Jump to content



Συνθεση κατεβαστηρι(max 200E ,χωρις monitor,HD)


Ripper18

Recommended Posts

Kαλησπερα,θελω να φτιαξω ενα κατεβαστηρι με budget 200e,οσο πιο χαμηλη καταναλωση και αθορυβο γινεται.Με λιγο ψαξιμο βρηκα αυτη την συνθεση:

ΜΟΒΟ

Asus Socket BGA-413 E35M1-M Vga GLan Audio

MOTHERBOARD :: Asus Socket BGA-413 E35M1-M Vga GLan Audio (Integrated AMD Zacate E350 Dual Core 1.6GHz) - Visionstudio.gr

RAM

KINGSTON DDR3 2x2GB 1333MHZ DUAL CHANNEL KVR1333D3N9K2/4G

KINGSTON DDR3 2x2GB 1333MHZ DUAL CHANNEL KVR1333D3N9K2/4G, 4GB DDR3, DDR3, Μνήμες RAM, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Tower

COOLER MASTER Elite 360

CoolerMaster, COOLER MASTER (Elite 360), Midi Tower, Κουτιά Η/Υ, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

PSU

Corsair Builder Series CX430 V2

Corsair Builder Series CX430 V2 - Τροφοδοτικό υπολογιστή - 430 Watt | Multirama

Τι γνωμη εχετε για αυτη τη συνθεση?Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Και για τα 2 μια χαρά θα είναι.Και στο σερφάρισμα πλέον τα γραφικά στοιχεία τα αναλαμβάνει η κάρτα γραφικών,οπότε μια χαρά θα είναι.Ίσως και με λίγο οc άμα γίνεται θα έχει και περισσότερο αέρα σε multitask.

Link to comment
Share on other sites

Και για τα 2 μια χαρά θα είναι.Και στο σερφάρισμα πλέον τα γραφικά στοιχεία τα αναλαμβάνει η κάρτα γραφικών,οπότε μια χαρά θα είναι.Ίσως και με λίγο οc άμα γίνεται θα έχει και περισσότερο αέρα σε multitask.

Όχι, αλλού αποσκοπούσε η ερώτηση. Είμαι και γω στα πρόθυρα του να φτιάξω ένα low power torrentbox, και περιμένω να βγει το 2ρο batch από rasberry pi.

5W< κατανάλωση

raspberry pi, 25$, βάλε κάνα 10ρικο μεταφορικά, 35€

φορτιστής micro-usb ~8e

2g SD card ~5e

Debian = τσάμπα.

Για 50€ σύνολο σπέρνει. Απλά δεν είναι ότι καλύτερο για multitasking/άλλες χρήσεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήθελα κατεβαστήρι με κατανάλωση που να αξίζει την επένδυση (δηλαδή να υπάρξει απόσβεση σε λογικό χρόνο). Και τελικά επέλεξα ένα netbook με κατανάλωση κάτω από 20watt (με κλειστή οθόνη και όλα στο low πέφτει και πολύ παρακάτω) και επιπλέον το είχα και όταν έφευγα διακοπές (2 σε 1 αγορά). Σε κάτι λιγότερο από δυο χρόνια έχω αποσβέσει το κόστος (180€ με 3 χρόνια εγγύηση) και συνεχίζω.

Αλλά το raspberry pi το έχω βάλει στο μάτι και εγώ ώστε μελλοντικά να αποκτήσω ένα.

Απλώς είναι περιορισμένες οι δυνατότητες του.

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά επέλεξα ένα netbook με κατανάλωση κάτω από 20watt (με κλειστή οθόνη και όλα στο low πέφτει και πολύ παρακάτω) και επιπλέον το είχα και όταν έφευγα διακοπές (2 σε 1 αγορά). Σε κάτι λιγότερο από δυο χρόνια έχω αποσβέσει το κόστος (180€ με 3 χρόνια εγγύηση) και συνεχίζω.

Για ποιο netbook μιλάς φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο netbook μιλάς φίλε μου;

για το Lenovo s10-2

είχα διαβάσει ότι κατά την διάρκεια του τέστ κατανάλωνε 6 με 7.5 watt λίγα μου φαίνονται αλλά ο φορτιστής του έχει μέγιστη τιμή τα 40 (20v και 2Amper).

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω αντίστοιχο πισάκι, δεν χρειάζεσαι τόσο μεγάλο τροφοδοτικό...να φανταστείς ότι το 2nd pc της υπγραφής είναι με ένα τροφοδοτικό των 60W.

Μπορείς λοιπόν με ένα 100-200άρι, να κάνεις δουλειά...

συγκεκριμένα το έχω βάλει σε αυτό το κουτί και να φανταστείς ότι στην μητρική έχουν κουμπωθεί τα 20 από τα 24 pins... (φαντάσου δηλαδή πόσο ρεύμα θες)

Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κουτιά :: SuperCase MD-100 SFF Black Case - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Αν θες για μένα προχώρα σε αυτήν την λύση

Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κουτιά :: Hantol Case ITX PSU 120 HCITX02 BLACK - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω αντίστοιχο πισάκι, δεν χρειάζεσαι τόσο μεγάλο τροφοδοτικό...να φανταστείς ότι το 2nd pc της υπγραφής είναι με ένα τροφοδοτικό των 60W.

Μπορείς λοιπόν με ένα 100-200άρι, να κάνεις δουλειά...

συγκεκριμένα το έχω βάλει σε αυτό το κουτί και να φανταστείς ότι στην μητρική έχουν κουμπωθεί τα 20 από τα 24 pins... (φαντάσου δηλαδή πόσο ρεύμα θες)

Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κουτιά :: SuperCase MD-100 SFF Black Case - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Αν θες για μένα προχώρα σε αυτήν την λύση

Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Κουτιά :: Hantol Case ITX PSU 120 HCITX02 BLACK - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Απο θορυβο πως παει το PSU του Hantol Case ITX PSU 120 ?120αρη ανεμιστηρα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Απο θορυβο πως παει το PSU του Hantol Case ITX PSU 120 ?120αρη ανεμιστηρα εχει?

φίλε δεν ξέρω...εγώ έχω το πρώτο που σου έστειλα και το μηχάνημα έχει passive cooling (psu και cpu)...εγώ μόνο από μόντα και ενδιαφέρον, βρήκα ένα παλιό κουλεράκι από έναν celeron 733 και το κόλλησα πάνω στο passive cooler του ΑΤΟΜ. έτσι για να είμαι ασφαλής το καλοκαίρι..ο θορυβος που κάνει είναι αμελητέος (με το κουλεράκι που του έβαλα) χωρίς το κουλεράκι δεν άκουγα τπτ...

Το psu του κουτιού μου είναι εξωτερικό (σαν των laptop), φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για το hantol...

edit: βρήκα αυτό

http://www.hantol.cn/main.asp?item=5299&idcat=

http://www.hantol.cn/public/HCITX02.pdf

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.