Jump to content



OWC και αποστολή με Fedex απορία!


Prof_Chaos

Recommended Posts

εκανα παραγγελία απο το κατάστημα OWC Performance Upgrades; FireWire USB SATA Storage; Memory, more at OWC Αμερική και επέλεξα να πληρώσω μέ amazon payment για ασφάλεια και τρόπο αποστολής international mail .

Ολα καλά με την παραγγελία αλλα βλέπω οτι το έστειλαν με Fedex και οχι USPS!!!

Εχω διαβάσει οτι με fedex υπάρχει σίγουρο θέμα με τελωνείο δεν την γλυτώνεις με τιποτα. Η αγορά ειναι 100 δολάρια.

Τους έστειλα καπάκια μαιλ εξηγώντας τους οτι θέλω USPS που ουτος η αλλιώς επέλεξα πριν την πληρωμή(us mail) και οχι fedex και μου είπαν οτι εχουν στείλει πολλά πακέτα Ελλάδα με την Fedex χωρίς κανένα πρόβλημα και επίσης οτι η Fedex απλά θα παραδώσει το πακέτο στην χώρα και οχι σε μένα προσωπικά .Μετα θα το παραλάβει το ταχυδρομείο μας.διαβάστε την απάντηση..Τι λέτε εσείς;

As I said FedEx brings the package to your country however they are not delivering your order. They simply drop it off just as US Postal Service would do so your post office can complete the delivery. We have shipped many packages this way to Greece and have never had any issues reported regarding the fees that your country charges. FedEx has nothing to do with getting your order through customs or to its final destination. That is for your postal service to do. Your order has already been shipped so I can not cancel it.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί και να έχουν δίκιο μιας και κάθε εταιρία έχει διάφορα "πακέτα" delivery. Συστημένο για παράδειγμα από αγγλία δεν θα σου έρθει με royal mail ντελιβερά, αλλά με συστημένο ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί και να έχουν δίκιο μιας και κάθε εταιρία έχει διάφορα "πακέτα" delivery. Συστημένο για παράδειγμα από αγγλία δεν θα σου έρθει με royal mail ντελιβερά, αλλά με συστημένο ΕΛΤΑ.

Το ελπίζω γιατι με αγχώνει η FEDEX και ο εκτελωνισμός μιας και έχω διαβάσει αρκετά αρνητικά στο διαδίκτυο.

Αν εκτελωνιστεί ομως σε ΕΛΤΑ το κόστος ειναι ελάχιστο..Φαντάζομαι οτι αυτο θα γίνει μιας και λέει οτι το παραδίδει και το επεξεργάζεται το ταχυδρομείο.

εγώ οπως το κατάλαβα είναι διαφορετικό να το φέρει η Fedex ως κουριερ απεθείας στον ιδιώτη και διαφορετικό να το παραδώσει στο ταχυδρομείο.Το τελευταίο λογίζεται ως αποστολή με international mail και εκτελωνίζεται αν το "πιάσουν" απο το ταχυδρομείο.

Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Φίλε Prof Chaos σε τι κόστος ήταν η παραγγελία σου από OWC? Γιατί θέλω και εγώ να παραγγείλω ένα SSD upgrade kit με συνολικο κόστος μαζί με μεταφορικά 242 ευρώ (με USPS πάντα) και σκέφτομαι μην μου ζητήσουν τίποτα τρελό από τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Φίλε Prof Chaos σε τι κόστος ήταν η παραγγελία σου από OWC? Γιατί θέλω και εγώ να παραγγείλω ένα SSD upgrade kit με συνολικο κόστος μαζί με μεταφορικά 242 ευρώ (με USPS πάντα) και σκέφτομαι μην μου ζητήσουν τίποτα τρελό από τελωνείο.

Τελικά τι έκανες? Και εγώ σκέφτομαι να προχωρήσω σε μια αγορά κόστους 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα μια χαρά με την παραγγελία. Την είχαν τιμολογήσει και μόνοι τους χαμηλότερα. Ξανα έκανα κιόλας παραγγελία. Προχωρήστε άφοβα, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος με τα προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα;

Γιατί βρήκα ένα site Macupgrade OWC - NewerTech Shop , SSD, Memory, HD, upgrades, ... το οποίο πρέπει να είναι το ευρωπαικό του και σύμφωνα με αυτό θα πληρώσω €305.72 (προφανώς χωρίς επιπλέον φόρους) ενώ με το κλασικό owc Performance Upgrades; FireWire USB SATA Storage; Memory, more at OWC θα πληρώσω $309.47 ~= €230. Η διαφορά είναι αρκετή...

Υ.Σ.: το ενδιαφέρον μου είναι για αυτό το προιόν http://eshop.macsales.com/shop/ministack (σκέτη η θήκη)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ρίσκο μου φαίνεται η όλη η ιστορία. Άμα το επιχειρήσω και χρειαστεί να πληρώσω τελωνεία και τέτοια, ποια είναι η χειρότερη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.