Jump to content



Wireless Network kai mirasma ADSL help


kataraman

Recommended Posts

Η καρτα αυτη ρυθμιζει την εξοδο τις!!!Τωρα εχω χαμενο σημα λογο οτι περναει μεσα απο ενα τειχο αλλα και μεσα απο το σπιτι μου και μεσα απο το σπιτι του φιλου πιανει κανονικα και δοκιμασαμε chat program για δοκιμι και εχουμε καθυστερηση 3 δευτερολεπτων!!!Οσο για τον θορυβο που λες δεν ξερω ακομα αμα εχει αλλα και b να εχεις αμα ανιξω τον σταθμο μου θα τρελαθει ι καρτουλα σου!!!Σε καμια περιπτωση δεν γινετε να ξεφορτοθουμε τον θορυβο στην ασηρματη επικοινωνια!!!Και νομιζω με ενα access point παλι της NetGear θα ανεβασουμε ικανοποιητικα το σημα χωρις κεραιες!!!Περνει κεραια δεν γινεται να μην περνει αφου ρωτησα αλλα δεν ξερω τι τυπο κεραιας περνει!!!Μηπως ξερει κανεις!!!Και κατι ακομη ο τεχνικος του πλαισιου(πολυ γκασμας)μου ειπε οτι ι καρτα πιανει μονο 30 μετρα και εδω εχουμε αποσταση τριπλασια!!!Ελεος δηλαδη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχει το κλασσικο ομοαξονικο βυσμα SMA.

Καπου ειχα δει που πουλαγανε ετοιμο καλωδιο δεκαμετρο για προεκταση.

Εχει το πλαισιο κατι κεραιες.

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=810&Catalog_Id=1&Product_Id=198520&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=

Μπορεις να βρεις και αλλου.

http://catalog.belkin.com/IWCatProductPage.process?Μerchant_Id=&Section_Id=201523&pcount=&Product_Id=126498

Αυτο που λεει ο trendy ψιλο ισχυει. Μπορει το καλωδιο να μειωσει μερικα dB το σημα.

Οταν λες οτι δεν εχεις σημα επειδη περναει ενα τοιχο τι εννοεις...

Μπας και 60-90 που πιανετε ειναι απο μπαλκονι σε μπαλκονι χωρις πολλα εμποδια αναμεσα?

Και με την ευκαιρια να ρωτησω κατι για εμβελεια...

Μεσα στο σπιτι δοκιμασατε να δειτε αν πιανει καλα? [2-3 τοιχοι ενδιαμεσα]

Η ακομη καλυτερα μεταξυ οροφων?

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα δε ρυθμίζει ισχύ, μην επιμένεις σε αυτό. Αν τη ρύθμιζε θα τη χρησιμοποιούσαμε ήδη στα ασύρματα δίκτυα. ’ρα με το που θα βάλεις κεραία γίνεται αμέσως παράνομη και γεμίζει θόρυβο την περιοχή.

Ότι παίρνει εξωτερική κεραία μπορεί να πάρει. Με κατάλληλους connectores μπορεί να πάρει οποιαδήποτε κεραία. Και το βύσμα της κεραίας δεν είναι το κλασσικό SMA, αλλά το RPSMA.

Επειδή δε βλέπω να έχεις διαβάσει αρκετά πράγματα για ασύρματα, άσε καλύτερα τις εξωτερικές κεραίες. Και παράνομος θα είσαι και κακό θα κάνεις στους υπόλοιπους που προσπαθούν να παίξουν νόμιμα. Αν κάτσεις και διαβάσεις 5 πράγματα για ασύρματα και ρωτήσεις στα κατάλληλα forum θα δεις τι εξοπλισμό να πάρεις για εξωτερικό link.

Fatman οι κεραίες που παραθέτεις δεν έιναι κατάλληλες για εξωτερική χρήση λόγω του μικρού gain και ότι είναι omni, ενώ ο kataraman θέλει ένα κατευθυντικό link. Για αυτό χρειάζεται μία πολύ κατευθυντική κεραία (20-24dBi) και συσκευή που ρυθμίζει την ισχύ εξόδου της στα 0dB.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδι νομιζω οτι δεν καταλαβενομασται εσυ τι ενοοις οταν λες οτι ρυθμιζει την εξοδο της??Τα db ενοοις???Οσο για το αμα ειναι παρανομη,παρανομος ειμαι ηδη οπως σου ειπα που εχω σταθμο οποτε δεν με πειραζει!!!Την καρτα τςρα την πεζω σαν b και οχι σαν g που ελεγες!!!Ρε μαγκες αμα βγαλω εξω την μαμα κεραια τι πειραζει???Θα γινει η δουλεια γιατι τοτε δεν θα εχω αναμεσα εμποδιο!!!

sxedio.JPG

Δες εδω ποσο αποσταση εχουμε για να καταλαβεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα dB εννοώ ως ρύθμιση ισχύος. Και υπάρχει διαφορά στο να εκπέμπεις παράνομα από το να μην είσαι δηλωμένος (γιατί κανένα δεν ξέρω που να έχει δηλωθεί στην ΕΕΤΤ ακόμα). Δουλειά θα γίνει με το rubberάκι που έχουν για κεραία, όμως δημιουργείς και παράλληλα δέχεσαι θόρυβο από τους υπόλοιπους χρήστες για τον απλούστατο λόγο ότι το rubberάκι είναι πολυκατευθυντική κεραία, δηλ εκπέμπει παντού και δέχεται από παντού. Και επειδή έχεις μεγάλη θέα από το μπαλκόνι σου θα κάνεις θόρυβο πολύ πιο μακρυά από το φίλο σου. Ενώ με μία κατευθυντική κεραία σημαδεύεις το φίλο σου και στέλνεις το σήμα σου μόνο σε αυτόν. Αντιστοίχως δέχεσαι το σήμα μόνο του φίλου σου και όχι θόρυβο. Το να βάλεις όμως εξωτερική κεραία προϋποθέτει να ρυθμίζει και η κάρτα σου την ισχύ της. Και αυτό γιατί ένα rubber έχει gain 2dB ενώ μία κατευθυντική από 17-24dB. ’ρα αν δεν ρίχνει η κάρτα την ισχύ της στα 0dB πχ θα ξεπερνάς τα 20dB που είναι το νόμιμο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δηλαδη ενοοις οτι αμα βαλω κεραια κατευθιντικη χωρις να μπορω να ρυθμισω την εξοδο της καρτας μου θα παει πιο μακρια οποτε θα πειραζω και αλλους που εχουν ασιρματο δυκτιο???Αμα βαλω ενα access point για να μεγαλωσω το σημα δεν θα κανει(για να γλιτωσο την κεραια)???Γιατι σκοπευω να βαλω Access Point με router DSL : http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=810&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&Product_Id=155514&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Θα κανει λες???Μια κατευθιντικη κεραια ποσο εχει???Ξερεις καθολου???

Τι προτοκολο πρεπει να χρεισιμοποιησω για να μπορουν οι υπολογιστες μας να δει ο ενας τον αλλον και να μπορουμε να πεζουμε και κανα παιχνιδι???Πιο ειναι το καλυτερο δηλαδη!!!:alien:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έπιασες το νόημα. Αν ξεπεράσεις τη νόμιμη ισχύ μπορεί να προκαλέσεις πρόβλημα σε κάποιον άλλον, πέραν της παρανομίας σου. Με το access point το σήμα σου δε "μεγαλώνει", έχεις ένα σημείο στο οποίο μπορούν να συνδεθούν clients, τίποτα άλλο. Κατευθυντική κεραία μπορείς να βρεις από 30-80, ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το Linksys WRT54G για router που μπορεί να πάρει hacked firmware για να γίνεται και client, καθώς επίσης να ρίχνει την ισχύ του, ώστε να παίρνει εξωτερική κεραία.

Πρωτόκολλο χρησιμοποιείς το κλασσικό TCP/IP, δε βλέπω το λόγο να βάλεις άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο μπορω να το μιωσω το σημα μου???Την μιωση πρεπει να την κανουμε και οι δυο η να βαλω μονο εγω κεραια και να μιωσω μονο εγω???Εχεις κανα καλω site που να ασχολητε με κεραιες για ασθρματα δυκτια???Και ποσο κανει το Ρουτερ που μου προτεινες η τουλαχιστον δωσε μου ενα site για να το δω!!!Και κατι ακομη κεραια ενοιτε οτι ζηταω στα 2.4Ghz???

Link to comment
Share on other sites

www.wirelesslan.gr

Κεραίες στα 2,4 πάντα. Πρέπει να βάλετε και οι 2 κεραία για να είστε απολύτως σωστοί. Το ρούτερ που σου προτείνω έχει 105+ΦΠΑ η απλή έκδοση και 120+ΦΠΑ η νέα έκδοση GS.

http://www.priveshop.gr/list.php?code=403&sess=1201864491

Η ένταση του σήματος που εκπέμπεις μειώνεται είτε από τη συσκευή, είτε από το ομοαξωνικό καλώδιο που βάζεις για pigtail από τη συσκευή ως την κεραία.

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση του σήματος που εκπέμπεις μειώνεται είτε από τη συσκευή, είτε από το ομοαξωνικό καλώδιο που βάζεις για pigtail από τη συσκευή ως την κεραία.

Για εξηγησε μου αυτο γιατι δεν το καταλαβα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

trendy εκτος απο Priveshop το έχεις βρει πουθενά αλλού?

Στο Ηράκλειο που σπουδάζω ναι.

Αρχική απάντηση από kataraman

Για εξηγησε μου αυτο γιατι δεν το καταλαβα καλα!!!

Μία συσκευή εκπέμπει χ dB από την έξοδό της. Αν της βάλεις καλώδιο έχεις απώλεια στο σήμα, ανάλογα με τον τύπο του καλωδίου και το κόστος του φυσικά (πχ το LMR400 έχει 0,2dB/μέτρο και 2,5 το μέτρο, το RG-58 έχει απώλειες 1,5dB/μέτρο και 0,3 το μέτρο). Αλλιώς η ένταση μειώνεται από την ίδια τη συσκευή.

Αρχική απάντηση από kataraman

Και κατι ακομι ποσα DBI πρεπει να ειναι η κεραια που πρεπει να αγορασω???

Για τόσο μικρή απόσταση και μία 15dBI Pacific Wireless θα ήταν άριστη επιλογή.

www.lamos.com

Link to comment
Share on other sites

http://www.priveshop.gr/product.php?code=403502&sess=1201864491

Αυτη η κεραια κανει???Δεν ξερω ποσα dB ειναι η καρτα μου!!!Το μπαλκονι μου απο το pc μου ζητημα να εχει 10 μετρα για να το περασω ομορφα απο το μπαλκονι ετσι ωστε να μην φαινεται!!!Για πες μου εσυ τι καλωδιο να βαλω γιατι δεν ξερω τι τυπο βυσμα ειναι αυτο που εχει ι καρτα μου και σε τι βυσμα πρεπει να καταλιξει!!!Συγνωμη που σε πριζω αμα εχεις MSN ελα να τα πουμε prive kataraman_@hotmail.com!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κωστα απο εκει που λες μπορω να παρω και το pintail και καλωδιο για την κεραια μου???

Ρε μαγκες πως γινεται να μην ξεπερασω τα 20db που ειναι το μεγιστο???Πως μπορω να το υπολογισω(μονο με μαθηματικο τυπο)???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kataraman

http://www.priveshop.gr/product.php?code=403502&sess=1201864491

Αυτη η κεραια κανει???Δεν ξερω ποσα dB ειναι η καρτα μου!!!Το μπαλκονι μου απο το pc μου ζητημα να εχει 10 μετρα για να το περασω ομορφα απο το μπαλκονι ετσι ωστε να μην φαινεται!!!Για πες μου εσυ τι καλωδιο να βαλω γιατι δεν ξερω τι τυπο βυσμα ειναι αυτο που εχει ι καρτα μου και σε τι βυσμα πρεπει να καταλιξει!!!Συγνωμη που σε πριζω αμα εχεις MSN ελα να τα πουμε prive kataraman_@hotmail.com!!!

Κάνει αλλά μην την πάρεις. Είναι κακή κατασκευή και προβληματική κεραία. Η Pacific Wireless που σου είπα είναι πολύ πιο καλή και ποιοτική. Καλώδιο μπορείς να βάλεις όποιο θέλεις, βάζοντας στην άκρη του τους κατάλληλους connectors ώστε να το προσαρμόζεις στα βύσματα της κεραίας και της κάρτας σου. Η κάρτα σου θα πρέπει να εκπέμπει γύρω στα 15dB. Για να υπολογίζεις την ένταση που εκπέμπεις ψάξε στο www.salonicawireless.net για το excel Happylinking (ή κάπως έτσι). Του βάζεις τις τιμές και σου βγάζει την EIRP ισχύ σου, όπως και την απόσταση που καλύπτεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι που θα βρω αυτην τη κεραια που λες???Εγω θα κατεβω κεντρο την βδομαδα που μας ερχετε και θα πας στο καταστημα που μου ειπε ο φιλος κωστας!!!Για πες μου λιγο τι πρεπει να προσεξω στην αγορα κεραιας???Τι πρεπει να εχει τι δεν πρεπει να εχει για να μην με πιασουν κωτσο!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Την κεραία την έχει σίγουρα ο lamos. Αν τη βρεις Θεσσαλονίκη ακόμα καλύτερα. Ρώτα σε κάποιο φόρουμ της Θεσσαλονίκης για καταστήματα που πουλάνε κεραίες.

Όταν αγοράζεις κεραία δεν έχεις να προσέξεις κάτι. Πιο πριν πρέπει να προσέξεις, να ξέρεις τι πας να πάρεις, για να μην καταλήξεις με καμία Stella Doradus.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.