Jump to content



MiniDisc


fantacid

Recommended Posts

Εχει ιδεα κανεις απο monidiscs?

Θα ηθελα να με βοηθησετε στη αγορα ενος MD,θελω να εχει οπωςδηποτε NetMD k LongPlay.

χρηματικο οριο τα 200

για την ωρα εχω βρει το MZN-710 στα 175

ελπιζω να κατεχει καποιος το αντικειμενο να με βοηθησει!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ρίξε μια ματιά στο minidisc.org . Από όσα διαβάζω στη mail list του minidisc παίζει μπινιά με τα κομμάτια που μπορείς να μεταφέρεις από-προς τον υπολογιστή, ανάλογα με το αν έχεις ήδη το κομμάτι, προς αποφυγή αντιγραφών.

Τέλος το μοντέλο σίγουρα είναι MZN-710; Δεν βρήκα τέτοιο μοντέλο σε ΗΠΑ και Ιαπωνία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παλαιότερο, από τα πρώτα netmd που είχαν βγει... Δεν έχει κάποιον περιορισμό, τουλάχιστον το μοντέλλο που έχω... η μεγάλη μαμακία είναι ότι δεν κάνεις copy/paste τα mp3, αλλά μετατροπή, που ακόμα και σε γρήγορο pc είναι απαράδεκτος ο χρόνος που κάνει... απαράδεκτο είναι και το συνοδευτικό πρόγραμμα της sony για το mp3 management/playlist... αν έχεις μεγάλη συλλογή, είναι βάσανο.

Link to comment
Share on other sites

Root, έχω το πρώτο MD που είχε βγει από τη Sony (MZ-R35). Σε αυτό όποια εγγραφή κάνεις είναι αναγκαστικά real time. Όμως τότε δεν είχε εξαπλωθεί ούτε το usb ούτε το mp3 σε τέτοιο βαθμό.Αυτό που μου άρεσε τότε ήταν η οπτική ίνα που είχε και σου έδινε τη δυνατότητα να κάνεις ακριβές αντίγραφο του cd, με τα κενά, τις παύσεις και τα tracks ακριβώς στο σημείο που πρέπει. Αυτό που λέω για το κλείδωμα πρέπει να είναι πρόσφατη τσατσιά. Τέσπα ελπιζω σύντομα να παρακαμφθεί.

Link to comment
Share on other sites

χρυσοπληρωσα πριν απο 2,5 χρονια το MZ-N1 της Sony

αψογο σαν hardware υλοποιηση - σκετη απογουτευση το συνοδευτικο software για transfer στην συσκευη οπως ανεφερε και ο rootx

αν δεν σε απασχολει η ηχογραφηση συναυλιων κτλ θα σε συμβουλευα να κοιταξεις για καποιο MP3 player..δεν ξερω πως γινεται αλλα οι περισσοτεροι Minidisc users εχουν προβληματα επειται απο καιρο...στο δικο μου επειτα απο 1 χρονο απεβιωσε το μοτερ και αλλοι δυο γνωστοι μου αντιμετωπισαν ¨παραξενα¨ blank discs...

Link to comment
Share on other sites

εδω κ 5 χρονια ειχα το MZ-R55,αλλα ετυχε να το πουλησω κ ετσι ψαχνω τον αντικαταστατη του.

για mp3 δε το σκεφτομαι καν , εχω μια οχι μικρη συλλογη απο δισκακια(ακομα κ γνησια!) κ δε θελω να τη χασω!

Εχεις δικιο trndy η οπτικη ινα ηταν ενας σοβαρος λογος που πηρα MD

Τωρα τα NetMD σου δινουν τη ψηφιακη εγγραφη με ταχυτητες 32x, η νεα σειρα HI-MD μεχρι κ 100x,αλλα ειναι πανακριβα κ δε θελω να δωσω ξανα τη μιση πρικα μου για ενα MD.

Tωρα αυτο που ειπε ο rootX.......τι μετατροπη εννοεις rootx???

απο mp3 σε mp3???

για γινε λιγο πιο σαφης,για να γραψεις το δισκακι ποση ωρα θες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς mp3 το format που γράφεται σε MD. Για αυτό και θέλει κάποια ώρα να κάνει τη συμπίεση.

Suedehead το δικό μου πάντως δε μου έχει κάνει ποτέ πρόβλημα, όπως αυτά που αναφέρεις και έχει φάει αρκετά G επιβράδυνσης πέφτοντας στο πάτωμα. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι μείωση του αντικρασδαμικού χρόνου. Παλιότερα έκανα τρέξιμο σε γήπεδο ποδοσφαίρου και σταμάταγε μετά από ένα γύρω περίπου! Πλέον ακόμα και περπατώντας αν πλέει το MD μέσα στην τσέπη μετά από λίγο κάνει διακοπή. Αλλά για αυτό μάλλον φταίει η κεφαλή.

Υπάρχει κανένας με εντυπώσεις από MD εταιρείας εκτός της Sony;

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου μοντέλο(η φθηνή έκδοση του MZ-N1 του suedehead) κάνει σε realtime την μετατροπή από mp3 σε atrac και θέλει περίπου 40 λεπτά για ένα δισκάκι, φρίκη....

Ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα, δεν το ξέρω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ 40 λεπτα για ενα δισκακι οντως φρικη....

πανω κατω ενα MP3 των 5MB απαιτει γυρω στα 15sec να μετατραπει σε Atrac και περιπου 20sec να ολοκληρωθει το transfer...

EDIT: κανοντας χρηση του USB 2,0 τoυ VIA K8T800

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead

χμμμμ 40 λεπτα για ενα δισκακι οντως φρικη....

πανω κατω ενα MP3 των 5MB απαιτει γυρω στα 15sec να μετατραπει σε Atrac και περιπου 20sec να ολοκληρωθει το transfer...

EDIT: κανοντας χρηση του USB 2,0 τoυ VIA K8T800

τωρα αλλαζει το πραμα!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas [Σήμερα, στις 15:24]

Για τα Sony είχα ακούσει ότι είχανε όριο εγγραφών και μετά το όριο κλειδώνανε. Τώρα δεν ξέρω σίγουρα αν γινότανε κάτι τέτοιο.....

αν ως εγγραφη ενοεις την μεταφορα μουσικης απο το PC ή απο καποια εξωτερικη πηγη στο minidisk οχι δεν υφισταται κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

...και εγω εχω εδω και 5 χρονια το παλαιοτερο MZ-R37 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος .....και γενικοτερα ολοι στην παρεα μου ειμαστε minidiskαδες:D;) ...πριν λιγο καιρο πηρε ενας φιλος μου το ΜΖΝ-510 και ειναι πολυ καλο και χωρις προβληματα.....το 710 βεβαια ειναι λιγο καλυτερο!!!.......τωρα για τις μεταφορες απο pc σε md και το αντιθετο σιγουρα δεν παιζει καποιο κλειδωμα(ως προς τις ωρες εγγραφης-μεταφορας)....αλλα για τον χρονο που απαιτειται....καπως οπως τα λεει ο Suedehead πρεπει να ειναι!!!......go for sony και δεν θα το μετανιωσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και 3 χρόνια το MZR-900 και ακόμα μ@μ@ει και δέρνει !! Τρελή αυτονομία ! Τώρα βγαίνουν τα Hi-MD με 1gb data ανα δισκάκι και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν δίσκο για μεραφορά αρχείων και εικόνων ! Διάβασα ότι κάνεις upload και απο το minidisc στο pc αυτά που έγραψες άρα το πρόβλημα με τα copy protection πρέπει να έχει λυθεί στα νέα μοντέλα ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fantacid

με το NetMD μπορεις να κανεις download απο pc στο MD,upload μπορεις να κανεις?(απο MDσε pc?)

Εδώ έγκειται η τσατσιά που έκαναν με τις άδειες χρήσης. Αν δεν έχεις το κομμάτι δεν μπορείς να το μεταφέρεις από το MD στο pc, κοινώς να το κάνεις portable HD. Θα ψάξω να το βρω να σας το στείλω.

Link to comment
Share on other sites

To link που σας έλεγα.

Και για να είμαι λίγο πιο σαφής όταν κάνεις upload από MD στο PC τα αρχεία έχουν κάποιου είδους κλείδωμα, ώστε να μην μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.