Jump to content



intel i7 3820 ram 1600 Η 1866?


matteus

Recommended Posts

εχω τον ι7 3820 και μεχρι στιγμης του εχω φορτοσει μονο μια ram στα 1600 θελω να αγορασω επιπλεον μνημες αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα πρεπει να αγορασω ξανα 1600 η αν γινεται να του βαλω 1866 χωρις να τον κανω Oc θα τις σηκωνει πως μπορω να σιγουρευτω ? :T:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εάν αγοράσεις τις 1866 τότε θα τρέχουν στα 1600 μιας και θα υπάρχει μέσα ήδη stick που τρέχει στα 1600. Μπορείς βέβαια να επιβάλλεις στις 1600άρες να τρέχουν στα 1866 αλλά δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα έχεις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ευχαριστω για την απαντηση οταν βαζω την 1600αρα στα 1866 δεν μπουταρει ο υπολογιστης, τωρα για την 1600αρα που εχω δεν με ενδιαφερει την βγαζω και εντελως απλα αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι αν θα σηκωσει ο επεξεργαστης τις καινουργιες που θα ειναι 1866 απο μονες τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής δεν θα έχει πρόβλημα. Η μητρική και οι μνήμες είναι το θέμα. Το ότι δεν μπουτάρει ο υπολογιστής όταν βάζεις τις μνήμες που έχεις στα 1866 δεν σημαίνει ότι είναι πρόβλημα του επεξεργαστή αλλά ότι οι μνήμες δεν μπορούν να τρέξουν στα 1866 με timings (ίσως και τάση ρεύματος) για 1600. Αυτό που θα έκανα στην θέση σου είναι να μπω στο site της μητρικής και να δω με ποιες μνήμες μπορεί να συνεργαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάς δεν είναι θέμα επεξεργαστή αλλά μotherboard. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να γκουγκλάρεις, η ακόμα καλύτερα να μπείς στο site της motherboard και να δείς τα specs της αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξέρεις ποια μητρική έχεις μπες στο site της και δες τί μπορεί και τί δεν μπορεί να σηκώσει η μητρική. Όταν λένε για OC εννοούν ότι θα πρέπει να αλλάξεις το Bus της μητρικής και όχι την ταχύτητα του επεξεργαστή πάντως...

Οκ εσύ μπορεί να πιστεύεις ό,τι θέλεις αλλά σε αυτό το θέμα όλοι οι κατασκευαστές μητρικών διαφωνούν μαζί σου. Μπορείς να ανεβάσεις το bus χωρίς να υπερχρονίσεις τον επεξεργαστή (απλά θα του κατεβάσεις τον multiplier). Αν είναι δυνατόν επεξεργαστής των 300 ευρώ να έχει θέμα με το αν οι μνήμες είναι στα 1600 ή στα 1866 ή στα 2400...

Link to comment
Share on other sites

χμμ με προβληματισες κοιταξα στο σιτε της μητρικης και απο οτι βλεπω δεν υποστιριζει αυτη που εχω τωρα στον υπολογιστη μου ισως γιαυτο την διαβαζει παντα σαν 1033 ενω ειναι 1600 και την εχω βαλει εγω απο το bios στα 1600.

Link to comment
Share on other sites

oi μνήμες πέραν του χρονισμού (1333-1600-1866) έχουν και τις παραμέτρους των timings...αλλάζοντας τον χρονισμό από 1600 (ονομαστικά) στα 1800 (oc) μπορεί να μην δουλεύουν με 9-9-9-24 (oνομαστικά) αλλά να δουλεύουν με 11-11-11-33 (πιο χαλαρές δηλαδής)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.