Jump to content



PhpMyAdmin 2.5.6


Kanonieris

Recommended Posts

Αφού έχω στήσει τον Apache server,php και MySql δεν μπορώ να λειτουργήσω το PhpMyAdmin 2.5.6. Μπήκα στο αρχείο config.inc και άλλαξα $cfg['PmaAbsoluteUri'] = 'http://localhost/phpmyadmin/'; όπως και τα username kai password. Αν γνωρίζει κανείς η προτείνει κάτι να με ειδοποιήσει!:help::wall: :tw:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έχω δοκιμάσει αλλά πάλι τίποτα. Στο αρχείο υπάρχει ένα σημείο πριν ζήτησει το username kai to password που λέει Port=' ' μήπος χρειάζεται να μπει τίποτα εκεί?

Link to comment
Share on other sites

τις βάσες τις έχεις φτιάξει σωστά???

το δικό μου config.inc ξεκινάει κάπως έτσι...

<?php

/*********************************************************/

/* Database configuration */

/*********************************************************/

// Database hostname

$phpAds_config['dbhost'] = 'localhost';

// Database port

$phpAds_config['dbport'] = 3306;

// Database username

$phpAds_config['dbuser'] = '******';

// Database password

$phpAds_config['dbpassword'] = '*******';

Link to comment
Share on other sites

Τι εργαλεία άλλα χρησιμοποιεις ?Τα έχεις εγκαταστήσει ξεχωριστά ?αν χρησιμοποιείς κάποιο installation kit ποιό είναι αυτό?εγώ χρησιμοποιώ 2.5.7 και δεν έχω προβλήματα στα βασικά τουλάχιστον..

Πως γίνεται όμως να βάλω users εκτός του root και μόλις πάνε να ανοίξουν την βάση να ζητά password?

Link to comment
Share on other sites

ναι η εγκατάσταση και η διαμόρφωση έγινε.Το πρόβλημα βγαίνει όταν μπαίνω στο πρόγραμμα. η αρχική οθόνη είναι εντάξει, το θέμα είναι ότι μετά όπυ και να πάω μου βγάζει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στο Link που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris

ναι η εγκατάσταση και η διαμόρφωση έγινε.Το πρόβλημα βγαίνει όταν μπαίνω στο πρόγραμμα. η αρχική οθόνη είναι εντάξει, το θέμα είναι ότι μετά όπυ και να πάω μου βγάζει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στο Link που θέλω.

Ε, τομ@ρι περνα απο μενα......Περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Kagelar34 όλα τα έχω εγκαταστήσει ξεχωριστα και τα εργαλεία τα είπα παραπάνω. Αν κατάλαβα καλά το password to αλλάζεις απο την MySql kai μετα στην php στο scriptaki που την συνδέεις την βάση με την php. Για νέα password μπορείς να κάνεις Join τους πίνακες της βάσης δημιουργώντας ένα πασσςορδ για τον κάθ επίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris

Kagelar34 όλα τα έχω εγκαταστήσει ξεχωριστα και τα εργαλεία τα είπα παραπάνω. Αν κατάλαβα καλά το password to αλλάζεις απο την MySql kai μετα στην php στο scriptaki που την συνδέεις την βάση με την php. Για νέα password μπορείς να κάνεις Join τους πίνακες της βάσης δημιουργώντας ένα πασσςορδ για τον κάθ επίνακα.

kanonieris μήπως μπορείς να μου πεις λίγο πως θα κάνω join τους πίνακες και από που γιατί εγώ δεν έφτιαξα την βάση αλλά έχω αναλάβει php-html διασύνδεση με τη βάση και τέτοια δηλαδή πήρα έτοιμη την βάση και τους πίνακες...και θέλω να βάλω passwords τώρα

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα έχεις εγκαταστήσει την MySql?Aν ναι τότε ένα παράδειγμα που έχουμε join είναι:

πχ select fruitname, colorname from fruit

inner JOIN color on fruit.id = color.id;

έτσι πχ αντιστοιχίζονται οι τιμές fruitname,colorname

Για αλλλαγή password πας απλώς στο παράθυρο της Mysql και στην επιλογή my.ini.setup.

Εκει μέσα μπορείς να δείς τον κωδικό καθώς και να τον αλλάξεις!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ my.ini μέσω του winmysqladmin (παράθυρο της mysql ) έχω βάλει τον κωδικό στον μοναδικό χρήστη root

πάω στο phpmyadmin για να δω τους χρήστες και βλέπω ότι είναι 2 αλλά από 2 διαφορετικά συστήματα locahost kai %

ο ένας είναι ο root και ο άλλος είναι οποιοσδήποτε χρήστης

δες αρχείο

δε μπορώ όμως να αλλάξω τα privileges αυτού του χρήστη και αν τον σβήσω για να έχω μόνο τον root δεν ανοίγει το phpmyadmin (άρνηση πρόσβασης)

επίσης μέσα στο config.php.conf όπου υπάρχει ο χρήστης root πό κατω έχω βάλει και τον κωδικό του

χωρίς τίτλο.zip

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.