Jump to content



GPU { Watt - Ampere - PSU +12V rails }


Predator_Crack

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω άν υπάρχει κάποια ενημερωμένη βάση/πίνακας σε κάποιο site που να δίνει πληροφορίες έγκυρες για το τί χρειάζεται κάθε μιά απο τις κάρτες γραφικών όσων αφορά το ακριβές ρεύμα και τα αμπέρ που χρειάζονται στο +12v rail του PSU. Θα ήθελα να γνωρίζω κυρίως για μελοντική χρήση. Συνήθως οι κατασκευαστές αναφέρουν μια ονομαστική τιμή watt αλλά συνήθως δέν αναφέρεται πουθενά τί γίνεται με τα RAILS και έτσι ο καθένας μπορεί να ψάχνεται με το άν θα τραβήξει το κάθε τροφοδοτικό ί όχι. Ούτε noobάς τελείως είμαι ούτε επιστήμων και γιαυτό θέτω το ερώτημα εδώ.

Τσίμπησα ένα ανάλογω θέμα εδώ και μου ρθε να ρωτήσω. Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανα 2 που δίνουν κάποιες θεωρητικές τιμές για το συνολικα watt που θα χρειαστείς στο pc σου! πχ!

Thermaltake Power Supply Calculator

Απο κεί και πέρα πολλοί κατασκευαστες δίνουν για την GPU την ελάχιστη τιμή watt που θα χρειαστούν!πχ αυτο το πινακάκι!

Latest graphics card power requirements

Στα υπόψην πρέπει να υπολογιστεί και η γήρανση του τροφοδοτικού!

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανα 2 που δίνουν κάποιες θεωρητικές τιμές για το συνολικα watt που θα χρειαστείς στο pc σου! πχ!

Thermaltake Power Supply Calculator

Απο κεί και πέρα πολλοί κατασκευαστες δίνουν για την GPU την ελάχιστη τιμή watt που θα χρειαστούν!πχ αυτο το πινακάκι!

Latest graphics card power requirements

Στα υπόψην πρέπει να υπολογιστεί και η γήρανση του τροφοδοτικού!

Για το πρώτο το γνωρίζω και γενικά έχω δεί τί γίνεται με τα watts. Το δεύτερο σου link απαντάει μάλλον στο ερώτημα μου. Thx for sharing.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πινακακι ,επειδη ενδεχεται να μπερδεψει οσους ψαχνουν ενα νουμερο ,αφορα ολοκληρο το "κουτι" και οχι μονο την gpu

The following are the minimum power requirements using a PSU with a single +12V rail.

Also these requirements are for a system containing basic components (unless otherwise noted).

The more add in cards and hard drives that a system has, the more amperage draw on the 12v rail.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.