Jump to content



Wireless Network kai mirasma ADSL help


kataraman

Recommended Posts

Thelw na rwtisw pos tha ginei na stisw asirmato diktio me ena filaraki mou!!!Mas xorizoun 60 metra kai den exoume ebodio anamesa mas kai theloume na stisoume ena asirmato diktio egw kai aytos kai meta theloume na valoume ADSL 384 kai na tin xwrisoume sta dio gia na exoume kai oi dio internet pos tha ginei ayto???Ti tha xreiastoume kai poso tha kostisei???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

2 πολύ κατευθυντικές κεραίες με μεγάλη απολαβή(gain) και 2 συσκευές, είτε bridge είτε ασύρματη κάρτα pci που να ρίχνει την ισχύ της στα 0dB. Κόστος περί τα 230 στο νερό.

Σκεφτήκατε να έρθετε σε επαφή με τις ασύρματες κοινότητες της Θεσσαλονίκης και να είστε πιο πολλοί από 2;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλεις ασύρματο δίκτυο????

Εγώ έχω δίκτυο με εναν γειτονά μου και έχουμε 70 μέτρα καλώδιο και 10mb γραμμή!!!

Για το ενσύρματο δίκτυο μετά τα 100 μέτρα έχεις απώλειες.Επίσης έχω και ασύρματο δίκτυο με 2 παιδιά ακόμα και το max που ποιάνουμε είναι 650-700kb/s τρελλή η διαφορά με το ενσύρματο.και λιγότερα θα σας στοιχίσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η απόσταση επειδή δεν είναι μεγάλη με 2 ασύρματες κάρτες και 1 acces point μπορεί να γίνει η δουλειά.Υπολογίζω περίπου 250 με 300 ευρώ και αν θες βάζεις και εξωτερική κεραία στο acces point για καλύτερη λήψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από kataraman [24-07-2004 21:13]

Thelw na rwtisw pos tha ginei na stisw asirmato diktio me ena filaraki mou!!!Mas xorizoun 60 metra kai den exoume ebodio anamesa mas kai theloume na stisoume ena asirmato diktio egw kai aytos kai meta theloume na valoume ADSL 384 kai na tin xwrisoume sta dio gia na exoume kai oi dio internet pos tha ginei ayto???Ti tha xreiastoume kai poso tha kostisei???

και γω θελω να κανω το ιδιο αλλα παιζει να μην εχω οπτικη επαφη αλλα και αν εχω θα ειναι μακρια,500μ το πολυ!τι λετε?παντως kataraman αφου εχεις οπτικη επαφη εισαι αρχοντας!!

Link to comment
Share on other sites

Λέω να διαβάσετε κανένα quickstart που υπάρχουν στις σελίδες των ασύρματων δικτύων προτού αγοράσετε κάτι και σας μείνει στο ράφι.

Ενδεικτικά http://www.awmn.gr/moin/_d3_f5_f7_ed_dd_f2_c5_f1_f9_f4_de_f3_e5_e9_f2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε καμια εβδομαδα θα παω να αγορασω ασιρματες καρτες για να στησω με τον φιλο μου το ασηρματο και θα δωσουμε γυρος στα 100 ευρω ο καθενας και θα εχουν εμβελια γυρος στα 100 μετρα τωρα δεν ξερω αυτες οι καρτες ειναι εσωτερικες οι εξωτερικες!!!Αφου παρς τις καρτες πρεπει να αγορασω PSTN/ADSL που ειναι μαζι και router για να μπορεσω να μιρασω την συνδεση???

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες τα quickstart των ασυρμάτων δικτύων;

Τι κάρτες θα πάρεις; Με τι κεραία; Για να λες 100μ εμβέλεια μάλλον θα εννοείς τη μικρή κεραία που έχουν οι κάρτες πάνω. Μέσα στο σπίτι με αυτές πας-δεν πας 30μ.

Ρώτα στα αντίστοιχα φόρουμ των ασύρματων δικτύων τι να πάρεις. Είναι κρίμα να αγοράσεις κάτι που θα σου βγει άχρηστο μετά.

Link to comment
Share on other sites

πεταξτε ενα καλωδιο κ ειστε οκ. εγω εχω με τον απεναντι ενα στα 20μετρα, βεβαια οταν περναει κανα μεγαλο φορτηγο κλανουμε μεντες μηπως μας τα ξηλωσει ολα...ειμαστε βλεπεις στον 1ο οροφο κ οι δυο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι μαρκα θα ειναι οι καρτες,οσο για το 100 μετρα ξερω οτι εχει μικρες κεραιες γιαυτο θα βαλω πιο μεγαλη!!!Δεν ξερω ποσο θα μου κοστισει ι καρτα με το καλωδιο και την κεραια ομως!!!Μηπως ξερει κανεις να μου λυσει την απορια???

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε συ Αύγουστος είναι και έχουν πάει όλοι διακοπές. Μην τρελαίνεσαι αν δεν πάρεις απάντηση σε 1 μέρα. Το Wireless θέλει διάβασμα και προσοχή στο τι θα πάρεις γιατί υπάρχει νομοθεσία που σε περιορίζει όσον αφορά τον εξοπλισμό και δεν είναι τόσο απλό όσο να βάλεις μία μπρίζα για να παίξει.

Κάνε υπομονή και ρίξε μια ματιά στα posts των forums. Θα βρεις και άλλους newbies που ζητάνε πληροφορίες για το τι εξοπλισμό να πάρουν.

Το να ρωτάς εδώ έτσι απλά τι κάρτα-καλώδιο-κεραία να πάρεις είναι σα να μπω να ρωτήσω σε ασύρματο φόρουμ τι CPU-Mobo-VGA να πάρω. Αν δεν γίνει μελέτη πρώτα τι θέα έχεις, τι απόσταση από κοντινό κόμβο, πόσο καλώδιο χρειάζεται, τι κεραία απαιτείται κλπ, μόνο επιπόλαιη μπορεί να χαρακτηριστεί η απάντηση που θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν θελω να μπω με τα παιδια της θεσσαλονικης ενα απλο δικτιακι θελω να στησω με τον φιλο μου τοσο πολα ζιταω???Το μονο που δεν ξερω στην υποθεση ειναι τι κεραια πρεπει να παρω και με τι να χωρισω την συνδεση!!!Και καρτεσς βρηκα και καλωδιο αλλα δεν ξερω τι κεραια πρεπει να βαλω για να εχουμε τα μεγυστα χωρις σοβαρες απολιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τις παρακατω καρτες http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=810&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&Product_Id=111121&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Λοιπον τις εγκατεστησα στο δικο μου και στου φιλου μου τον υπολογιστη και δουλευουν κανονικα αλλα θελω να επεκτινω το σημα μου βγαζοντας την κεραια εξω στο μπαλκονι μου και δεν ξερω τι καλωδιο πρεπει να βαλω για να συνδεσω την κεραια με την καρτα την ασυρματη???

Μετα γινεται να βαλω μια πιο καλυτερη κεραια???Αν ναι τι να βαλω(τυπος κεραιας)???

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να το σκέφτεσαι τέτοια κάρτα να τη χρησιμοποιήσεις με εξωτερική κεραία.

Δε ρυθμίζει ισχύ εξόδου (ούτε σε linux) και η ευαισθησία της στο rf είναι χειρότερη από την αντίστοιχη στο b που τείνει στο κορυφαίο μοντέλο της cisco, την 350.

’σε που το G έχει τέτοια διαμόρφωση στο σήμα του που θα δημιουργεί θόρυβο σε αρκετά κανάλια, όπως επίσης θα δέχεται και το θόρυβο από άλλες συσκευές που δουλεύουν σε γειτονικά κανάλια.

Για εντό του κτιρίου καλή είναι και δεν ενοχλεί κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.