Jump to content



xp-m 2500+ στα ορια - fsb sound problems


sornok

Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή τον δουλεύω στα 11.5χ228 =2622 το οποίο είναι ο μεγαλύτερος συνδιασμός που μπορώ να έχω stable

Όταν λέω stable εννοώ και prime (12 ώρες) και φαρκραι gaming (χωρίς να κολλάει sound-keyboard)

Έχω πετύχει και μεγαλύτερες συχνότητες με μικρότερο fsb αλλά έχω φάει κόλλημα να ανεβάσω όσο περισσότερο fsb μπορώ, συγκεκριμένα έχω πάρει 222χ12=2664

τώρα είναι στα 2v με asetek water cooling, L30 αντλία, διπλό ψυγείο

από 232 fsb και πάνω το μηχάνημα κολλάει στο φόρτωμα των win, από 228 και πάνω έχω corruption του ήχου στα windows

στο pc έχουν μπει microcool heatsinks σε southbridge και mosfets, swiftec mcx159-a στο northbridge και στα πλάγια έχω έναν 120μμ να βαράει southbridge και λίγο από κάρτα γραφικών και έναν 80mm να βαράει τα mosfet που είναι δίπλα στο block

οι θερμοκρασίες μου είναι 39 idle 47 fiull (prime) χωρίς a/c εχθές το βράδυ

το ερώτημα είναι αν και πως θα μπορέσω να ανεβάσω και άλλο fsb στα 2v χωρίς να έχω dropping/corrupting sound

από τα test που έχω κάνει έχω καταλάβει ότι το ανέβασμα fsb θέλει περισσότερη τάση στη cpu , πχ μπορεί να είμαι στα ίδια mhz αλλά σε συνδιασμό με μικρότερο fsb να είμαι stable και σε συνδιασμό με μεγαλύτερο να μην είμαι

αν να μην ξεχάσω, όλα αυτά με abit nf7-s (νωρίς το θυμήθηκα)

το bios που χρησιμοποιώ είναι από το site της abit το τελευταιίο, d24 νομίζω

αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το πως θα μπορούσε να ανέβει το fsb κι άλλο...

τα μόνα που έχω σκεφτεί να κάνω είναι να δοκιμάσω άλλα bios, (υπήρχε στο pctech ένα σχετικό thread του seankon και έχω λυσσαξει που χάθηκε), με τη σημείωση ΄ότι με το default που είχε η mobo δεν εβλεπε το sata raid μου,, οπότε οτι bios βάλω πρε΄πει να μου βλέπει το sata raid

και το άλλο που σκέφτηκα είναι ίσως να μου δώσει κάποιος καμμιά ιδέα για bios settings πχ το cpu interface disabled βοηθάει στο fsb

μνήμη έχω ocz pc-4000 gold η οποία έχει timings για ddr500 7-4-4-2.5 και έχω βάλει αυτά τα timings μιας και την δουλεύω πολύ πιο κάτω από ddr500, λέω όμως το απόγευμα που θα ξανατεστάρω να τα ψιλοανεβάσω μήπως και επηρρεάζουν

αυτά, τα είπα λίγο χαοτικά, αν κάποιος έχει όρεξη να πει καμμιά ιδεά...

ΥΓ. να θυμίσω ότι τα sound,keyboard problems δεν τα έχω δει ποθθενά αλλού όπου έχω διαβάσει, οπότε υποθέτω ότι συμβαίνουν μόνο σε εμένα , ή όλοι αναλώνονται σε prime, sandra, super-pi και τα λοιπά και δεν βάζουν κανά farcry και κανά videaki να δουν αν θα κολλήσει ο ήχος, δεν μπορεί να έχω εγώ probs στα 230 και άλλοι να πανε 260 χωρίς probs, κάτι παίζει

να θυμίσω επίσης ότι γνωρίζω ότι θεωρητικά για τον ήχο φταίει το southbridge αλλά από ότθ φαίνεται ανεβάζοντας fsb επηρρεάζεται ο ήχος, τεσπά και για sb και για nb έχω ότι καλύτερο... οπότε αλλού πρέπει να κοιτάξουμε

στο παρακάτω thread μπορείτε να βρείτε και άλλο info, ίσως έχω ξεχάσει κάτι

http://www.team9.gr/viewtopic.php?t=925&postdays=0&postorder=asc&start=0

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου βασικος κανονας του fotum ειναι να γραφουμε ελληνικα,διορθωσε το μακροσκελες ποστ σου κ θα συζητησουμε τη κατασταση σου,γιατι προσωπικα μου ειναι καπως κουραστικο να διαβαζω τετοιυ μεγεθους ποστ σε greeklish

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου εξηγήσεις πως και γιατί ?

τι κάνει αυτό το bios, απλά επιτρέπει να bootάρεις παραπάνω η προσθέτει και stability ?

αν κάνει κάτι από τα δύο, πως το κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sornok [Σήμερα, στις 11:32]

μπορείς να μου εξηγήσεις πως και γιατί ?

τι κάνει αυτό το bios, απλά επιτρέπει να bootάρεις παραπάνω η προσθέτει και stability ?

αν κάνει κάτι από τα δύο, πως το κάνει ?

Κατεβασε το και μετα τα λεμε:devil:\

Ειναι μονταρισμενο Bios:jump:

Link to comment
Share on other sites

1) είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να το κανω για το επόμενο 4ωρο

2) δεν μου δίνεις link

3) ξέρω 5 πράγματα για τα μονταρισμένα bios, τόσο δύσκολο είναι να μου δώσεις μια ιδέα ? πρόκειται για το θέμα με το 10/10.5 Multiplier και το cpu interface ? (+το sata corruption)

anyway

Link to comment
Share on other sites

Τα bios που δουλευουν καλα μπορεις να τα βρεις και εδω.

Αν εχεις 256mb μνημες δοκιμασε d24_4247_edc18 και d24_4247_ed και γενικα αυτα με command per clock on. Αν εχεις 512 δοκιμασε αυτα με command per clock off.

Προσοχη με τα modded bios γιατι παντα υπαρχει το ρισκο να παθεις κανα corruption.

Το cpu interface αστο enable για καλυτερες επιδοσεις. Αν το κανεις disable θα πας παραπανω fsb αλλα θα χασεις επιδοσεις εκτος πια και αν ανεβεις κανα 20αρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak [Σήμερα, στις 11:59]

Τα bios που δουλευουν καλα μπορεις να τα βρεις και εδω.

Αν εχεις 256mb μνημες δοκιμασε d24_4247_edc18 και d24_4247_ed και γενικα αυτα με command per clock on. Αν εχεις 512 δοκιμασε αυτα με command per clock off.

Προσοχη με τα modded bios γιατι παντα υπαρχει το ρισκο να παθεις κανα corruption.

Το cpu interface αστο enable για καλυτερες επιδοσεις. Αν το κανεις disable θα πας παραπανω fsb αλλα θα χασεις επιδοσεις εκτος πια και αν ανεβεις κανα 20αρι.

Σωστος:T: αν και εμενα με το D23_4247 ειμαι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς κάνει το cpu interface και δινει καλύτερες επιδόσεις ? το 228 που είμαι τώρα σε disabled με τι είναι ανάλογο σε αποδόσεις όταν είναι το cpu interace enable ? 2x512 είναι η μνήμη μου... πάω να τα τσεκάρω, thx

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis [Σήμερα, στις 12:57]

καλυτερα βαλε βιος του τικτακ εγω παντως τον εμπιστευομαι πιο πολυ.. (δικια μου γνωμη βεβαια)

TicTac ειναι και αυτα που λεμε:giveup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μπήκα και διάβασα σε κάποια forums αυτά που δεν μου είπατε εδώ, κυρίως για το CPC option που επηρρεάζει το fsb όταν κάποιος έχει 2x512 κια φυσικά για το soft L12 που έχουν αυτά τα bios (εγώ έχω κάνει physical L12)

to cpc option που η αβιτ δεν έχει καν στο βιοσ η dfi το έχουν για αυτό ανεβάζουν τρελά fsb, επίσης το L12 mod βοηθάει και αυτό στο ανέβασμα του fsb

έτσι για να βοηθηθεί και κανείς άλλος που διαβάζει αυτό το forum....

http://forum.abit-usa.com/showthread.php?threadid=44985&perpage=15&pagenumber=1

το μόνο που δεν έχω εξακριβώσει ακόμα είναι αν θα είναι οκ το sata raid με αυτά τα modded bios... θα το ψάξω λίγο ακόμα

anyway, αν είναι κάτι που μοθ διαφεύγει και κάποιος μπορεί να βοηθήσει .... επίσης αν κάποιος μπορεί να μου πει τι φταίει για το sound corruption

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sornok [Σήμερα, στις 16:23]

...το μόνο που δεν έχω εξακριβώσει ακόμα είναι αν θα είναι οκ το sata raid με αυτά τα modded bios... θα το ψάξω λίγο ακόμα...

σε αυτο δε διαφερουν απο το original της abit

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όσα bios δοκίμασα δεν έκαναν τίποτα... :(

είχα ήδη L12 mod οπότε δεν είχα κέρδος από εκεί και από το cpc off πάλι φαίνεται να μην κέρδισα... σαν να είχε cpc off και το bios που είχα (παρόλο που ήταν κατεβασμένο από το site της abit)

επίσης δοκίμασα να bootάρω από ide δίσκο μήπως και έφταιγε το sata raid, τίποτα, τα ίδια

μάλλον δεν μπορώ να βρω άκρη στο τι φταίει, είδικά στο θέμα του ήχου αλλά και στο θέμα του ότι ποστάρει μέχρι πάνω από 240 αλλά στα win μπαίνει μέχρι τα 232 και μέχρι τα 228 stable...

είδωμεν

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις τι stepping ειναι το κομματι σου? εχεις pci καρτα ηχου η onboard? με pci αυξανεται η πιθανοτητα διαφθορας παντος....

φανταζομαι εχεις δοκιμασει και με 12 multi ετσι? δεν bootarei με 12χ220? βεβαια οσο χαμηλοτερο multi εχεις τοσο καλυτερα....και σε συνδιασμο με τις μνημες που εχεις λογικα ανεβαινεις και αλλο.εκτος και αν ο barton σου τελικιασε και δεν......

το σατα γενικα αποφυγε το αρχιζουν οι διαφθορες για πλακα.....

απο τροφοδοσια πως εισαι? δωσε λιγες ινφο για το μηχανημα σου,μην περιμενεις ουρανοκατεβατες απαντησεις .....

12 ωρες πριμε errorfree ειναι μεγαλος δειχτης σταθεροτητας .memtest πως τα πας?

δοκιμασε και το memory gold,στρεσαρει πολυ τις μνημες.δεν εχω λινκ google it.

γενικα εχεις βρει τα ορια των μνημων? θελουν ψαξιμο...δωσε χαμηλο μουλτι και ανεβαινε fsb με loops μεμτεστ.οταν αρχισουν τα πρωτα ερορς δωσε ταση .αν συνεχισουν τα ερορς παιξε με timings.δινε ταση και παιζε με τιμινγκς.δωσε ταση αφοβα σε lifetime κοματια.2.9 ανετα .

επανελαβε τον παραπανω κυκλο μεχρι να βρεις την μεγιστη συχνοτητα στις οποιες οι μνημες ειναι σταθερες-error free δηλαδη σε μεμτεστ αλλα και γενικοτερα σε διαφορα μεμ benchs που κυκλοφορουν.οταν βρεις τα ορια των μνημων επανελαβε την ιδια ρουτινα με τον επεξεργαστη.δηλαδη βαλε διαιρετη και δινε με σχετικα μεγαλο multi >11 δλδ fsb.για ελεγχο τρεχεις πριμε,super pi,τοαστ και λοιπα.....ανεβαζε ταση μεχρι να δεις την μεγαλυτερη δυνατη συχνοτητα λειτουργιας.....απο ψυξη να σαι καλα και τα αλλα γινονται...το τελευταιο καντο με διαιρετη στις μνημες για να ξερεις οτι δεν φταινε αυτες σε περιπτωση που δεν μπουταρει καν η παγωνει η δεν ποσταρει κλπ....

τελος συνδιαζεις την μεγιστη σταθερη συχνοτητα των μνημων,που ελπιζω καταλαβες πως θα βρεις,με την μεγιστη δυνατη σταθερη συχνοτητα λειτουργιας του επεξεργαστη.πχ αν ηταν 240 για μνημες και 2650 για cpu θα βαλεις 11.5 χ231 με τις αντιστοιχες τασεις που δουλευες και πριν....

ψυξη παντου να εχεις για να εισαι σιγουρος....

αν και με τον ντεσκτοπ πολυ πιθανον να εχεις πιασει ταβανι...για παραπανω ταση θα σου ελεγα οχι.για καλυτερο μπλοκ ναι,μετα ταση.παιξε λιγο με τα timings μηπως και δεις διαφορες...αυτα προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιλάμε για onboard soundstorm, το stepping το έψαχνα καιρό για να βρω καλό, είναι ΙQΥΗΑ

enermax 465w είναι το τροφοδοτικό

τα περισσότερα που λες τα έχω κάνει, απλά αρνείται να πάει πάνω από 232 fsb, ακόμα και με 9 multi... 12x220 είναι perfectly stable... το sata όπως είπα στο προηγούμενο μήνυμα δεν φταίει , στις μνήμες έχω δώσει κατευθείαν 2.9 (μέγιστο) αφού στο site της ocz λένε ότι δεν μασάει... με διαιρέτη τις περισσότερες φορές δεν ποστάρει και θέλει reset cmos (και για μεγάλα bandwidth και για μικρά, περίεργο) , από ψύξη όπως θα είδες είμαι πολύ καλά οπότε δεν νομίζω να παίζει πρόβλημα

αυτό που λες για τις μέγιστες δυνατές συχνότητες σε μνήμες και cpu δεν νομίζω ότι ισχύει αφού όπως έχει αποδειχθεί (και από άλλους) 12χ220 μπορεί να είναι stable kai 11.5x229 όχι (ίδια συχνότητα cpu , διαφορετικό fsb, με μνήμες ddr500), εκτός αν οι μνήμες έχουν πρόβλημα με το μοβο, λίγο που έψαξα online δεν βρήκα κάτι σχετικό

Link to comment
Share on other sites

μου εκανε εντυπωση που λες οτι δεν μπουταρει με διαιρετη.....πως το εξηγεις? single η μνημη τα ιδια? δοκιμασε μια μονη της να δεις....

αυτο που σου περιεγραψα πριν ειναι ενας γενικος μπουσουλας για να προχωρησει με nforce 2 καποιος..οταν ανεβει ψηλα εξειδικευεται καθε συνδιασμος οπως αντιλαμβανεσαι,μνημων cpu,μητρικης,bios κλπ κλπ.....αν αφιερωσεις λιγο χρονο εδω,δλδ posts απο cpu-z,prime,super pi κλπ στα διαφορα βηματα της αναζητησης σου πιστευω οτι σιγουρα θα βοηθηθεις απο χρηστες οι οποιοι ειναι εις αναζητηση του ιδιου στοχου,τα μεγιστα .....πραξε αναλογα και στα αλλα φορουμς που ενεργοποιουνται στον χωρο του overclocking και δεν θα χασεις.φιλικα νασος

Link to comment
Share on other sites

1.7 έχω δώσει, δεν πάει παραπάνω...

το ότι δεν μου μπουτάρει με διαιρέτη είναι πραγματικά πολύ περίεργο, ειδικά σε fsb που σύγχρονα λειτουργεί... φοβάμαι ότι ο memory controller δεν μπορεί να ανεβάσει άλλο, σκέφτομαι να δοκιμάσω με άλλες μνήμες αν και είναι χοντρό... δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, το σημαντικό είναι βέβαια ότι είμαι rock stable 228x11.5 μες στο καλοκαίρι, αλλά πραγματικά τα μεγάλα fsb κωλολένε

!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.