Jump to content



Ερευνα για αγορα λαπτοπ...


flokos

Recommended Posts

Γεια σας ....

Οπου να ναι τελειωνω το σχολειο (το μαιο δινω πανελληνιες) και λεω να παρω ενα λαπτοπ .

Το θελω για γενικη χρηση ιντερνετ και λοιπα ,αλλα και για να τρεχω εφαρμογες cad(solidworks,autocad...)

αλλα και για παιχνιδια (τυπου lol,call of duty,skyrim ....) .Γενικα αυτο που δεν μου αρεσει και το συναντω σε οτι εχω αγορασει μεχρι στιγμης πιο παλια ειναι τα κολληματα .Δηλαδη αυτο να πας να ανοιξεις κατι ταυτοχρονα με κατι αλλο και να κρασαρουν ολα δεν το μπορω καθολου.Συνεπως απο οτι εχετε καταλαβει χρειαζομαι κατι αρκετα απαιτητικο απο ολες τις μεριες(γραφικων ,επεξεργαστικη ισχυ,μνημη,αν γινοταν να χω και αυτονομια θα ταν καλα αλλα ξερω οτι αυτα δεν πανε μαζι συνηθως).Μπορω να διαθεσω περιπου 1000-1200 ευρω .Τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,ο μονος λογος που δεν παιρνω desktop ειναι οτι χρειαζομαι τη φορητοτητα μιας και απο τον οκτωβρη θα πηγαινω πανεπιστημιο και συνεπως το λαπτοπ ειναι αναγκαιο (σημειωσεις ,παρουσιασεις κ.λ.π)

Link to comment
Share on other sites

Κατσε διαβασε καλα τωρα για να περασεις απο τους πρωτους στη σχολη που επιθυμεις και οταν θα μπεις στο πανεπιστημιο και θα δικαιουσαι επιδοτηση το ξανασυζηταμε.

Εντωμεταξυ θα εχουν κυκλοφορησει τα ultrabooks με Ivy Bridge + Kepler + ssd στο μπατζετ που διαθετεις και θα ειναι ακριβως οτι χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

χαλάρωσε...σιγά που χρειάζεται να κρατάς λάπτοπ στην σχολή για σημειώσεις και αμα χρειαστούν παρουσιάσεις ένα Pc με powerpoint θα σου βρουν μην στεναχωριέσαι... Επίσης επειδή σε κόβω να θες πολυτεχνείο ή κάτι αντίστοιχο να σου πω ότι είναι αδύνατο να κρατάς σημειώσεις γιατί είναι τίγκα στα σχήματα και στα μαθηματικά και φεύγουν τοσό γρήγορα οι πληροφορίες που δεν προλαβαίνεις να γράφεις... ασε που για να κουβαλάς ένα 17αρι κάθε μέρα είναι απάλευτο. Οπότε, ΚΑΝΕ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ:triniti:, δώσε, δες που περνάς κλπ και μετά εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,ο μονος λογος που δεν παιρνω desktop ειναι οτι χρειαζομαι τη φορητοτητα μιας και απο τον οκτωβρη θα πηγαινω πανεπιστημιο και συνεπως το λαπτοπ ειναι αναγκαιο (σημειωσεις ,παρουσιασεις κ.λ.π)

στην ελλαδα είσαι αδερφε... :p

πληροφορική σπουδαζω, δεν θα έλεγα πως ειναι αναγκαίος ο φορητός...

SSD μονάχα να βαλεις γιατι σε laptop για καθημερινό μηχάνημα κόβεις φλέβες με 5700rpm δισκο...

Για τεχνικα χαρακτηριστικα εχω να ασχοληθω καιρο οποτε δεν εχω κατι αλλο να σου προτεινω περα απο Toshiba-dell-lenovo απο μαρκες

Link to comment
Share on other sites

Και γω οταν περασα πληροφορικη ασοεε ειπα να παρω τον πρωτο μου υπολογιστη και πηρα λαπτοπ για να το παιρνω σχολη. Μεχρι να παρω πτυχιο τον πηρα στη σχολη 3 φορες, μια για παρουσιαση εργασιας στο lab και τις αλλες 2 για να κατεβασω τορρεντ οταν ειχαμε ακομα 384 γραμμη σπιτι.

Οπως σου ειπαν, αν θες να κρατας σημειωσεις μονο χειρογραφες. Καλο θα ηταν να τυπωσεις τις διαφανιες των διαλεξεων και να σημειωνεις εκει.

Με τα χρηματα που διαθετεις παιρνεις αντιστοιχο σταθερο και φουλ περιφεριακα και σιγα σιγα βαζεις-βγαζεις και εχεις δυνατο συστημα.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω σου πρωτεινω να παρεις ενα υπολογιστη με 600 ευρω μια συνθεση κανεις για να παιζεις ολα τα παιχνιδακια σου

και παρε και με 600 ευρω ενα λαπτοπ dell-lenovo

και απλα βαλτου εναν ssd για να παει σφερα γιατι Αutocad και SSD πανε μαζι ακουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

...Τι μου προτεινετε?

Να περιμένεις. Πάρτο όταν το χρειάζεσαι, όχι τώρα, και ειδικά υπό τις παρούσες συνθήκες, αφού από το φθινόπωρο επίκειται η έλευση των Windows 8, τα οποία υποστηρίζουν multi touch gestures, πράγμα το οποίο προϋποθέτει ευρύχωρο touch pad που τα τρέχοντα μοντέλα δεν έχουν, εκτός των Apple, και ελαχίστων άλλων εξαιρέσεων. Αν θέλεις ντε και καλά να το πάρεις από τώρα, δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα 15άρι Macbook με 8GB ram.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

λοιπον χερετε και παλι ...

Τελικα περασα στο πολυτεχνειο στα χανια Μηχανικος Παραγωγης και Δοιηκησης ...

Αλλα το budget μου επεσε κατακορυφα .

Δηλαδη τωρα πια μπορω να διαθεσω 500 μαξιμουμ .

Και εχω βρει αυτο εδω ACER ASPIRE 5742G-384G50MNKK 15.6'' CORE I3-380M 4GB 500GB NVIDIA GEFORCE GT540M 2GB LINUX - - E-SHOP.GR

για την τιμη του μου φενεται οτι καλυτερο εχω βρει .

Και λεω να το παρω και μολις μαζεψω λεφτα να του κατσω εναν ssd πανω .

Τι γνωμη εχεται αξιζει δεν αξιζει τι ?

επισης μπορω να του βαλω ssd ?

και αν ναι ποσο κοστιζουν ?

Link to comment
Share on other sites

ναι, πιστεύω πως ειναι πολυ καλο για την τιμή του.

για τον ssd δεν εχω ιδέα αλλά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

edit: μη βιαστείς , ψαξ'το λιγάκι παραπάνω κ περίμενε να σου προτείνουν κ τα παιδια εδώ τπτ άλλο

Link to comment
Share on other sites

Απο μια ερευνα ετσι για να δω τι παιζει με αυτο το λαπτοπ ,διαβασα οτι πλευρας χαρακτηριστικων και αποδοσης ειναι μια χαρα .Ομως διαβασα επισης οτι υπαρχει πιθανοτητα να χαλασει καπια θυρα usb ευκολα η να κλεινει λογω υπερθερμανσης .

Αν ξερει κανεις κατι σχετικο ας πει ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.