Jump to content



Ασύρματη σύνδεση δύο σημείων


morius

Recommended Posts

Γεια σας, θα ήθελα να συνδέσω ασύρματα δύο σημεία που απέχουν 600μ περίπου, έχουν οπτική επαφή, και στα δύο μέρη υπάρχει ρεύμα, στο ένα υπάρχει σύνδεση ADSL.

Πώς μπορεί να γίνει αυτό με το μικρότερο κόστος.

Αρκεί μία κατευθυντική κεραία στο σημείο που είναι το ADSL? και στο άλλο σημείο το laptop μόνο;

Έψαξα κ είδα αυτη την κατευθυντική, αλλά δεν μπορώ να δώ πως συνδέετε αυτή κ με τι??

WAVEARENA ANT24-GDA24 Grid Antenna 24 dBi

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το κάνεις με στάδια

πχ να πάρεις πρώτα αυτή να δεις πως σε καλύψει και να προχωράς

αυτή είναι ως συνήθως RP-SMA Wireless Antenna Connectors

και την συνδέεις σε κάρτα είτε σε usb με εξωτερική κεραία

με σκέτο το laptop δεν νομίζω να κάνεις δουλειά, αν σε ζορίζει το κόστος πάρε στη χειρότερη ένα wireless AP και αν δεν σε φτάνει η ισχύ βάλε του μια μεγαλύτερη κεραία και θα το βάλεις σαν repeater πχ και θα κάνεις τη δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

1. Η κατάληξη της κεραίας μπαίνει κατευθείαν στο router με έναν απλό αντάπτορα ή θέλει κάποια άλλη συσκευή για ενίσχυση σήματος ή τροφοδοσίας;

2. Τι αντάπτορα χρειάζομαι για να μπει στο royter;

3. Μετά από πόσα μέτρα καλώδιο έχω απώλεια σήματος;

Link to comment
Share on other sites

κοίτα 1)μπορείς να βρεις ένα άλλο access point και να το συνδέσεις πχ μέσω ethernet στο router σου και να το καταλήξεις εκεί με την κεραία χωρίς αντάπτορες χωρίς τπτ

2)μπορείς να πάρεις usb adapter για wifi που παίρνει πάνω του κεραία και του βάζεις το grid

3)μπορείς να πάρεις μια ethernet κεραία να κάνεις κατευθείαν τη δουλειά σου και με περισσότερα μέτρα καλώδιο

(στην λύση με το ομοαξονικό καλώδιο με αυτό που δείχνεις εσύ όσο περισσότερα μέτρα καλώδιο τόσο μεγαλύτερη απώλεια γι αυτό καλύτερα να έχεις μόνο το καλώδιο της κεραίας και να μην βάλεις προέκταση.

λύσεις υπάρχουν διαλέγεις τι θες για την δικιά σου περίπτωση και παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω πάνω στο royter ένα access point με αποσπόμενη κεραία κ του βάλω για κεραία αυτή RP-SMA 2.4GHz 25 DBi Yagi Wireless WLAN WiFi Antenna For Modem PCI Card Router | eBay με κατεύθυνση προς το σημείο που θέλω εγώ...

και απτην άλλη μερια με αυτο το wirelless New 300M USB Wireless LAN Network Internet Adapter WIFI 802.11n /g/b Card For PC | eBay και αυτή την κεραία 7 dBi 2.4 GHz 802.11b/g Omni WiFi Antenna RP-SMA Magnet | eBay θα δω αποτέλεσμα;;

Έχω μια αμφιβολία για την κεραία; Είναι λήψης ή αποστολής;

Link to comment
Share on other sites

θα σου παίξουν ναι

(τώρα λόγο του μεγάλου μήκους καλωδίου θα έχεις κάποια απώλεια στην omni, δες καλύτερα μια 7-8db omni χωρίς βάση με καλώδιο και πάρε καλύτερα μία προέκταση usb ή ακόμα καλύτερα βάλεις άλλο AP με μία 7-8db κεραία και κάνεις αναμετάδοση. Έτσι το είχα κάνει σε ένα φίλο με omni μόνο και του έπαιξε καλά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία η διάσταση της κεραίας αλλά το gain της. Με τα 24dBi που δίνει είναι υπεραρκετή και πρέπει η πηγή να ρυθμίζεις την ισχύ της αλλιώς η εκπομπή σου θα είναι πάνω από το όριο των 100mW (20dBm) και γίνεσαι παράνομος, πέραν του ότι επιβαρύνεις το φάσμα χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.