Jump to content



Υπαρχει τροπος να flashαριστει bios στην vga ενω χρησιμοποιω σαν κυρια μια αλλη?


Thanos1972

Recommended Posts

Εξηγουμαι για το οτι λεει ο τιτλος.

Η μητρικη μου εχει 2 pci express θυρες.μια Χ4 και μια Χ16.

Βαζω την καρτα που θελω να φλασαριστει (μια 4850 1gb που εβγαζε artfacts) στην Χ4 και στην Χ16 εχω την κανονικη μου.

Εργαλεια υπαρχουν το atiwinflash και το gpuz που κανω extract το bios.

Λοιπον.η καρτα εβγαζε artifacts,λεω να δοκιμασω να την flashαρω αλλα δεν μπορουσα να μπω windows με περασμενους drivers να της κανω extract το bios γιατι crashαρε οταν δουλευε ο driver.οποτε κατεβασα απο γνωστο site ενα bios για asus 4850 1gb οπως ειναι αυτη,πηρα το bios εκεινο και μεσω ABE το moddαρα (δηλαδη της κατεβασα τα ρολογια σε 500-700 σε ολα τα clock info 0x περα απο το 01 που ηταν 160 250 και αυξησα ελαχιστα την ταση της σε 1.12) για να δω εαν κατεβασω τα ρολογια της καρτας μεσω bios,εαν θα στρωσει.καθαρα για εγκυκλοπεδικους λογους ηθελα να το δω για να μαθαινω σιγα σιγα καινουργια πραγματα.τεσπα με atiwinflash αντιμετωπιζα το mismatch (για οσους εχουν ξεκλειδωσει 6950 σε 6970 ισως ξερουν τι λεω) οποτε εκανα uninstall drivers και bootαρω για να μπει windows κανονικα και να περασει τους drivers των windows χωρις ομως να κανω restart για να τους παρει.

ετσι μεσω atiwindlash αντιμετωπισα οπως λεω παραπανω το Mismatch οποτε μεσω cmd εκανα την διαδικασια για οσους θυμουνται με την 6950 με μετονομασια του bios σε unlock.bin και τετοια.

η καρτα flashαριστηκε οκ αλλα στο restart που ζητηθηκε απο εκει και περα,δεν εχω εικονα.ακουω να μπαινει windows κανονικα αλλα εικονα γιοκ......

και ερωτω τωρα.υπαρχει περιπτωση με δευτερη καρτα σε pci express (μιας και δεν εχω καρτα σε pci slot) να καταφερω κατι μεσω atiwinflash?γιατι να φτιαξω τωρα bootable stickακι θελει ψαξιμο μιας και δεν γνωριζω καθολου την διαδικασια του φλασαρισματος απο εκει,ασε που δεν εχω εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Guide to Video BIOS flashing

ATI: DOS

These instructions apply to both atiflash and flashrom, command-line syntax is the same. When using flashrom replace "atiflash" by "flashrom".

Download the BIOS file (ATI BIOS collection here) and put it on a bootable floppy/usb stick/CD. Check bootdisk.com on how to get a boot disk.

The ATI BIOS collection has a new feature which serves you a bootable floppy image or bootable iso CD image with the BIOS you want on it. Click on "Advanced" when in the BIOS list.

Download an ATI flashing utility and put it on this disk too.

http://tpucdn.com/articles/34/images/atiflash.gif

Reboot your computer with the boot disk and run atiflash -s 0 oldbios.bin to save your old BIOS just in case you might need it at a later time.

Now run atiflash -p 0 newbios.bin Replace newbios.bin with the filename of the downloaded BIOS file.

If you are trying to flash a BIOS for a different card then you will get a security warning that the BIOS does not match your card. If you are absolutely sure that the BIOS is compatible you can use the -f parameter to force flashing. For example atiflash -f -p 0 BIOS.bin

Reboot your computer

Done

Link to comment
Share on other sites

If you are trying to flash a BIOS for a different card then you will get a security warning that the BIOS does not match your card. If you are absolutely sure that the BIOS is compatible you can use the -f parameter to force flashing. For example atiflash -f -p 0 BIOS.bin

αυτο ακριβως εκανα με το bios μεσα απο το cmd.

Link to comment
Share on other sites

Το 0 επρεπε να αλλαξεις σε 1 (κατα 99% ...δες υ.γ)

Στο 0 ειναι η πρωτη θεση που ειχες την κανονικη σου καρτα ενω στην 1 αυτην που ηθελες να φλασαρεις.

Υ.Γ

Δεν ξερω αν κατα ποσο πρεπει να πας απο το 0->1 ..και οχι πχ 2 ή 3 αναλογα το σλοτ..

Νομιζω παντως πας στο 1..(καλου κακου βγαλε οτιδηποτε αλλο εχεις σε καρτα εκτος των 2 που θες.)

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα οταν flashαριστηκε ηταν η μοναδικη επανω στο συστημα.και δεν ειχα κρυφες καρτες οποτε οτι την εβλεπε σαν μηδεν ειμαι σιγουρος οτι ηταν οκ γιατι το θυμαμαι οτι επρεπε να το τσεκαρω οταν φλασαρα την 6950.αλλα θα το δοκιμασω αυριο με το -i για να δω τι καρτα θα μου βγαλει μεσω cmd.thanks.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.