Jump to content



Project Euler


EraserheadX

Recommended Posts

Έχει ασχοληθεί κανείς με το Project Euler?

Είναι μια συλλογή από προβλήματα που μπορείς να λύσεις για να κάνεις εξάσκηση στον προγραμματισμό.

Ξεκινάει με πολύ απλά προβλήματα αλλά στην συνέχεια δυσκολεύουν πολύ. Υπάρχουν 379 προβλήματα αλλά συνεχώς βγαίνουν καινούρια.

Στατιστικά για τους χρήστες από Ελλάδα.

Αν σας αρέσει ο προγραμματισμός και τα μαθηματικά ρίξτε του μια ματιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει ασχοληθεί κανείς με το Project Euler?

Είναι μια συλλογή από προβλήματα που μπορείς να λύσεις για να κάνεις εξάσκηση στον προγραμματισμό.

Ξεκινάει με πολύ απλά προβλήματα αλλά στην συνέχεια δυσκολεύουν πολύ. Υπάρχουν 379 προβλήματα αλλά συνεχώς βγαίνουν καινούρια.

Στατιστικά για τους χρήστες από Ελλάδα.

Αν σας αρέσει ο προγραμματισμός και τα μαθηματικά ρίξτε του μια ματιά. :)

Έχω ασχοληθεί και ασχολούμαι. Όποτε έχω χρόνο φυσικά. Αυτό που έχω να προτείνω είναι αρχίστε από τα εύκολα δηλαδή σειριακά. Και κρατήστε αρχείο με τα προγράμματα γιατί πολλά είναι παρόμοια ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις κώδικα απο προηγούμενα.

Επίσης προσωπικά προσπαθώ να τα κάνω σε C++ για να θυμηθώ την γλώσσα, είναι καλός τρόπος να κάνεις εξάσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω λύσει 101 από τα προβλήματα με Python, αλλά νομίζω έχω φτάσει κοντά στο όριο των γνώσεών μου σε μαθηματικά και προγραμματισμό και έχω κολλήσει...

Link to comment
Share on other sites

Χαχα έλυσα και εγώ μερικά (<10) χρησιμοποιώντας QBASIC :p και ότι γνώσεις προγραμματισμού έχουν μείνει από τα σχολικά χρόνια!

Τώρα κοιτάω να μάθω τα βασικά στην Python μπας και λύσουμε κανα 2 παραπάνω!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.