Jump to content



xp-m 2500+ στα ορια - fsb sound problems


sornok

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sornok [Σήμερα, στις 01:07]

...το ότι δεν μου μπουτάρει με διαιρέτη είναι πραγματικά πολύ περίεργο...

Οχι, δεν ειναι περιεργο. Καποιοι διαιρετες δεν δουλευουν (μην με ρωτησεις ποιοι :...: ). Απλα δοκιμασε, αν δεν βρεθει καποιος να σου πει ποιοι ειναι αυτοι...

Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκα γιατί είχα προβλήματα με τον ήχο και κατ' επέκταση με ψηλότερα fsb και μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν το ήξερε, είναι γνωστό πρόβλημα...

υπάρχει η επιλογή APIC στο BIOS, η οποία κάνει τα windows να κάνουν διαφορετικό IRQ handling. Όταν είναι enabled υποτίθεται ότι κάνει faster irq handling ενώ δίνει και περισσότερα irqs (περισσότερα από τα stadar 15), αλλά κάπου στα 230fsb τα φτύνει με αποτέλεσμα να υπολειτουργούν διάφορες συσκευές... sound, keyboard, mouse.... με apic disabled δεν γίνεται το ίδιο irq handling (έχω τώρα 15 irq) ενώ από ταχύτητα δεν έχω προσέξει καμμιά διαφορά...

το trick της όλης υπόθεσης είναι ότι το setting πρέπει να σετάριστει στο bios πριν το installation των windows, αν δεν γίνει έτσι, τότε για να μπει κάποιος στα windows με apic disabled πρέπει ή να κανει επανεγκατάσταση ή να κάνει repair το υπάρχον installation (δουλεύει άψογα με repair)

τώρα έχω μπει στα windows μέχρι και 240fsb (από max 232 προβληματικό που πήγαινα), τώρα ψάχνω και τα θέματα stability !

αυτά,

my two cents

Link to comment
Share on other sites

Σωστός sornok και καλός ήρθες στο Forum. Το APIC disable όντως βοηθάει το FSB (Η DFI έχει καλύτερο APIC προγραμματισμό γι αυτό παέι ψιλά και με αυτό enable). Με το μανήσιο BIOS φυσικά είσαι με CPUinterface disable. Πιστεύω ότι αξίζει να βάλεις ένα από τα modαρισμένο BIOS μόνο και μόνο για να έχεις αυτή την επιλογή enable. Το θέμα με το APIC όπως πολύ σωστά είπες είναι ότι δεν χάνει επιδόσεις παραμόνο στο 3D (ειδικότερα στο 3Dmark). Checkάρε και το NF2tweaker μπορεί να σε βοηθήσει. To CPC άποψη μου δεν αξίζει να είναι 2T παρά μόνο αν έχεις κλειδωμένο multi οπότε το υψιλό FSB είναι μονόδρομος. Γενικά όσο ψιλότερο FSB τόσο ψιλότερο Vcore θέλει (ειδικά με CPUinter).

Κανένα από τα modάρισμένα BIOS δε προκαλεί corruption στο SATA ή στο BIOS (παραμόνο τα d10).

To τελευταίο modάρισμένο για την μητρική σου είναι το D25 από το melvin στο abit forum θα το βρεις.

Η διαιρέτες όταν κάνεις oc δεν δουλεύουν και αυτό είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ enduracell για το καλωσόρισμα, είσαι ο πρώτος που μου το λέει εδώ μέσα

λοιπόν, αν και στα ψηλά fsb έχω μια δυσκολία να είμαι stable είμαι σε μια διαδικασία moddarίσματος της μητρικής οπότε αυτό το αφήνουμε για αργότερα

ένα μεγάλο issue είναι οι αποδόσεις...η αλήθεια είναι ότι το cpu interface δίνει αρκετά παραπάνω σε απόδοση, τουλάχιστον στο q3 timedemo που κοιτάω τώρα τελευταία, παραπάνω ίσως από ότι θα έδινε ένα 10 fsb ή 50-60 mhz (στο περίπου πάντα)

οπότε εκεί που καταλήγω είναι ότι σε συνδιασμό με το πρόβλημα που έχω να είμαι stable σε μεγαλύτερο fsb καλύτερα να μείνω κάποιος πιο χαμηλά, πχ 230 και να έχω το cpu interface enabled

To κακό με το cpu interface είναι ότι το pc με αυτό bootάρει μέχρι τα 232fsb (με apic disabled πάντα)...

Όσον αφορά το CPC πραγματικά δεν ξέρω αν συμφέρει, λένε (tictac και διάφοροι άλλοι) ότι δίνει fsb με μνήμες που είναι 2χ512 όπως οι δικές μου, (έχουν βγάλει και τα ανάλογα bios με cpc off) αλλά όπως φαίνεται οι θεικές ocz που πήρα δεν μασάμε απο cpc !!! πιστεύεις ότι θα μπορούσα να μπω win με περισσότερα απο 242 fsb που μπαίνω τώρα ? και αν ναι θα σύμφερε από πλευράς απόδοσης ? ποια είναι η αναλογία απόδοδης για cpc on/off στο περίπου έχει ιδέα ?

για bios δεν το έχω ψάξει ακόμα πολύ, είχα δοκιμάσει 2-3 όταν είχα κολλήσει λόγω apic, τότε δεν έδειχναν να κάνουν διαφορά, τώρα δεν ξέρω... έχει αλλάξει η κατάσταση με το pic disabled, αν έχεις να προτείνεις κάποιο θα ήθελα να μου εξηγήσεις και τι κάνει αν μπορείς, !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sornok [Σήμερα, στις 18:43]

ένα μεγάλο issue είναι οι αποδόσεις...η αλήθεια είναι ότι το cpu interface δίνει αρκετά παραπάνω σε απόδοση, τουλάχιστον στο q3 timedemo που κοιτάω τώρα τελευταία, παραπάνω ίσως από ότι θα έδινε ένα 10 fsb ή 50-60 mhz (στο περίπου πάντα)

οπότε εκεί που καταλήγω είναι ότι σε συνδιασμό με το πρόβλημα που έχω να είμαι stable σε μεγαλύτερο fsb καλύτερα να μείνω κάποιος πιο χαμηλά, πχ 230 και να έχω το cpu interface enabled

Σωστός το CPUinterface enable είναι η ρύθμιση που σου δίνει τι μεγαλύτερη απόδοση στο BIOS
To κακό με το cpu interface είναι ότι το pc με αυτό bootάρει μέχρι τα 232fsb (με apic disabled πάντα)...
είσαι με modάρισμένο BIOS ή με το μανίσιο. Με το μανίσιο μόνο με multi 9.5 δούλευε με CPUinterface, τα modάρισμένα BIOS εξάλλου αυτό το πρόβλημα λύνουν. Ακόμα και με τα modάρισμένα πάντως μέχρι 240FSB stable πηγαίναν με 2x256 και με 2x512 εγώ μπόρεσα να πάω μέχρι 228 FSB παρόλο που οι μνήμες ήταν error free στα 238FSB (κράσαρε σε 3D). Aυτό εν μέρη έχει να κάνει με το Command per Clock. Σε αυτό το mobo είναι fixed στο 1Τ που σημαίνει ότι σε DC ψάχνει ο controller σε 2 Banks (4 φυσικά, 2 σε DC) που του πέφτει κομμάτι δύσκολο, ενώ με 2x256 ψάχνει σε ένα ;).
Όσον αφορά το CPC πραγματικά δεν ξέρω αν συμφέρει, λένε (tictac και διάφοροι άλλοι) ότι δίνει fsb με μνήμες που είναι 2χ512 όπως οι δικές μου, (έχουν βγάλει και τα ανάλογα bios με cpc off) αλλά όπως φαίνεται οι θεικές ocz που πήρα δεν μασάμε απο cpc !!! πιστεύεις ότι θα μπορούσα να μπω win με περισσότερα απο 242 fsb που μπαίνω τώρα ? και αν ναι θα σύμφερε από πλευράς απόδοσης ? ποια είναι η αναλογία απόδοδης για cpc on/off στο περίπου έχει ιδέα ?
ερχόμενοι λοιπόν στο CPC δυστυχώς δε βοήθησε να παν οι μνήμες πάνω από 242-243 ακόμα και σε 2Τ. Αν δηλαδή οι μνήμες πάνε εκεί με 1Τ με 2Τ δε θα δεις διαφορά στο stability δυστυχώς, φαίνεται ότι η μητρική σε εκείνο το FSB πέφτει σε άλλο τοίχο.
για bios δεν το έχω ψάξει ακόμα πολύ, είχα δοκιμάσει 2-3 όταν είχα κολλήσει λόγω apic, τότε δεν έδειχναν να κάνουν διαφορά, τώρα δεν ξέρω... έχει αλλάξει η κατάσταση με το pic disabled, αν έχεις να προτείνεις κάποιο θα ήθελα να μου εξηγήσεις και τι κάνει αν μπορείς, !
την μητρική δεν την έχω πλέον στην κατοχή μου οπότε δε ξέρω τι διαφορές έχουν και τι συμπεριφορά, το κυριώς mod είναι είναι τα SIP tables όπου ελέγχουν χρονισμούς (ή στην cache ή στο chipset, δεν είναι σαφές). Δοκίμασε όσα πιο πολλά μπορείς καλό θα κάνει κακό δε κάνει (εγώ πάντως δε θα δοκίμαζα τα CPC disable). Aν θες δοκίμασε και το NF2tweaker, δε ξέρω αν κάνει δουλεία δυστυχώς δεν είχα ακόμα την ευκαιρία να το δοκιμάσω.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.