Jump to content



Δε φορμαρει σε FAT32!


morph

Recommended Posts

Εχω έναν εξωτερικό σκληρό 40ΓΒ της LACIE. από το εργοστάσιο είναι φορμαρισμένος σε fat32. θέλω να τον φορμάρω πάλι σε φατ32 (γιατί τον χρησιμοποιώ και σε MAC και θέλω να είναι φατ32). Στο φορματ τως ΧΡ όμως μου βγάζει μόνο επιλογή για NTFS. Πώς το φορμάρω σε φατ32?

ΓΕΝΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ:

Είναι προτιμότερο για ένα σκληρό να φορμάρεται ή να σβήνονται τα αρχεία με απλό delete?

(ξέρω οτι στα flash drives kai sta memory cards των ψηφιακών είναι προτιμότερο να φορμάρονται διαφορετικά τα ίχνη μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημμα. Βέβαια οι σκληροί δεν έχουν τέτοια προβλήμματα)

Αρα, τι είναι καλύτερο για το δίσκο - του αυκάνει τη ζωή τον κάνει γρηγορότερο στην εγγραφή κλπ το φορμάρισμα ή έχει αντίθετα αποτελέσματα?)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις format με κάποιο εξωτερικό πρόγραμμα και όχι με τα XP.

To format δεν έχει να κάνει με τη ζωή του σκληρού. Αυτή εξαρτάται από τα μηχανικά του μέρη και πότε θα κλατάρουν. Αλλά αν είναι να σβήσεις όλα τα αρχεία του σκληρού πολλές φορές θα σου συνιστούσα μία από αυτές να γίνεται με format, οι υπόλοιπες με απλό delete.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Δοκίμασε να κάνεις format με κάποιο εξωτερικό πρόγραμμα και όχι με τα XP.

To format δεν έχει να κάνει με τη ζωή του σκληρού. Αυτή εξαρτάται από τα μηχανικά του μέρη και πότε θα κλατάρουν. Αλλά αν είναι να σβήσεις όλα τα αρχεία του σκληρού πολλές φορές θα σου συνιστούσα μία από αυτές να γίνεται με format, οι υπόλοιπες με απλό delete.

Οπως π.χ. ?

Link to comment
Share on other sites

The maximum possible number of clusters on a volume using the FAT32 file system is 268,435,445. With a maximum of 32 KB per cluster with space for the file allocation table (FAT), this equates to a maximum disk size of approximately 8 terabytes (TB).
You cannot format a volume larger than 32 GB in size using the FAT32 file system in Windows 2000. The Windows 2000 FastFAT driver can mount and support volumes larger than 32 GB that use the FAT32 file system (subject to the other limits), but you cannot create one using the Format tool. This behavior is by design. If you need to create a volume larger than 32 GB, use the NTFS file system instead.

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;184006

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν νόμιζα ότι ο morph αναφερόταν στο ότι όταν κάνεις δεξί κλικ στο σκληρό ->format, δεν του εμφανίζει τη δυνατότητα για FAT32. Μπορεί από το Command Line να δώσει την παράμετρο /FS:FAT32. Αν πάλι δε γίνεται λόγω των Windows πολλοί κατασκευαστές σκληρών (όπως η seagate) δίνουν προγράμματα για αυτή τη δουλειά. ’λλωστε ο σκληρός όπως είπε στην αρχή ήταν 40GB σε FAT32.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Κατ' αρχήν νόμιζα ότι ο morph αναφερόταν στο ότι όταν κάνεις δεξί κλικ στο σκληρό ->format, δεν του εμφανίζει τη δυνατότητα για FAT32. Μπορεί από το Command Line να δώσει την παράμετρο /FS:FAT32. Αν πάλι δε γίνεται λόγω των Windows πολλοί κατασκευαστές σκληρών (όπως η seagate) δίνουν προγράμματα για αυτή τη δουλειά. ’λλωστε ο σκληρός όπως είπε στην αρχή ήταν 40GB σε FAT32.

Ναι ακριβώς! δεν εμφανίζει τη δυνατότητα και ο δίσκος είναι φορμαρισμένος στα 37.2GB fat32 από τη μάνα του.

Εκανα το command line όπως το λές και στο 98% λεέι οτι ο δίσκος είναι πολύ μεγάλος για φατ32 και -Ευτυχώς- φαίνεται σαν να μην πείραξε τα αρχεία!!! Μυστίρια πράγματα εκτός αν έκανε unformat μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβωγιατι εχει βαλει οριο στα 32GB η Microsoft, δοκιμασε αλλα προγραμματα και πιστευω κατι θα βρεις για να κανεις την δουλεια σου (στο www.tucows.com θα βρεις σιγουρα κατι)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το cd των win98 μπορεις να κανεις τα εξης :

1)Βαζεις απο το bios, first boot device to cd-rom

2)ξεκινας start computer with cd-rom support

3)αφου βρισκεσε στο cd γραφεις fdisk και enter

4)επιλεγης διαγραφη διαμερισματος (στην συνεχεια αν ο δισκος ηταν ntfs επιλεγης διαγραφη διαμερισματος εκτος dos,αλλιως αν ηταν fat32 επιλεγης διαγραφη πρωτευωντος διαμερισμος..)

5)συνεχιζεις οκ κτλ...μεχρι να διαγραψεις το διαμερισμα...

6)Μετα επιλεγης δημιουργια διαμερισματος dos και μετα δημιουργια πρωτευωντος διαμερισματος..

7)μολις τελειωσει και αυτο κανεις reset με το cd των win μεσα και επιλεγης setup windows 98

πριν κανει setup θα σου κανει πρωτα format τον δισκο σε fat32...

μολις τελειωσει το format κανε exit setup Και ο δισκος θα ειναι ετοιμος...

Link to comment
Share on other sites

κάνει φορματ σε οποιοδήποτε file system θέλεις νομίζω το Partition Magic

αν όχι σπάστον στα 2 να ησυχάσεις....

απο το administrative tools computer management disk management σβήσε το παρτιτιον του σκληρού αυτού και κάνε 2 μικρότερα οπότε έμμεσα άρεις τον περιορισμό μεγ'εθους του φατ32

Link to comment
Share on other sites

Ok θα δοκιμάσω το Partition Magic (αλλά αύριο) γιατί η ώρα δεν είναι για πολύ σκέψη. Αν δεν πετύχει θα δοκιμάσω αυτό που λέει ο zpower με μια μικρή διαφορά: αντί να μπουτάρει από το cd win98 θα μπουτάρει PC-DOS από τη δισκέτα του ghost ΧΩΡΙΣ να φορτώσει ghost. Το PC-dos έχει οδηγούς για usb και κάνει assign drive letters. μετά τη διαδικασία όπως περιγράφεται. Αν πάλι δε δουλέψει, δοκιμάζω να φτιάξω ένα cd win98 με περασμένα τα drivers για usb & letter assigning. Αν πάλι δε δουλέψει... partition, DarkSaga, partition.

Η αλήθεια είναι πως θέλω να αποφύγω το partition γιατί βάζω μέσα μεγάλα αρχεία και μπορεί αν δεν πρόσέξω να μου τελειώσει o δίσκος στη μέση της ηχογράφησης. Οταν κάνεις live recording και έχεις και αλλα 1000 πράγματα να κοιτάς από πίσω ταυτόχρονα, το να μην προσέξεις κάτι τόσο εμφανές, παύει να είναι ηλίθιο και γίνεται κοινός τόπος (κάτι σαν common practice - είμαι παθώς και μαθώς).

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, αν το φορμάρω σε PC me win98 θα μπορεί να φορμάρει πα΄νω από 32GB?

Βρήκα και αυτές της πληροφορίες

http://www.ntfs.com/ntfs_vs_fat.htm

Οταν λέει fault tolerance minimal για το FAT32 τι εννοεί με το fault tolerant?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph

Παρεπιπτόντως, αν το φορμάρω σε PC me win98 θα μπορεί να φορμάρει πα΄νω από 32GB?

Στο link της MS που ειχα δωσει παραπανω αναφερει οτι και τα win98 εχουν τον περιορισμο (http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;184006)

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι εξωτερικος ο δισκος σου και εγω συμφωνω να τον φορμαρεις με Partition Magic αλλα και απο DOS μια χαρα μπορεις να τον φορμαρεις.Αν δεν εχεις κανενα CD που να σε βαζει σε DOS φτιαξε μια δισκετα εκκινησης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.