Jump to content



Ερευνα για αγορα λαπτοπ...


flokos

Recommended Posts

μα εχει πανω επεξεργαστη amd στα 1,4ghz δεν με βοηθαει και πολυ αυτο γιατι οπως ειπα

θα τρεχω εφαρμογες που τραβανε αρκετη ισχυ ...

Οσον αφορα την πιοτητα κατασκευης προφανως η dell ειναι πιο καλη απο την acer αλλα

να δωσω 70 ευρω παραπανω για να παρω κατι με χαμηλοτερες επιδοσεις δεν λεει ...

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο σα αυτο αλλα δεν ξερω ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τους amd και την ati

ειχα ενα που ειχε πανω και amd και ατι και μετα απο το χρονο αρχισε να παρουσιαζει προβληματα και κολουσε ολη την ωρα .Μια αλλη λυση ειναι να παρω την i5 εκδοση αυτου που δινω στο λινκ που εχει 529 ευρω ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι αν δεν έχεις σημαντικό πρόβλημα χώρου εκεί που θα μείνεις, τότε 1000 φορές να πάρεις desktop, με αυτά τα λεπτά παίρνεις πολύ καλό μηχάνημα, ειδικά αν έχεις τα υπόλοιπα περιφερειακά από παλαιότερο PC.

Αυτά περί laptop και πανεπιστημίου είναι παπάτζες, δεν θα το χρειαστείς σχεδόν ποτέ, άσε που το να το κουβαλάς όλη την ώρα μαζί σου είναι μπελάς και πρέπει να έχεις τα μάτια σου 14 μη τυχόν και πάει κανείς να στο σουφρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη νομιζω εχετε χασει καποια ποστ το budget μου οπως ξαναπα εχει πεσει στα 500 ευρω

...Και δεν νομιζω με 500 ευρω παιρνεις κατι καλυτερο σε desktop διοτι θες οθονη που σου τρωει το 1/5 του budget στο χαλαρο (δεν εχω οθονη απο πριν γιατι και πριν λαπτοπ ειχα ,αν και αντεξε αρκετα ,5 χρονια )...

[MENTION=22016]panteliss[/MENTION] : δεν εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων ο επεξεργαστης αλλα το λαπτοπ εχει και μαλιστα αρκετα καλη ...

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγοως λοιπόν τί ζητάς από το σύστημα. Εγώ πήρα με 500 ένα με i5 2.4Ghz, 6Gb ram, 500άρη σκληρό χωρίς όμως κάρτα γραφικών. Ό,τι ήθελα να κάνω το κάνει σβέλτα: ίντερνετ, σουίτες, μουσική κλπ. Έχω δοκιμάσει και HD, το οποίο παίζει χωρίς κολλήματα. Παίζει και παιχνίδια ολίγον παλιά με φουλ ρυθμίσεις (Most Wanted, Pro Street, Just Cause)

Το ίδιο σύστημα πήρε φίλος πριν λίγες βδομάδες και ήταν HP. Dell ο δικός μου, ψάξου και βρες μόνος σου, καλύτερο δεν βρίσκεις εκτός κι αν βρεις με κάρτα γραφικών, αλλά πέφτεις σε άλλα, όπως ram.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι πολυτεχνιτης πλεον,οτι και να παρεις ειναι σημαντικο να εχει προτιστως πολυ μνημη και δευτερευοντως επεξεργαστικη ισχυ γιατι οι εφαρμογες και τα προγραμματα με τα οποια θα ασχοληθεις αυτα χρειαζονται

Γνωμη μου ειναι πως με 5-6 κατοσταρικα μπορεις να παρεις desktop καλυτερων επιδοσεων, μαζι με την οθονη και ssd και θα εχεις και το πλεονεκτημα της δυνατοτητας αναβαθμισης στο αμεσο μελλον, κατι που με το λαπτοπ δεν παιζει

Χοντρα χοντρα

Mono+celeron g540 100-120$ / εναλακτικα μπορεις να πας σε amd που εχει ισχυροτερη ενσωματομενη gpu και να γλυτωσεις τα εξτρα χρηματα της καρτας γραφικων, τουλαχιστον στην αρχη

8γιγα μνημη 50-60$

Ssd 120γιγα 90$

Κουτι 30-40$

Τροφοδοτικο 50-60$

VGA αν πας σε μεταχειρο με 80-100 $ παιρνεις 5850-6850. Αν θες καινουρια πας για καμια 5770

Οθονη 22αρα 100-110

Keyboard + mouse wireless 25$

Ηχεια 20$

Αν εχεις κ κανα περισσιο μηχανικο δισκο η τον δισκο του παλιου σου λαπτοπ, εχεις και δισκο για αποθηκη

Οταν εχεις χρηματα και οταν σου χρειαστει περισσοτερη επεξεργαστικη ισχυς, βαζεις πανω ενα καλυτερο επεξεργαστη και εισαι up2date

Βεβαια δεν θα εχεις φοριτοτητα, αλλα αν εχεις πισι σπιτι δεν ειναι προβλημα αυτο

Τα αρχεια σου ετσι κ αλλιως τα μεταφερεις η τα βαζεις σε κανα box/drpbox

An pali katalikseis se forito koita kati se Dell (κατα τη γνωμη μου) και γενικοτερα εταιρεια με καλο σερβις

Στα λαπτοπ η υποστηριξη ειναι το πιο σημαντικο γιατι δεν εχεις μεγαλες δυνατοτητες συντηρησης του απο μονος σου οσο εξοικιωμενος να εισαι

Αρα ειναι σημαντικο να μην κανεις κανα 2μηνο να το παρεις απο την αντιπροσωπεια οταν και αμα χρειαστει να παει ;)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενα δικιο αλλα δεν εινια μονο αυτο επειδη δεν θα πληρωσω εγω αλλα οι γονεις μου

δεν μπορω να τα παρω σε μετρητα μονο σε δοσεις και απο ελληνικο μαγαζι αυτα που λες σιγουρα ειναι πιο ακριβα ...κατι αλλο ο celeron απο οτι ξερω δεν ειναι και οτι καλυτερο για επεξεργαστες αν ειναι ετσι γτ τον πρωτεινεις ?

ΥΓ: σχετικα με το desktop που λετε ολοι desktop μπορω να παρω και πιο μετα με μια ταδε απο ταμιευση και κανα χατζιλικι αν πιασω δουλεια πουθενα ,

τωρα θελω κατι να μου κανει και οταν ξερω εγω γυριζω σπιτι στο ηρακλειο να μην χρειαζεται να ψαχνω πισι να κατσω για αυτο και θελω κατι φορητο .

Σχετικα με το service με την acer δεν ειχα ποτε προβλημα δλδ οταν ειχα το acer ferrari 4005 το προηγουμενο λαπτοπ μου , δημιουργησε καποια στιγμη

προβλημα το dvd rw και το στειλα και σε 2 βδομαδες ηταν πισω ...

edit: τελικα εξαντληθηκε (**&%&^%(*& γ**μω ) τωρα να δω τι θα βρω ..)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενα δικιο αλλα δεν εινια μονο αυτο επειδη δεν θα πληρωσω εγω αλλα οι γονεις μου

δεν μπορω να τα παρω σε μετρητα μονο σε δοσεις και απο ελληνικο μαγαζι αυτα που λες σιγουρα ειναι πιο ακριβα ...κατι αλλο ο celeron απο οτι ξερω δεν ειναι και οτι καλυτερο για επεξεργαστες αν ειναι ετσι γτ τον πρωτεινεις ?

ΥΓ: σχετικα με το desktop που λετε ολοι desktop μπορω να παρω και πιο μετα με μια ταδε απο ταμιευση και κανα χατζιλικι αν πιασω δουλεια πουθενα ,

τωρα θελω κατι να μου κανει και οταν ξερω εγω γυριζω σπιτι στο ηρακλειο να μην χρειαζεται να ψαχνω πισι να κατσω για αυτο και θελω κατι φορητο .

Σχετικα με το service με την acer δεν ειχα ποτε προβλημα δλδ οταν ειχα το acer ferrari 4005 το προηγουμενο λαπτοπ μου , δημιουργησε καποια στιγμη

προβλημα το dvd rw και το στειλα και σε 2 βδομαδες ηταν πισω ...

edit: τελικα εξαντληθηκε (**&%&^%(*& γ**μω ) τωρα να δω τι θα βρω ..)

μα δεν σου προτεινα να τα αγορασεις απο ξενο μαγαζι..

το συμβολο του δολλαριου προεκυψψε γιατι ηταν πιο πρακτικο στο πληκτρολογιο του κινητου...:unsure:

Τις τιμες στις εγραψα σε ευρω

Αν κανεις μια αναζητηση σε μερικα καταστηματα μπορεις να δημουργησεις μια συνθεση με βαση τα παραπανω και να δεις ποσο θα σου βγει :turn:

Επομενως απο το ιδιο μαγαζι που θα παρεις με δοσεις το λαπτοπ, μπορεις να παρεις και τα parts για να στησεις το desktop (ή να στο στησουν αυτοι)

Οι Celeron δεν ειναι οι πιο δυνατοι επεξεργαστες και για αυτο σου ειπα πως μελλοντικα θα μπορεις να το αλλαξεις ΑΝ σου χρειαστει περισσοτερη επεξεργαστικη ισχυς

Μην φαντασχτεις πως οι mobile cpu που θα βρεις στα χρηματα που διαθετεις, οτι θα ειναι και πολυ δυνατοτεροι.

Μπορεις να κοψεις χρηματα απο αλλου και να βαλλεις πιο ισχυρο επεξεργαστη φυσικα

Εγω σου εκανα μια προταση χοντρικα για να σκεφτεις και κατι εναλλακτικο.

Και στο λαπτοπ που ψαχνεις (στα χρηματα που διαθετεις) δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

Θα εχει λιγοτερη μνημη, μικροτερη οθονη κ.ο.κ

Οσο για ζητηματα αντιπροσωπειας και service των Acer, μην ξκρινεις με βαση την δικη σου εμπειρια και μονο

Κανε λιγο ψαχτιρι και θα μπορεσεις να βγαλεις ασφαλεστερο συμπερασμα

ενδεικτικα:

post-5087-1416076549,5806_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ακομη λιγο ψαξιμο βρηκα αυτα τα δυο

ACER ASPIRE 5750G-52456G50MNKK 15.6'' I5-2450M 6GB 500GB NVIDIA GF610 1GB - - E-SHOP.GR

Notebooks :: LENOVO E530 i5-3210M/15.6/4/500/FREE DOS - MrCheap

Απο οτι ειδα η intel hd που εχει ενσωματωμενη το δευτερο ειναι καλυτερη απο την 610 m

ομως το πρωτο εχει 2gb περισσοτερη μνημη τι πρωτεινετε απο τα δυο ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.