Jump to content



πιθανοτητα πτωσης αποδοσης(degrade) σε hd6950??


ponaei8anasi

Recommended Posts

Καλησπερα.

Εχω μια sapphire hd6950 2gb dual fan η οποια ερχετε ξεκλειδωτη σε 6970 και δουλευει σε 900/1350 @1.18v η 900/1400@1.18v.Τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω ενα θεμα με την καρτα..ενω οταν την πηρα και ετρεξα vantage να δω το σκορ μου επιανα 19-20k τωρα με τα ιδια settings πιανω 15k.

Υπαρχει περιτωση να εχω θεμα με πτωση αποδοσης(degrade) η απλα παιζει κανα bug στο vantage??

Να σημειωσω οτι εχω δοκιμασει με 12.1 με 12.3 και 12.5 beta αλλα δεν εχω δει διαφορα(θετικη η αρνητικη).

Για του λογου το αληθες θα ανεβουν screenshots το βραδυ με την διαφορα στα σκορ καθως τωρα στελνω απο κινητο.

Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω μια sapphire hd6950 2gb dual fan η οποια ερχετε ξεκλειδωτη σε 6970 και δουλευει σε 900/1350 @1.18v η 900/1400@1.18v.Τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω ενα θεμα με την καρτα..ενω οταν την πηρα και ετρεξα vantage να δω το σκορ μου επιανα 19-20k τωρα με τα ιδια settings πιανω 15k.

Υπαρχει περιτωση να εχω θεμα με πτωση αποδοσης(degrade) η απλα παιζει κανα bug στο vantage??

Να σημειωσω οτι εχω δοκιμασει με 12.1 με 12.3 και 12.5 beta αλλα δεν εχω δει διαφορα(θετικη η αρνητικη).

Για του λογου το αληθες θα ανεβουν screenshots το βραδυ με την διαφορα στα σκορ καθως τωρα στελνω απο κινητο.

Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει...

Tρέξε gpuz και δες σε τι pci τρέχει η κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Στο gpuz τρεχω σε pci-e 1.1 x16 όπως ετρεχα παντα.. Σε παιχνιδια δεν ειχα κοιταξει fps πιο παλια αλλα τωρα που παιζω bf3 multi αυτόν τον καιρο στην metro πχ εχω 40-60 fps.. Για την ιστορια το μηχανημα είναι

Asus p5k premium wifi

Q6600 @ 3,4 ghz w/ 1.47v

6gb ram kingston hyper-x

Edit 1

απο κεκτυμενη ταχυτητα στο 1ο ποστ εγραψα 19-20κ ενω ηταν 17-18κ

Edit 2

οριστε και οι φωτοζζ

post-21223-1416076120,957_thumb.jpg

post-21223-1416076121,0134_thumb.jpg

post-21223-1416076121,0551_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θεμα drivers πρεπει να ειναι.για βαλε λιγο και τους 11.10 να δεις τι θα σου βγαλει.

μολις εβαλα να κατεβαινουν οι 11.10 και οι 11.12 να δω και εκει.θα δοκιμασω και στο bf3 να δω τα fps

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο με τα PhysX πως τα πας?

Γιατί ακόμα δεν έχω καταφέρει να τα ενεργοποιήσω στο Batman AC

Hybrid PhysX mod v1.03 / v1.05ff

τσεκαρε το λινκ που σου εβαλα.

1)βαλε τους 257.15 η τους 258.96(δεν ειμαι σιγουρος οτι τους εγραψα σωστα)(αυτους τους οδηγους τους ειχε ξεκλεiδωτους η nvidia και δεν χρειαζεται να φτιαξεις ουτε εικονικη επιφανεια εργασιας ουτε μοντες με αντιστασεις)

2)βαλε την 9.11.0621 εκδοση του physX και την 1.05ff του mod(ετσι το δουλεψα εγω και εποιασε)

3)στον φακελο extras του mod τρεξε το nvsvc-set-Manual.cmd και μετα το PhysX-HwSelection-set-GPU.cmd

4) τρεξε gpuZ και δες αν στην 7970 σου εχει τσεκαρισμενο το PhysX. Τρεξε και το fluidmark και μεσω afterburner κοιτα το αν το activity της nvidia καρτας ξεκολλαει απο 0%

5)μπορει να χρειαστει να μετονομασεις στο fluidmark και στα παιχνιδια το αρχειο physxloader.dll πχ.. physx1.dll

Αυτα ειχα κανει και δουλεψε κανονικα η καρτα τσεκαροντας το activity της σε mafia II,Batman AA,AC

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.. δοκιμασα vantage και heaven σε 11.10 και 11.12 και στα ιδια επιπεδα.. παιχνιδια με bench tool δεν εχω τωρα στο πισι αλλα λιγο στο bf3 που μπηκα και με τους 2 drivers και παλι δεν ειδα διαφορα..

παρτε κι αλλες φωτοζζ

post-21223-1416076121,2503_thumb.jpg

post-21223-1416076123,7382_thumb.jpg

post-21223-1416076123,8878_thumb.jpg

post-21223-1416076123,9882_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό ειναι να εχει κανει degrade η εγκατάσταση των windows σου.Κάνε ενα καθαρό πέρασμα και ξανατρέξε τα "synthetics" για να σου φύγει η απορία.Αν παραμείνουν τα χαμηλότερα score πήγαινε την πίσω στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό ειναι να εχει κανει degrade η εγκατάσταση των windows σου.Κάνε ενα καθαρό πέρασμα και ξανατρέξε τα "synthetics" για να σου φύγει η απορία.Αν παραμείνουν τα χαμηλότερα score πήγαινε την πίσω στο κατάστημα.

οταν λες καθαρο περασμα??

Link to comment
Share on other sites

Format(οχι quick).Ξανα εγκατασταση windows.

αν θυμαμαι καλα πλεον στα win 7 δεν δινει επιλογη για γρηγορο η αργο φορματ..Τεσπα επιασα το νοημα σου και θα δοκιμασω πρωτα να κανω το vantage reinstall μηπως φταιει αυτο αλλιως φορματ......

Αν μπορει και θελει καποιο αλλο παιδι με 6950 ας κανει εναν κοπο και να τρεξει και αυτος vantage/heaven με τα ρολογια και τις ρυθμισεις που εχω μηπως λεω μηπως εχει χαμηλωσει η futuremark τα σκορ στις πιο παλιες καρτες και τσαμπα ανυσηχω...

Link to comment
Share on other sites

Με shift+F10 μέσα στην εγκατάσταση βγάζει cmd και κάνεις κανονικό format.Το έτοιμο που έχει και κάνει μόνο του ειναι quick format.

Απειρα thx...Οποτε όταν είναι να κανω φορματ θα κανω το αργο...E00E.png

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μολις το ετρεξα.ο catalyst default ετσι?

περιεργο αυτο που συμβαινει σε εσενα.για δοκιμασε να κατεβασεις τις μνημες στα 1200 και δες τι σκορ θα σου βγαλει.

ξεκλειδωμενη σαν την δικη σου ειναι και αυτη.

testingrt.jpg

Το build του vantage σε εμενα ειναι το 1.1.0

Link to comment
Share on other sites

Μολις το ετρεξα.ο catalyst default ετσι?

περιεργο αυτο που συμβαινει σε εσενα.για δοκιμασε να κατεβασεις τις μνημες στα 1200 και δες τι σκορ θα σου βγαλει.

ξεκλειδωμενη σαν την δικη σου ειναι και αυτη.

testingrt.jpg

Το build του vantage σε εμενα ειναι το 1.1.0

ναι απο τον catalyst δεν αλλαζεις κατι..και εγω την 1.1.0 εκδοση εχω...:wall::wall:

να φανταστω εννοεις το ρολοι της μνημης να αλλαξω??

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις μνημες να τις ριξεις αντε οχι στα 1200 αλλα στα 1250.γιατι ειναι το πρωτο που θα σκεφτομουν οτι εχει φαει degrade εαν υπαρχει τετοια πιθανοτητα.

εαν βελτιωθει το σκορ τοτε ισως εχει θεμα η μνημη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επανηλθα με νεοτερα....

εβαλα στο πισι μου μια αλλη εγκατασταση windows που ειχα σε αλλο πισι (καθως με εβαλε σε υποψιες ο [MENTION=11525]grathk[/MENTION] και περασα vantage και catalyst 12.1 που ειχα προχειρους..Επισης προτου γινει αυτο ετρεξα ακομα ενα vantage με stok ρολογια στο πισι οπως μου ζητησε ο [MENTION=23021]Thanos1972[/MENTION]..

Αφου πλεον δεν τιθεται θεμα hardware δυο πραγματα απομενουν να κοιταξω.. bugαρισμενη εκδοση του vantage η των windows...

Θα ενημερωσω με νεωτερα..

EDIT..

ετρεξα αλλο ενα vantage μετα απο reinstall και οπως φοβομουν δεν φταιει αυτο.Οποτε αποψε εχει φορματ :wall::wall::wall:

post-21223-1416076127,0919_thumb.jpg

post-21223-1416076127,5272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.