Jump to content



Ερωτηση για vga-αναβαθμιση...


YDinopoulos

Recommended Posts

Καλημερα !

Στο γραφειο εχω το παρακατω συστημα...

Μητρικη Asrock A770DE+

CPU: AMD Phenom II X4 965 (3.5Ghz)

GPU : Gigabyte GTX 460 1TB

Μνημη 4x2 GB (3-3-3-9-12) DDR2

Σκληρος 1 Intel X-25 80GB

Σκληρος 2 WB 640 Green

1 dvdrw

2 pci καρτες με usb 2.0

1 pci καρτα X-Fi Extreme Music (τραβαει ρευμα απο το μικρο 4πινο μολεξ του φλοπυ).

PSU Turbo-X 550W

(Ολα πανω σε ενα APC UPS, 1500 VA)

Επισης σε ενα USB συνδεεται της Matrox το Triple Head 2 Go (DVI) για να μου βγαζει 3 DVI και αναλυσεις 5040χ1080 για τις 3 Samsung 226BW pου εχω. Περα απο 2-3 firefox, 2 vm's, κανα word/excel και 2-3 remote desktop connections, το μηχανημα παιζει κανα παιχνιδι τυπου BF3 (σε med res) με 15-18 fps που δεν ειναι ασχημα.

Επειδη το PSU ειναι οριακο, τσιμπησα ενα Rosewill Capstone 750W modular για να ειναι ολα πιο ανετα !

Τωρα...Η μητρικη εχει 2 PCI-E για τις καρτες και υποστηριζει SLI (μεσω του HyperSLI), αλλα η 0 ειναι χ16 και η 1 ειναι χ4....

Η ερωτηση μου ειναι η εξης...Για να ανεβασω -λιγο- τα fps με 7-100€ max, τι να εκανα ???

Να παρω μια αλλη 460 για SLI ?

Να παρω μια 450 η παρομοια για SLI ?

Να παρω μια γενικα υποδιεστερη και να την εχω αποκλειστικα για PhysX καρτα ???

Link to comment
Share on other sites

Το Sli είναι καλύτερο σίγουρα από μια κάρτα για PhysX,

Tα PhysX θα έχεις 10 παραπάνω FPS στα παιχνίδια που έχουν μόνο PhysX,

στο BF3 για παράδειγμα θα έχεις μια κάρτα που απλά θα δουλεύει IDLE τίποτα παραπάνω.

τώρα δεν ξέρω για 450 άμα μπορείς να την βάλεις για sli, αλλά από ότι βλέπω μια δεύτερη κάρτα ίδια με αυτήν που έχεις (gtx 460)

κάνει 150 ευρώ εδω και δεν την έχουν στοκ.

Δεν ξέρω άμα μπορείς να βρείς τίποτα μετάχειρο αλλά το SLI με μια gtx 460 GB είναι το καλύτερο που μπορείς να κανείς για να αυξήσεις τις επειδώσεις στα Games.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το παίζεις 50-50 όμως και απλά στέκεσαι στα λόγια του χρήστη Discordia στο NV Forum.

άμα έχεις αυτήν

VYnGz.jpg

ή αυτήν

XZoId.jpg

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια ίδια και να την βάλεις σε SLI

και ας δουλεύει σε χ4 δεν χάνεις μου φαίνεται να χάνεις αρκετά.

αλλά εδώ πέρα ρουμανία (κάνει 175 ευρώ) και ούτε καν σε στοκ

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβα την καρτα θα την χρειαστεις λογω bf3... Οποτε για μενα 2 λυσεις υπαρχουν:

1)Παιρνεις μια δευτερη ιδια καρτα

2)Δινεις την δικη σου και πας σε μια unlocked 6950 η 560ti twin frozr 2gb (εχω δει ότι και τα δυο παιζουν γυρω στα 180-200 ευρα)

ΥΓ. Ο 965 εχω δει ότι ανεβαινει ανετα στα 4.Γτ δεν το δοκιμαζεις θα βοηθησει...

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι δεν εχω κ κανεναν με 450 να δοκιμασω. Και μια δευτερη 460 σε SLI νοιωθω οτι ειναι η καλυτερη λυση.

Πούλα την 460 σου στον φίλο μου που ψάχνεται και αγόρασε δύο 450GTS:p

H πάρε μία πιο καλή απλά.

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ

turbo-x 550watt?

Ξέχνα το sli. Πούλα την καλύτερα

Ναι, αλλα δεν ειδες αυτο επισης...:p

"Επειδη το PSU ειναι οριακο, τσιμπησα ενα Rosewill Capstone 750W modular για να ειναι ολα πιο ανετα !"

Link to comment
Share on other sites

Sli σε AMD? Δεν θα το εκανα.

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δωσεις τη δικια σου 460 ενα 100αρικο και με 200ε να παρεις μια καλυτερη μονο πυρηνη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.