Jump to content



Ερωτηση σχετικα με αγορα 120mm cooler


xkabamarux

Recommended Posts

Εχω το κουτι ENERMAX CS-718 στο οποιο απο την αρχη ηταν τοποθετημενοι οι 2 ανεμιστηρες (εμπρος-πισω) και μια θεση κενη (εμπρος) για 80αρη ανεμιστηρα την οποια και την εχω αφησει κενη.

Το θεμα ειναι αν γνωριζει καποιος απο δικη του εμπειρια ποιος ειναι ο πιο αθορυβος αλλα ταυτοχρονα πιο αποδοτικος ανεμιστηρας στα 120mm. Αν υπαρχει και κανα λινκ θα βοηθουσε αρκετα.

Παρακληση: Οσοι απαντησουν παρακαλω αυτα που θα γραψουν να ειναι απο δικη τους εμπειρια και οχι απο το νετ αντιγραφη.

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου προς εσένα και όλους...

Πάρτε δυνατά φανς με μεγάλο air flow και κουμπώστε τα σε fan controller και έχετε ξεμπερδέψει.:smoke:

Όποτε χρειάζεται τους τερματίζετε και όποτε δε χρειάζεται τους κατεβάζετε και είστε πένα!

Και ούτε να ψάχνετε για αθόρυβους χρειάζεται πια αλλά ούτε και φράγκα θα σκάτε που συνήθως οι αθόρυβοι είναι και πιο ακριβοί!:fist::getlost:

Ούτε θόρυβος ούτε τίποτα και έχετε και την απόδοση όταν χρειάζεστε(κάνα game...) με ένα "κλικ"!:T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους λες αθορυβους αυτους ομως, για αθορυβους κοιτα σε Noiseblocker , Be quiet

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους λες αθορυβους αυτους ομως, για αθορυβους κοιτα σε Noiseblocker , Be quiet

Η Αληθεια ειναι οτι τα έχουν τα db τους αλλά εχουν και λογικές τιμές αντίθετα με τους ΝΒ,be quiet etc

όπως είπε όμως και ο venom με ένα controller είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Στους NoiseBlocker/BeQuiet (ενημερώστε με αν έχει εμφανιστεί και κάτι άλλο στο χώρο, γιατί δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις πλέον) δεν πληρώνεις απλώς την τεχνολογία για ήσυχο φύσιγμα, αλλά και την πολύ πιο σημαντική τεχνολογία για ήσυχη περιστροφή/έδραση. Γιατί, ναι μεν ένας controller θα μειώσει κατά βούληση τις στροφές ενός ΧΥ fan, αλλά μετά θα σου μείνει ενδεχομένως το κροτάλισμα του ρότορα και του bearing. Κατά περίπτωση, αυτοί οι θόρυβοι είναι ΠΟΛΥ πιο εκνευριστικοί από το δυνατό θρόϊσμα των muscle-fans.

Το θέμα αερόψυξη και ησηχία αποτελεί έναν συμβιβασμό: πόσα αντέχεις να σκάσεις για ποιοτικά/quiet κομμάτια που να έχουν το potential να μην αφήνουν το hardware να βράσει ακόμη και καύσωνα?

Έσκασα συνολικά πάνω από 250€ για καλή αερόψυξη. ΝΑΙ, φυσικά και θα μπορούσα να πάω σε custom υδρόψυξη. Το μετάνιωσα? Όχι. Στη χειρότερη περίπτωση, με ένα φύσιγμα έφυγε η σκονίτσα και το RIG είναι πάλι φρεσκαδούρα.

ΔΕΝ απορρίπτω την (κατά βάση πολύ) σωστή ιδέα για δυνατά φουρφούρια συνοδεία controller, απλά όσο αυξάνεται η πολυπλοκότητα, τόσο xάνουν τη γοητεία τους αυτές οι λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

1000 φορές υδροψηξη παρα αεροψυξη!! κατα την γνώμη μου, η ακομη καλυτερα... Λαδάκι.

Oταν λες κατι καλο ειναι να το τεκμιριονεις γιατι ετσι απλα υδροψυξη δεν μας λες κατι για πιο λογο - πες εσυ ποια νομιζεις οτι ειναι τα θετικα τις να σου βγαλω εγω αρνητικα

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες κατι καλο ειναι να το τεκμιριονεις γιατι ετσι απλα υδροψυξη δεν μας λες κατι για πιο λογο - πες εσυ ποια νομιζεις οτι ειναι τα θετικα τις να σου βγαλω εγω αρνητικα

Πρώτον και κήριον λογο αισθητικής,μου αρέσουν προσωπικά περισσότερο οι χρωματιστοι σωληνες,τα ψυγεια και ολα αυτά,ειναι κάτι πιο extreme ας πούμε απο μια αερόψυξη τωρα, σίγουρα εχει και αυτο τα αρνητικά του οπως και οι ανεμιστηρες,αλλα σιγουρα εχει λιγοτερη φασαρια μεσα στο κουτί ακόμα και τους πιο ήσυχους ανεμιστήρες να βάλεις....και επίσης καλύτερες θερμοκρασίες.

Αλλα η καλύτερη λύση όπως σου είπα είναι το λάδι απο θέμα ησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον και κήριον λογο αισθητικής,μου αρέσουν προσωπικά περισσότερο οι χρωματιστοι σωληνες,τα ψυγεια και ολα αυτα,τωρα σιγουρα εχει και αυτο τα αρνητικα οπως και οι ανεμιστηρες,αλλα σιγουρα εχει λιγοτερη φασαρια μεσα στο κουτί ακόμα και τους πιο ήσυχους ανεμιστήρες να βάλεις....και επίσης καλύτερες θερμοκρασίες.

Αλλα η καλύτερη λύση όπως σου είπα είναι το λάδι απο θέμα ησυχίας.

Παλι βαζεις ανεμηστηρες που αν μπουν push βγαζουν παλι θορυβο (ελαχιστον μεν αλλα τους καταλαβαινεις )

θελει μεγαλυτερη προσοχη στην επιλογη κουτιου (να υπαρχει τουλαχιστον μια θεση για 2*120- αν πας για κατι πιο πολυπλοκο τοτε θελουμε θεση για 3*120 )

Το θεμα οτι αρεσει σε σενα δεν αρεσει και σε ολους , στις θερμοκρασιες συνφωνω ομως δεν ειναι ομως και κανονας , ειναι αρκετα ακριβοτερη απο μια καλη αεροψυξη , και ενα συμαντικο ακομα οτι θελει συντηρηση

Link to comment
Share on other sites

Χρωματιστοί σωλήνες... Right.

Δεν είναι ακριβώς αυτό που περιμένα να ακούσω ως επιχείρημα υπέρ της.

Εγω τουλαχιστον εκανα πως δεν το διαβασα καν το παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα λιγότερη φασαρία δεν έχει.

Εκτός του γεγονότος ότι μία υδρόψυξη κατά σύμβαση έχει περισσότερους ανεμιστήρες από μία τυπική αερόψυκτρα, έχεις και την αντλία, και η τοποθέσία του ψυγείου κάνει τους ανεμιστήρες να ακούγονται περισσότερο.

Αυτός ο "μύθος" έχει ξεμείνει από το 2000, που οι αερόψυκτρες τρέχαν με 8ρια fans στα 2.5k rpm...

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ρε μεγαλε κατσε οκ,εχεις δικιο,αλλα πραγματικα σου αρέσει εμφανισιακά σε ενα κουτι περισσοτερο μια casual αερψυκτρα παρα μια custom υδροψυξη? :suicide:

Ειναι καθαρα θεμα γουτου , και οπως λενε τα γουστα πληρωνοντε

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με Ερνέστο. NB PL2 και Bequiet είναι άψογα fans και έχουν καλή σχέση απόδοσης / θορύβου.

Αθόρυβα fans υπάρχουν πολλά, το θέμα είναι να έχουν και μια επαρκής απόδοση.

Ανάμεσα στα δύο βέβαια προτιμώ NB μιας και είναι οικονομικότεροι των Bequiet.

http://www.noiseblocker.de/en/BlackSilentPro120.php

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/685

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.