Jump to content



Ποιο ποντικι για games προτεινετε?


abc

Recommended Posts

παιδια θελω την βοηθεια σας για μια καλη επιλογη σε ενα ποντικι για games.

Να μην περασουμε ομως τα 45-50 e.

Λεω να παρω το roccat pyra.

Τι λεει? Το δουλευει κανενας?

Το εχω δει στα 42 e.:help:

Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν το σημαντικότερο σε ένα mouse είναι να μας βολεύει στο χέρι.

Οπότε πες μας ποιο mouse έχεις τώρα και με ποιο τρόπο σε βολεύει να το κρατάς.

palm grip

claw grip

fingertip grip

Μετά μπορείς να πας σε κάποιο κατάστημα να δοκιμάσεις από κοντά διάφορα mouse για να αποκτήσεις μια ιδέα για το σχήμα του mouse που σε βολεύει περισσότερο.

Όταν τα ξέρεις αυτά,θα μπορέσουμε να σου προτείνουμε κάποιο κατάλληλο για gaming.

Μπορείς να δεις και αντίστοιχα thread εδώ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω τωρα ειναι ενα logitech απλο ( ενα σετακι με πληκτρολογιο μαζι). MK 300.

τι palm grip κτλ....?:p καλα ειμαι πολυυυυυυυ ασχετος...

θα τα δω ολα αυτα τα λινκ. Eυχαριστω.

Αλλα γενικα μου αρεσουν τα μικρα ποντικια, οχι τα αρουρια!!!:p

Μολις ειδα το kova στα 52 e.

Μου αρεσει αυτο το ποντικι αλλα δεν το εχει κανενας να το δω.

Link to comment
Share on other sites

logitech g500..Σπέρνει το ποντίκι. πάρα πολλά dpi τα οποία τα χωρίζεις σε 5 σκάλες. μακροεντολές που είναι ότι πιο θεικό υπάρχει για fps (σε άλλα δεν το έχω δοκιμάσει) μαλιστα μπορείς να κάνεις διαφορετικά προφίλ για τις ρυθμίσεις του ποντικιού. Πχ ένα γαι γραφείο όπου τα κουμπια θα ελεγχουν το browser, άλλο για call of duty battlefileld άλλο προφίλ γαι dota κλπ. Το προφίλ επιλέγεται μόνο του ανάλογα με πρόγραμμα που τρέχεις! τρομερή απόκριση και έχει και ένα ωραίο κόλπο με την ροδέλα που μπορεί να πάει πολύ γρήγορα για να κάνεις scroll σε μεγάλα Pdf κάθετα ωραία στο χέρι έχει και βαρίδια.

Το μόνο μείον είναι ίσως η τιμή του..

Link to comment
Share on other sites

logitech g500..Σπέρνει το ποντίκι. πάρα πολλά dpi τα οποία τα χωρίζεις σε 5 σκάλες. μακροεντολές που είναι ότι πιο θεικό υπάρχει για fps (σε άλλα δεν το έχω δοκιμάσει) μαλιστα μπορείς να κάνεις διαφορετικά προφίλ για τις ρυθμίσεις του ποντικιού. Πχ ένα γαι γραφείο όπου τα κουμπια θα ελεγχουν το browser, άλλο για call of duty battlefileld άλλο προφίλ γαι dota κλπ. Το προφίλ επιλέγεται μόνο του ανάλογα με πρόγραμμα που τρέχεις! τρομερή απόκριση και έχει και ένα ωραίο κόλπο με την ροδέλα που μπορεί να πάει πολύ γρήγορα για να κάνεις scroll σε μεγάλα Pdf κάθετα ωραία στο χέρι έχει και βαρίδια.

Κανένα ποντίκι δεν κατηγοριοποιείται ως "gaming" αν δεν έχει όλα αυτά που περιγράφεις... :hm:

Edit:

Ρίξε μια ματιά εδώ, για να δεις συνολικά πολλά gaming mice που υπάρχουν στην αγορά, γιατί σε Ελληνικά καταστήματα θα βρεις σκόρπια.

Το Kova είναι καλό, έχει εξαιρετικούς drivers όσον αφορά ρυθμίσεις και λειτουργίες, αλλά παρουσιάζει 2 προβλήματα:

1. Ελαττωματικές ροδέλες. Μετά από καιρό ένα μεγάλο ποσοστό παρουσιάζει πρόβλημα

2. Επειδή αποθηκεύει τις ρυθμίσεις στο ποντίκι, κάποιες φορές γυρίζει στα default και θέλει uninstall, install και ρύθμιση από την αρχή.

Το 2 το έχω πάθει 3-4 φορές με Kone[+], ενώ έχω ήδη αλλάξει ένα ποντίκι λόγω ροδέλας.

Το καλό είναι ότι η εταιρία μου απάντησε αμέσως και φυσικά επειδή γνωρίζουν το ελάττωμα, μου το άλλαξαν αμέσως. Ευτυχώς το είχα πάρει από Amazon, το οποίο σου στέλνει πρώτα το καινούριο και μετά στέλνεις εσύ το παλιό, με αποτέλεσμα να μη μένεις ούτε λεπτό χωρίς ποντίκι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εχουμε και λεμε.

Το ποντικι που εχω τωρα ειναι ενα μικρο logitech. το M 180(για laptop).

Παει παρεα με το πληκτρολογιο. Ειναι πακετακι.

Διαστασεις 110x65x35mm και με εχει βολεψει παρα πολυ(γιατι ειναι μικρο).

Το spawn εχει ακριβως τις ιδιες διαστασεις και το αναλογο βαρος 142 γρ. Καλο φαινεται αλλα που να το βρω?

Οσον αφορα τα palm,claw,fingertip grip μαλλον ειμαι στην κατηγορια palm(θελω ελευθερο το χερι κατω απο το ποντικι-δεν το χουφτωνω).

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο

Razer abyssus laser 3500dpi 115.63.40mm 72gr------>40e

Razer Abyssus - Ambidextrous Gaming Mouse | Razer Online Store

Roccat kova+ pro-optic 3200dpi 120x65mm(υψος δεν λεει) 90gr------->52 e

ROCCAT STUDIOS V3.0 - PRODUCTS » Gaming Mice » ROCCAT Kova:hang3:

Το razer deathadder ειναι πολυ μακρυ βλεπω,μεγαλο ...και 60 ευρω (δεν θελω να ανεβω εκει-οικονομιααα!!)

Το logitech g500 ειναι πολυ ακριβο... Τι αλλο να κοιταξω?

Θελω μικρο και βαρυ σχετικα.

Αν εισαι Πειραια, περνα απο το γραφειο μου :)

Ευχαριστω αλλα για ενα ποντικι τοση φασαρια? δεν λεει...

Link to comment
Share on other sites

Το spawn εχει ακριβως τις ιδιες διαστασεις και το αναλογο βαρος 142 γρ. Καλο φαινεται αλλα που να το βρω?

CM Storm Spawn Gaming Mouse | Ebuyer.com

Οσον αφορα τα palm,claw,fingertip grip μαλλον ειμαι στην κατηγορια palm(θελω ελευθερο το χερι κατω απο το ποντικι-δεν το χουφτωνω).

Η κατηγορία palm είναι αυτό ακριβώς, χούφτωμα :)

Όπως το περιγράφεις, μάλλον είσαι στην κατηγορία fingertip

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ποντίκι δεν κατηγοριοποιείται ως "gaming" αν δεν έχει όλα αυτά που περιγράφεις... :hm:

ι!

α δεν ξέρω από στανταρντ..εγώ είπα τι έχει το δικό μου..πάντως τα πολλά προφίλ, το κόλπο με την ροδέλα (που είτε είναι κανονική,είτε με ένα κουμπί γυρνάει σαν τρελή) και η μεγάλη ευελιξία στο dpi δεν τα είδα σε όλα.πχ στο παλιο sidewinder δεν τα υποστήριζε όλα αυτα:)

σίγουρα υπάρχουν κάποια στανταρ, αλλά εγώ είπα ότι ξέρω για το δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοίταξα όλα αυτά που μου είπατε. Ευχαριστώ πολύ.

Καλό και το storm spown και τα άλλα της cmaster και το razer. To g300 δεν μου κάνει(έχει τα κουμπιά πάνω).

Αλλά έχω φάει κόλλημα με το kova, με το κουμπάκι shift που έχει. Πιστεύω θα είναι μεγάλη ευκολία. Και είναι και πανέμορφο...

Το Kova είναι καλό, έχει εξαιρετικούς drivers όσον αφορά ρυθμίσεις και λειτουργίες, αλλά παρουσιάζει 2 προβλήματα:

1. Ελαττωματικές ροδέλες. Μετά από καιρό ένα μεγάλο ποσοστό παρουσιάζει πρόβλημα

2. Επειδή αποθηκεύει τις ρυθμίσεις στο ποντίκι, κάποιες φορές γυρίζει στα default και θέλει uninstall, install και ρύθμιση από την αρχή.

Με χάλασε λίγο αυτό που αναφέρεις Wizard.

Mήπως το έχουν βελτιώσει? Τώρα τελευταία έγινε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο ποντικι είναι το razer imperator παιζει στα 60-70 ευρω από ότι εχω δει και θυμαμαι και το εχει στο public να το δεις πως είναι στο χερι σου.

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με χάλασε λίγο αυτό που αναφέρεις Wizard.

Mήπως το έχουν βελτιώσει? Τώρα τελευταία έγινε αυτό?

Εγώ δεν έχω το Kova, αλλά το Kone[+]. Το support της εταιρίας είναι εξαιρετικό, αλλά σκοπός είναι να μη σου χρειάζεται. Σε εμένα συνέβη πρόσφατα, αφού Νοέμβριο το αγόρασα. Είμαι με το 2ο αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αποφάσισα τελικά για το kova.

Εχω φάει κόλλημα με αυτό. Τι γνώμη έχετε για το myshop?

Είναι στα 45 ευρώ. Καλη τιμή νομίζω.

Λέω να πάω αύριο να το χτυπήσω.

my-shop.gr : ROCCAT (ROC-11-520) KOVA+ MAX PERFORMANCE GAMING MOUSE

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι...

Μόλις πήρα το ποντίκι ----> Τρέχοντας στο σπίτι να το ανοίξω να το δω.

Πανέμορφο.------> Γρήγορα να το συνδέσω...καλά...τρέλλα.

Πήγα απο παπί σε 1000αρα μηχανή.

Αυτή είναι αναβάθμιση.!!!

Είμουν με την κουδουνίστρα 2 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.