοιταξει αλλου γιατι αθορυβο μεν δεν ειναι, αλλα ουτε και τα χαλια της Corsair H80 εχει (ως προς το θορυβο παντα).

Λοιπον αυτα απο εμενα.

Να εισαστε καλα.

Παναγιωτης.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας στην κυριολεξία όλα τα REPLY βλέπω ότι ευτυχώς έλυσες το θέμα σου ( νά ναι καλά και η κοπελιά πάνω) και επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά ότι όλα τα posts εδω μέσα που έχουν σχέση με την pro gen 3 της asus είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ. Κοιτάζω για μητρική αυτές τις μέρες και ενώ είχα κατασταλάξει σε αυτήν για να την ταιριάξω με χρώματα και άλλα + την αξιοπιστία της ASUS...μάλλον θα καταλήξω στην εταιρεία που είμουν τόσα χρόνια μαζί της ( Gigabyte )

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας στην κυριολεξία όλα τα REPLY βλέπω ότι ευτυχώς έλυσες το θέμα σου ( νά ναι καλά και η κοπελιά πάνω) και επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά ότι όλα τα posts εδω μέσα που έχουν σχέση με την pro gen 3 της asus είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ. Κοιτάζω για μητρική αυτές τις μέρες και ενώ είχα κατασταλάξει σε αυτήν για να την ταιριάξω με χρώματα και άλλα + την αξιοπιστία της ASUS...μάλλον θα καταλήξω στην εταιρεία που είμουν τόσα χρόνια μαζί της ( Gigabyte )

Φιλε Predator καλησπερα

Η Asus ειναι για μενα προσωπικα το χοντρο μου "κολλημα". Ειμαι κυριολεκτικα αρρωστος με αυτη την εταιρεια γιατι εχω αντιμετωπισει παρα πολυ λιγα εως καθολου προβληματα για παρα πολλα χρονια. Αυτο την κατατασσει στην κορυφη για μενα προσωπικα (το τονιζω το για μενα !!!), και δε φτανει μια κακοτυχια για να την εκθρονισει απ την πρωτια.

Στη συγκεκριμενη κατηγορια μητρικων βεβαια (V-PRO, V-PRO/GEN3) η αντιδραση της Asus ειναι απλα ανυπαρκτη.

Αυτο λεγεται αισχος, ειναι βαρβαρη προσβολη στα μουτρα των χρηστων, και υποβαθμιζει την καλη φημη της εταιρειας.

Σε (σας) διαβεβεβαιω δε οτι αν η Karmen1983 δεν μου ελεγε αυτα που μου ειπε, και με δεδομενο οτι δεν μπλεκω σχεδον ποτε με Overclocking, ενδεχομενως και να μην ειχα προβει σε καμμια αντικατασταση. Και αυτο ειναι σιγουρο γιατι ειχα ηδη στα σκαρια την αγορα της Intel Liquid απλα χρειαζομουν καποιες αλλες γνωμες για να καταληξω....και εκει ακριβως "ηρθε¨η Karmen1983

Απλα συμβουλευτηκα και αλλους χρηστες του Edius 6.06 περι συμβατοτητας με το Z68 και ως εκ τουτου κινηθηκα οπως κινηθηκα.

Μαλιστα η εταιρεια μου προτεινε να μου την αντικαταστησει με καποια που φοραει ταο Z77 και καταφθανουν αυτες τις μερες ενοχει της αφιξης του Ivy Bridge μετα τις 29/4.

Φυσικα πρεπει κανεις να περιμενει να φανερωθουν πρωτα οι παιδικες ασθενειες των BIos και μετα να κατασταλλαξει...

πραγμα το οποιο απλα δε μπορουσε να γινει μλογω πιεσης χρονου απο μερους μου..

Επισης προκειμενου να ειμαι ευχαριστημενος μου προτειναν μεχρι και επιστροφη χρηματων για να αγορασω την ιδια μητρικη απο αλλου εφ ΄οσον αρχικα το ζητησα, αλλα μετα το ξανασκεφτηκα και προχωρησα σε αυτα που ηδη ξερεις. !!!

Μπραβο στην Εταιρεια και στην αντιμετωπιση της. Δε θα την αναφερω για να μη συμπερανει κανεις οτι προμοταρω την εν λογω εταιρεια...το σιγουρο ειναι οτι με κερδισε και κοντα σε μενα και ολους τους γνωστους και φιλους μου.

Αυτα για την ωρα...πολυ ησυχο και δροσερο πια το μηχανηματακι μου...

Παναγιωτης.

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.