Jump to content



ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΗΝ 6970 ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ GTX 580?


giogio

Recommended Posts

αυτό με το confgi στο msi afterburner δεν το ξέρω...αν έχεις παραπάνω πληροφορία θα ενδιαφερόμουνα να μου την στείλεις...

όσο για το trixx δεν μπορείς να αυξήσιες τα volt στην gpu (εκτός και εάν δεν ξέρω εγώ πως)...οπότε ότι κάνεις στο overdrive κάνεις και στο trixx.

edit:

δες και αυτό εδώ... ουσιαστικά το μόνο που δεν κατάφερα ήταν να ανεβάασω τα volt στην gpu...κατά τα άλλα μια χαρά...

Radeon HD 7950 Overclock Guide

κατεβασε το trixx εχει και ρυθμιση για voltage

Link to comment
Share on other sites

αν πας στον φακελο που ειναι installed το AB θα δεις ενα config αρχειο (δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα του) το ανοιγεις με notepad και αλλαζεις το

σε

νομιζω κατι τετοιο γραφει αλλα και να μην το γραφει ετσι θα το καταλαβεις, κατω κατω ειναι στο .cfg

το έκανα και μάλιστα σε ένα guide στο internet (δεν θυμάμαι που), έλεγε ότι στο registry πρέπει να κάνεις "0" to ulps (κάτι τέτοιο τελοσπάντων θα το δω όταν γυρίσω σπίτι)..

δεν μου λειτούργησε εμένα προσωπικά..η μπάρα μου ανεβάσεις το volt είναι grayed out στο ΑΒ..μου έβγαλε και μύνημα στην αρχη ότι πρέπει να προσέχω τι κάνω κλπ, και τίκαρα την επιλογή "unlock gpu voltage"... πάλι δεν...μήπως η καρτούλα μας δεν έχει σύστημα να αλλάζουμε το vcore? (καθώς δεν είναι reference)

[MENTION=649]Aias[/MENTION] το κατέβασα, δεν έχει επιλογή (μιλάμε για την τελευταία έκδοση εδώ

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CIUBEBYwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sapphireselectclub.com%2Fssc%2FTriXX%2FTriXX.aspx&ei=ysKoT8HSK9C0hAfKzOTcAg&usg=AFQjCNGUlZ-KgELDwT--Wb79KGzTyMOyWw

αν αυτό γίνεται σε beta δεν το γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το να δώσει κάποιος περίπου 60% πάνω σε λ7 για μια διαφορά της τάξης περίπου του 30% max είναι λάθος και no go!

Όπως και να'χει...καλοδούλευτη να'ναι!

venom7 Εδωσα σε καλη τιμη την 6970 οποτε για μενα αξιζε η αλλαγη αυτην την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

παίδες με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτά εδώ...

Sapphire TriXX - Unable to view or change my clocks as before - 3D-Chips - Overclocking

[GUIDE] Enable unofficial overclocking after Catalyst 12.2 - Guru3D.com Forums

δηλάδη μετά τους 12.2 catalyst δεν παίζει να αυξήσεις το vcore αν δεν κάνεις κόλπα... θα το δοκιμάσω μόλις γυρίσω σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

εμεένα έχει στην θέση του gpu voltage την ρύθμιση power voltage ή κάπως έτσι, και το αυξομειώνεις έως το 20%..

τι catalyst drivers έχεις;

Τους 12.3 ,μαλλον το trixx πρεπει να ειναι παλιο.Το τελευταιο που εχω κατεβασει απο sapphire ειναι στις 24/2/12

Το εχω ανεβασει εδω.Αν θελει καποιος να δοκιμασει να δει.

TRIXX_installer_634618236218009162.exe - Pathfinder Briefcase

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε την έκδοση TRIXX 4.3.0.

Δουλεύει κανονικά με την 7950. Βασικά, είναι η μόνη συμβατή έκδοση. Απλά για να δεις την ρύθμιση Voltage, πρέπει να Scrollάρεις προς τα κάτω... Κι έγω έτσι την πάτησα και πίστευα ότι δεν μπορούσα να αυξήσω την τάση...

https://www.sapphireselectclub.com/ssc/TriXX/TriXX.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε την έκδοση TRIXX 4.3.0.

Δουλεύει κανονικά με την 7950. Βασικά, είναι η μόνη συμβατή έκδοση. Απλά για να δεις την ρύθμιση Voltage, πρέπει να Scrollάρεις προς τα κάτω... Κι έγω έτσι την πάτησα και πίστευα ότι δεν μπορούσα να αυξήσω την τάση...

https://www.sapphireselectclub.com/ssc/TriXX/TriXX.aspx

Εκανα και εγω την αλλαγη στο 4.3 και πραγματι ειναι πιο κατω.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω γιατί αλλά 4.3 είχα κατεβάσει και τώρα μου τα δείχνει σωστά που το ξαναέβαλα....βλέπω τώρα gpu voltage 1090...αλλά δεν μπορώ να κάνω ούτε overvolt, ούτε ρολόγια να αλλάξω ούτε Save bios..τπτ απολύτως...:confused:

Link to comment
Share on other sites

παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις τελικά κατάφερα να παίξει το Msi ΑΒ...απλά πρέπει να τρέξει κανείς κ ένα patchaki που κυκλοφορεί στο νετ του atiman και να κάνει κλικ στις επιλογές

1.unlock voltage control&monitorig

2. enable low-level hardware access interface (user mode)

καιρός να παίξουμε λίγο πιο σοβαρά....

Link to comment
Share on other sites

@giogio

εγώ προσωπικά την πήγα μέχρι 1050Mhz core και 1400Mhz memmory με 1.25vcore...έτρεξα ένα 3dmark χωρίς πρόβλημα, αλλά ανέβηκε η θερμοκρασία στους 92-96. Μια φορά σε παραπάνω συχνότητα έσβησε το pc...

άμα την βάλεις και overclockαρεις πες μας νουμεράκια!

Link to comment
Share on other sites

@giogio

εγώ προσωπικά την πήγα μέχρι 1050Mhz core και 1400Mhz memmory με 1.25vcore...έτρεξα ένα 3dmark χωρίς πρόβλημα, αλλά ανέβηκε η θερμοκρασία στους 92-96. Μια φορά σε παραπάνω συχνότητα έσβησε το pc...

άμα την βάλεις και overclockαρεις πες μας νουμεράκια!

tavliban δεν την εχω παραλαβει ακομα οταν την παρω στα χερια μου θα ποσταρω νουμερα και θερμοκρασιες.:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.