Jump to content



Intel 320 ή OCZ vertex


giorgos_cupra

Recommended Posts

Λοιπον,ποιος απο τους 2 δισκους ειναι καλυτερος?Αναφερομαι στο μοντελο της ιντελ με τα 80gb και της ocz με τα 120gb.

H αληθεια ειναι οτι θα ηθελα τα παραπανω gb μηπως χρειαστει να χωρεσω κανενα παιχνιδι ή προγραμμα παραπανω,αλλα αν ο ιντελ ειναι καλυτερος τα θυσιαζω:p

Οπως καταλαβαινετε,ο δισκος θα μπει πανω σε παλιο συστημα με sataII χωρις προοπτικη αναμαθμισης στο προσεχες μελλον.

Το συστημα:

intel c2d E8400

2gb ram team extreem

nvidia gtx460

thanx for the help guys:)

Link to comment
Share on other sites

θα επαιρνα μνημη,δεν το συζαταμε,αλλα επειγει ο σκληρος.Ο 500αρης seagate που εχω τα εχει παιξει.Αν και δεν βγαζει κανενα σφαλμα,ειναι πιο αργος κ απο καραβι.

Οποτε χρειαζομαι τον ssd και θα κρατησω τον 500αρη για ταινιες κ back up

Link to comment
Share on other sites

παρε εναν Agility 3 120gb ετσι ωστε να τον κρατησεις και στην επομενη αναβαθμιση, που λογικα θα κανεις μεσα στη χρονια-βαρια σε 2 χρονια απο τωρα

υπαρχουν αρκετα αρθρα και εδω στο φορουμ οπου μπορεις να δεις συγκρισεις μεταξυ των διαφορων ssd

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει περισσοτερο αν ειναι καλυτερη η intel ή η ocz απο θεμα ποιοτητας,αξιοπιστιας κ λειτουργικοτητας σε βαθος χρονου.Επισης,μπορει να κανω κ λαθος,καπου πηρε το ματι μου οτι οι ocz χαλανε.Τονιζω το οτι "νομιζω" οτι καπου το εχω διαβασει.

Αυτο που με απασχολει με τον agility,ειναι οτι δεν ξερεις με ποια μνημη θα σου ερθει....Ειναι λιγο ζαρι δλδ...

Δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ τα απολυτα νουμερα σε read/wright κτλπ.Με ενδιαφερει περισσοτερο να τον βαλω και να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Οσο για το sata3,εχεις δικαιο crazyAnt κ ετσι θα κανω.Γιατι μεσα σε 2 χρονια στανταρ θα εχω κανει αναβαθμιση:T:

Edit:μιας και ειπατε οτι οι μνημες ειναι φθηνες πλεον,εριξα μια ματια και πηρα αλλα 2 γιγα.Δυστυχως η p5kc μεχρι 4gb ddr3 σηκωνει

Link to comment
Share on other sites

στα μοντέλα των sata2, που είναι παλιά που οι Intel έχουν τον καλό κοντρόλλερ, οι επιδόσεις είναι ίδιες, παρόλο που στα χαρτιά είναι κατώτερος. Όμως στους sata3 η ocz είναι καλύτερη, σε ότι benchmark και να δεις...

Φίλος μου είχε Ocz σε sata2 και χάλασε 2 φορές (του έδωσαν καινούργιο), αλλά αγανάκτισε και πήγε σε Intel. Όσους ξέρω με Intel (φτου φτου φτου) καλά είμαστε...αλλά βέβαια αυτό δεν σημαίνει απολύτως τπτ

Link to comment
Share on other sites

θα επαιρνα μνημη,δεν το συζαταμε,αλλα επειγει ο σκληρος.Ο 500αρης seagate που εχω τα εχει παιξει.Αν και δεν βγαζει κανενα σφαλμα,ειναι πιο αργος κ απο καραβι.

Οποτε χρειαζομαι τον ssd και θα κρατησω τον 500αρη για ταινιες κ back up

Εφόσον μιλάμε για DDR3 και εφόσον η μητρική σου έχει ελεύθερες θέσεις, πάρε 4GB RAM (τζάμπα είναι) κόψε το swap εντελώς από το δίσκο και τράβα του και ένα defrag. Μετά αν είναι κοίτα και για SSD. Εντάξει δεν λέω ότι ο SSD δε θα σου δώσει πολλά πολλά περισσότερα, απλά θεωρώ ότι το πας ανάποδα. Ίσως να δεις και μια κάποια βελτίωση σε αρκετό βαθμό ώστε να γλυτώσεις τα φορμαρίσματα και τις επανεγκαταστάσεις.

Απλά μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.