Jump to content



Hyperthreading και ταχύτητες


morph

Recommended Posts

Εχω τον υπολογιστή να κάνει encoding περίπου 20 ωρες wav αρχεία se MP3. παρατηρώ στο task manager οτι χρησιμοποιεί μόνο το 50% της επεξεργαστικής ισχύος. (PC1 κάνει τη δουλειά). Το πρόγραμμα είναι το wavelab 3.0 και δεν υποστηρίζει hyperthreading. Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω το 100% του υπολογιστή (γιατί θα κάνει πολλές ώρες και θέλω όλη τη ταχύτητα).

Link to comment
Share on other sites

Όχι πολλά προγράμματα είναι Optimized για ΗΤ (To Dvdshrink έχω την εντύπωση οτι είναι) δηλαδή κερδίζεις κάτι σε σχέση με το άν το έχεις Disabled. Δοκίμασε να το κάνεις Disable απο το Bios να δείς διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέμε οτι είναι σαν 2 επεξεργαστές και γράφει 50% σημαίνει οτι χρησιμοποιεί τη μισή επεξεργαστική ισχύ? δηλ 1.5GHz?

υπάρχουν προγραμματα που εκμεταλευονται όπως το τελευταίο Photoshop.

Εκτός από το Bios, υπάρχει τρόπος μέσω του συστήματος να γίνει η απενεργοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Α! Οπότε και χωρίς hyperthreading διαφορά δε θα δω (σημαντική). Δηλ. Θα είχε νόημα αν υπο-διπλασιαζόταν ο χρόνος κωδικοποίησης. Αν είναι αντί για 3 ώρες να κάνει 2.47 δε λέει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas7GTR

.......... απλά η τεχνολογία αυτή σου δίνει επιδόσεις εφάμιλες με dual P4 στα 3ghz αν την υποστηρίζει ένα πρόγραμμα!

Αν ηταν ετσι θα ειχαν πεθανει τα Dual συστηματα, υπαρχει αυξηση αλλα οχι και τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αρα, για να καταλάβω τι πλεονέκτημα έχει να είναι ενεργό το hyperthreading σε σχέση με το να μην είναι (ή μάλον πόσο?)

Το κακό με το wavelab είναι οτι δεν δίνει χρόνο κωδικοποίησης για να υπολογίσουμε τη διαφορά. :(

Link to comment
Share on other sites

Oταν εχω απενεργοποιημενο το hyperthreading απο το BIOS εχω σκορ στο metabench 3750 ενω οταν ειναι ενεργοποιημενο εχω σκορ 3580.

Πιστευω αυτο ειναι ενδεικτικο της διαφορας που υπαρχει.

Aν δηλαδη θελεις να δουλευεις αποκλειστικα ενα μονο προγραμμα πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο να ειναι απενεργοποιημενο (χρησιμοποιειται ολη η ισχυς του επεξεργαστη ).

Αν τωρα θελεις να δουλευεις πολλες εφαρμογες συγχρονως τοτε ενεργοποιημενο το hyperthreading.

Αυτη ειναι η γνωμη μου και αν κανω λαθος διορθωστε με..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να το απενεργοποιήσεις... όταν το έχεις ενεργοποιημένο, το 50% load που σου λέει, είναι εικονικό, ουσιαστικά εκμεταλλεύεσαι το 100% του επεξεργαστή σου.

Και δεν καθάρισες μόνο αν το απενεργοποιήσεις από bios. Θα πρέπει και από το device manager να αλλάξεις το acpi multiprocessor σε uniprocessor.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τότε δεν πειράζει, θα περιμένω λίγο παρπάνω αλλα θα μπορώ να τρέχω καλύτερα περισσότερες εφαρμογές. (καi πάνω που είμουν έτοιμος να πατήσω το Υ στο BIOS gia diable sto Hyperthreading!) :whistling

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νιμίζω κι εγώ. Εδώ και 4 ώρες κάνει encoding (20h wav se 192bps. 44kHz) και έχει μέλλον ακόμη... Οπότε αν γλιτώσω και 30 min το πολύ (που δε νομίζω, αν είναι όπως τα είπαμε παραπάνω) δεν αξίζει η φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Αν ηταν ετσι θα ειχαν πεθανει τα Dual συστηματα, υπαρχει αυξηση αλλα οχι και τοσο πολυ.

Σε μερικές εφαρμογές που το υποστηρίζουν (rendering κλπ) η άυξηση είναι αρκετά μεγάλη σε άλλες είναι το ίδιο γιαυτό δεν θα πεθάνουν τα dual συστήματα :p

Link to comment
Share on other sites

το ht ειναι ενα τρικ της ιντελ που δειχνει στο λειτουργικο 2πλασιους καταχωρητες αρα κατα καποιο τροπο δυο επεξεργαστες το προβλημα ειναι οτι βελτιωνονται οι επιδοσεις αλλα οχι χ2 οπως και στα αληθινα smp συστηματα.

χρησιμοποιωντας ht οι βελτιωσεις που πρεπει να περιμενει κανεις ειναι 30% περιπου

π.χ. ενα παραδειγμα σετι 1 client 2:20 seti 2 client 3:00 o καθενας

ara ka8e 2 ωρες και 20 λεπτα 1 πακετο η καθε 3 ωρες 2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Oταν εχω απενεργοποιημενο το hyperthreading απο το BIOS εχω σκορ στο metabench 3750 ενω οταν ειναι ενεργοποιημενο εχω σκορ 3580.

Πιστευω αυτο ειναι ενδεικτικο της διαφορας που υπαρχει.

Aν δηλαδη θελεις να δουλευεις αποκλειστικα ενα μονο προγραμμα πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο να ειναι απενεργοποιημενο (χρησιμοποιειται ολη η ισχυς του επεξεργαστη ).

Αν τωρα θελεις να δουλευεις πολλες εφαρμογες συγχρονως τοτε ενεργοποιημενο το hyperthreading.

Αυτη ειναι η γνωμη μου και αν κανω λαθος διορθωστε με..

Το metabench είναι πανάρχαιο και εντελώς αναξιόπιστο.

Εγώ σε Divx κερδίζω 10 Λεπτα με ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ το ΗΤ?

Επίσης το ίδιο στο DVDshrink.

Eιδικά στο Encoding λοιπόν πιο γρήγορα θα πάς με ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ το ΗΤ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Το metabench είναι πανάρχαιο και εντελώς αναξιόπιστο.

Εγώ σε Divx κερδίζω 10 Λεπτα με ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ το ΗΤ?

Επίσης το ίδιο στο DVDshrink.

Eιδικά στο Encoding λοιπόν πιο γρήγορα θα πάς με ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ το ΗΤ.

Δοκιμασες την ιδια ταινια με και χωρις ΗΤ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.