Jump to content



Αγορά μπαταρίας laptop


Gzar

Recommended Posts

Καλησπερίζω την εκλεκτή παρέα με μια ερώτηση:

Έχει αγοράσει κάποιος προσφάτως μπαταρία για laptop και αν ναι μπορεί να μου υποδείξει κάποιο "αξιόπιστο" μαγαζί?

Το εν λόγω laptop είναι το VGN-FW31ZJ ( sony vaio) και δεδομένου ότι θα γίνει δωράκι σε πεθερό θα ήθελα να του παρέχω και μια μπαταρία να κάνει τη δουλειά του μιας και η μαμά αντέχει μόνο κανά 10λεπτo πια.

Ενδεικτικά βρήκα τα εξής μαγαζιά:

1. batteryupgrade

2. hdd-shop

αλλά δεν έχω ιδέα αν είναι αληθινά τα :

100% compatible και

"never refurbished" (<-- αν είναι όπως πρέπει να είναι δε με απασχολεί κιόλας...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eγώ αγόρασα πρόσφατα απο e-bay top rated seller μία new replacement battery για fujitsu amilo και όλα μια χαρά. Μάλιστα είναι περισσότερα mah (5200 vs 4200 που ήταν η μαμίσια) και κρατάει χαλαρά ~3ωρο.

Aν θές σου δίνω link μήπως έχει συμβατή για το δικό σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αγόρασα πρόσφατα απο e-bay top rated seller μία new replacement battery για fujitsu amilo και όλα μια χαρά. Μάλιστα είναι περισσότερα mah (5200 vs 4200 που ήταν η μαμίσια) και κρατάει χαλαρά ~3ωρο.

Aν θές σου δίνω link μήπως έχει συμβατή για το δικό σου. :)

Aπο ότι φαίνεται έχει.

New Battery for Sony VAIO VGN-FZ290 VGN-FZ31Z VGN-FZ31M | eBay

Εdit.

Ακυρο το αποπάνω μιας και έκανα λάθος τον κωδικό.

Αυτή είναι συμβατη για το δικό σου:

http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-Sony-Vaio-VGN-FW31ZJ-Laptop-Battery-Original-/360438929601?pt=UK_Computing_LaptopsAccessories_LaptopBatteries&hash=item53ebd598c1 με τα μεταφορικά βγαίνει 72GBP δλδ ~ 87€ με 4800mah

και αυτή:

http://www.ebay.co.uk/itm/Sony-Vaio-VGN-FW21ER-VGN-FW21MR-VGN-FW21SR-VGN-FW21ZR-VGN-FW31ZJ-Laptop-Battery-/180779522624?pt=UK_Computing_LaptopsAccessories_LaptopBatteries&hash=item2a174c9a40 στα ~84€ με 4400mah

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειμαι και γω σε διλλημα, αλλα για αλλο Laptop.

οσοι χρησιμοποιουν oem, ή γενικα μη γνησιες, τι εντυπωσεις εχουν?

το laptop ειναι dell inspiron 1525, και απλα ψαχνω την μπαταρια με την μεγαλυτερη αυτονομια..

Link to comment
Share on other sites

μιας και ειμαι και γω σε διλλημα, αλλα για αλλο Laptop.

οσοι χρησιμοποιουν oem, ή γενικα μη γνησιες, τι εντυπωσεις εχουν?

το laptop ειναι dell inspiron 1525, και απλα ψαχνω την μπαταρια με την μεγαλυτερη αυτονομια..

Eμένα όπως προείπα είναι replacement (μη γνήσια), ταιριάζει μια χαρά, είναι 5200mah έναντι 4400mah της μαμάς και κρατάει ~3ωρο. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος αν αναλογιστεί κανείς ότι την αγόρασα ~40€ μαζί με τα μεταφορικά. :)

http://www.ebay.de/itm/200687916376?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1839]MaGiCMaN[/MENTION] σε συμβουλεύω να πάρεις μαμά μπαταρία ακόμα και ας είναι ποιο ακριβή γιατί υπάρχει θέμα με ιμιτασιόν μπαταριές σε dell μηχανάκια.

Προσωπικά σε dell inspiron 1545 δεν μπόρεσα να την φορτίσω.

ImageShack� - Online Photo and Video Hosting

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστηκε διεξοδικά με αρκετούς φορτιστές και μόνο μία φορά πέτυχα την έναρξη της φόρτισης με ένα τρικ μέσα από τα windows (όπου μετά το restart σταμάτησε) που δουλεύει κανονικά σε όλα τα λαπτοπ εκτός από τα dell.

Έφαγα όλο τον γούγλι αλλά δυστυχώς είναι αποδεδειγμένο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστηκε διεξοδικά με αρκετούς φορτιστές και μόνο μία φορά πέτυχα την έναρξη της φόρτισης με ένα τρικ μέσα από τα windows (όπου μετά το restart σταμάτησε) που δουλεύει κανονικά σε όλα τα λαπτοπ εκτός από τα dell.

Έφαγα όλο τον γούγλι αλλά δυστυχώς είναι αποδεδειγμένο πρόβλημα.

εχεις κανενα link με πληροφοριες κτλ?

Link to comment
Share on other sites

πάντως παίδες η δικιά μου ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες για τη μία εβδομάδα περίπου που την δοκίμασα... ( το πόσο θα αντέξει είναι θέμα χρήσης και χρόνου βέβαια )

Όσον αφορά τα dell... σε ένα παλιό latitude δε κατάφερα ποτέ να κάνω μια μη -γνήσια να φορτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.