Jump to content



Αξίζουν τα φτηνά �no name� UPS?


jpan

Recommended Posts

Έχω ένα MGE ellipse 800 VA standby UPS στο οποίο τα έχουν φτύσει οι μπαταρίες μετά από 3 περίπου χρόνια λειτουργίας. Το πρόβλημα είναι ότι οι μπαταρίες του εμπορίου δεν χωράνε μέσα στο σασί του UPS. Έτσι ή πρέπει να βάλω μπαταρίες με λιγότερα Ah ή μεγαλύτερες μπαταρίες εξωτερικά ή να πάρω καινούριο. Επειδή η λύση των μικρότερων ή/και εξωτερικών μπαταριών δεν με ενθουσιάζει, σκέφτομαι την αγορά ενός καινούριου Line Interactive άνω των 1000 VA.

Στις επώνυμες και δοκιμασμένες λύσεις των APC και MGE οι τιμές κυμαίνονται άνω των 350 για 1000-1200 VA. Από την άλλη κυκλοφορούν κάποια no name UPS Line Interactive με τιμές γύρω στα 150 για 1200 VA, 200 για 1400 VA και 230 για 1600 VA.

Το ερώτημά μου λοιπόν είναι αν αξίζουν τα φτηνά no name UPS.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες no name εννοείς δε φέρουν ονομασία κατασκευαστή, με την εγγύηση (την δικιά τους αλλά και τους εξοπλισμού που θα βάλεις πάνω) τι γίνεται. Είμαι τις άποψης να πας σε APC ή κάποιο επώνυμο μια φορά θα αγοράσεις UPS και καλό είναι να πάρεις σωστό ώστε να μη τρέχεις μετά με αλλαγές κ.λ.π. (θα χάσεις περισσότερα έτσι και πνευματική ισορροπία με ένα μάπα UPS)

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την αλλη απο οσα εχω δει πιστευω οτι για 120-150 που εχει ενα "noname" 1200VA ειναι καλυτερη αγορα, ναι μεν τα επωνυμα θα ειναι καλυτερα αλλα με τα φτηνα γλιτωνεις πολλα λεφτα και κανεις αρκετα καλα την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Το APC 1000VA BackUps RS μου είναι πάρα πολύ καλό και η τιμή του είναι στα 245+ΦΠΑ στο πλαίσιο. Εγώ την έχω πατήσει ήδη μια φορά με μάρκα-μ'έκαψες UPS. Πολλές φορές δε βγάζουν όσα λένε, είναι ψιλοαργά στη μεταγωγή από ΔΕΗ σε μπαταρία, δε σηκώνουν πολλές ρυθμίσεις κλπ.

Η Merlin Gerin δεν πουλάει ανταλλακτικές μπαταρίες για το δικό σου;

Link to comment
Share on other sites

περίεργο που δεν βρίσκεις μπαταρίες

συνήθως όλα τα ups χρησιμοποιούν μπαταρίες του εμπορίου (τυποποιημένες)

αν πάντως ψάχνεις για καινούργιο και φτηνό τα MUSTEK είναι πολύ καλή λύση. Φθηνά και με μια χαρά απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Τα MGE τις σειράς ellipse παίρνουν μπαταρίες 12V/5Ah. Στο εμπόριο βρήκα 12V/7Ah που είναι σχεδόν μισή φορά πιο παχιά από την 12V/5Ah και 6V/5Ah που έχει τις ίδιες ακριβώς διαστάσεις με την 12V/5Ah του MGE.

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με την MGE το ellipse 800 USB παίρνει 2 μπαταρίες 12V/5Ah http://www.mgeups.com/products/pdt120/1ph/ellipse/html/techspec.htm

αλλά και στο Γερμανό που το πήγα δεν μπόρεσε να βρει μπαταρίες που να χωράνε μέσα στο σασί του, παρά μόνο τις 6V και μου πρότεινε μια πατέντα με εξωτερικές 12V.

Link to comment
Share on other sites

Τι το πήγες στο Γερμανό και συ...

Βρες το τηλέφωνο της αντιπροσωπείας της Merlin στην Ελλάδα και πάρτους να τους ρωτήσεις πού πουλάνε ανταλλακτικές μπαταρίες για το UPS σου. Αλλιώς αν είναι να βάλεις εξωτερική βάλε μπαταρία αυτοκινήτου, να σου κρατάει και περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

καλά έκανε και ρώτησε στο Γερμανό, είναι η πιο απλή και γρήγορη λύση

απλώς μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκει....

αν θες μπορώ να κοιτάξω από InfoQuest για ανταλλακτική μπαταρία (αν σ' ενδιαφέρει πες μου)

Link to comment
Share on other sites

έχε πάντως υπόψιν ότι με 80 - 115 + ΦΠΑ παίρνεις κανούργιο Mustek 800 - 1000αρι Line Interactive αντίστοιχα (τα οποία σημειωτεόν σε κάποιες περιπτώσεις - π.χ. πολύ σύντομες / απότομες πτώσεις τάσης - έχουν καλύτερη απόδοση από τα μικρά MGE)

Link to comment
Share on other sites

από το MGE δεν είχα ποτέ κανένα εμφανές πρόβλημα παρόλο το κακό ρεύμα από το προβληματικό εργοστάσιο της ΔΕΗ στη Μυτιλήνη, όπου υπάρχει συνεχής υπέρταση 231-233 Volt και τακτικές διακοπές ρεύματος συνοδευόμενες από υποτάσεις της τάξης των 160 Volt.

όμως μετά από 3 περίπου χρόνια λειτουργίας το MGE άρχισε να δυσλειτουργεί. Πιο συγκεκριμένα το τελευταίο δίμηνο 1-2 φορές την εβδομάδα μου έκανε restart το PC. Επί δυο μήνες έψαχνα να βρω τι φταίει. Είχα δοκιμάσει τα πάντα. Τελικά πριν από 15 μέρες αποφάσισα να αποσυνδέσω το PC από το UPS και μέχρι σήμερα restart δεν έχω ξαναδεί. Την παρασκευή άνοιξα και το UPS δω τι γίνεται με τις μπαταρίες και διαπίστωσα ότι η μία εκ των δύο είχε άλατα στην επάνω πλευρά της.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο απλή λύση είναι ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία ή στο μαγαζί που το αγόρασες. Αφού βρεις την επίσημη μπαταρία και δε σου αρέσει η τιμή της, ρίχνεις και μια ματιά αλλού.

καλά έκανε και ρώτησε στο Γερμανό, είναι η πιο απλή και γρήγορη λύση

Από την εποχή που η διαφήμιση έλεγε "Μπαταρίες από ένα ρολόϊ, έως ένα ελικόπτερο" έχουν περάσει κοντά 10 χρόνια. Τώρα πλέον οι αποθήκες τους έχουν αδειάσει από μπαταρίες και φιλοξενούν κινητά κάθε μάρκας, PLAYSTATION, ψηφιακές φωτογραφικές και κάμερες, walkman, discman κλπ. Το target group του Γερμανού έχει πλέον αλλάξει δυστυχώς, όπως και οι πωλητές του. Τα έπαθα και εγώ όταν έψαχνα να βρω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για ξυριστική μηχανή. Οι τύποι στο Γερμανό με κοίταζαν λες και ήμουν εξωγήινος που μπήκα μέσα και ήθελα μπαταρίες και όχι κινητό. Ευτυχώς τελικά βρέθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με τα MGE (βασικά τα 500αρια) είναι ότι σε μικρές / απότομες πτώσεις τάσεις το PC μπορεί να κάνει restart (προφανώς δεν δεν έιναι καλή η μεταγωγή στις μπαταρίες)

ΥΓ Το πρόβλημα δεν εμφανίζεται συνήθως σε μεγάλες πτώσεις / διακοπές

Link to comment
Share on other sites

Από την εποχή που η διαφήμιση έλεγε "Μπαταρίες από ένα ρολόϊ, έως ένα ελικόπτερο" έχουν περάσει κοντά 10 χρόνια. Τώρα πλέον οι αποθήκες τους έχουν αδειάσει από μπαταρίες και φιλοξενούν κινητά κάθε μάρκας, PLAYSTATION, ψηφιακές φωτογραφικές και κάμερες, walkman, discman κλπ. Το target group του Γερμανού έχει πλέον αλλάξει δυστυχώς, όπως και οι πωλητές του. Τα έπαθα και εγώ όταν έψαχνα να βρω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για ξυριστική μηχανή. Οι τύποι στο Γερμανό με κοίταζαν λες και ήμουν εξωγήινος που μπήκα μέσα και ήθελα μπαταρίες και όχι κινητό. Ευτυχώς τελικά βρέθηκαν.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Απλώς συνήθως έχουν μπαταρίες UPS και είναι πιο απλή λύση από το να ψάχνεις τηλέφωνα, αντιπροσωπείες κλπ

Τώρα βέβαια πόσο φρέσκια είναι η μπαταρία (ειδικά αυτές που δεν δουλεύονται πολύ) είναι άλλο θέμα. Μου έχει τύχει να πάρω επαναφορτιζόμενη και μετά από 2-3 φορτίσεις να τα παίξει. Είναι αλήθεια ότι πλέον η βασική δουλεία τους δεν είναι μπαταρίες αλλά όσα περιγράφεις. Απλώς σε απλές περιπτώσεις είναι μία γρήγορη και απλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.