Jump to content



Samsung 2232BW και πόνος στα μάτια


anonymous-root

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω εδώ και 2-3 χρόνια αυτή την οθόνη (samsung 2232 bw) προς αντικατάσταση της τότε μου hitachi CRT.

Από τότε που την έβαλα πάνω άρχισα να έχω ενοχλήσεις στα μάτια. (πόνο δηλαδή) ο οποίος το τελευταίο εξάμηνο έχει γίνει ανυπόφορος, σε σημείο να μην μπορώ να δουλέψω, ούτε 5 λεπτά δεν μπορώ να κάτσω. Η πλάκα είναι ότι την πήρα για είμαι πιο ξεκούραστος στο διάβασμα κειμένων από την οθόνη.

Επειδή φαντάζομαι είναι θέμα ρυθμίσεων, (έριξα τη φωτεινότητα απο το 100 στο 75 και μόλις τώρα στο 12), θα ήθελα όποιος την έχει να πει με τι ρυθμίσεις την έχει βάλει. (τώρα που σας γράφω το 12 παραείναι σκοτεινό).

Η οθόνη χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά για διάβασμα / γράψιμο κειμένου.

ΥΓ: σε οφθαλμίατρο είχα πάει πέρσι, για το ίδιο θέμα αλλά δε μου βρήκε τίποτα!.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο χρονικό διάστημα μια Samsung SyncMaster T220HD και τελευταία αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Συγκεκριμένα, όση ώρα είμαι σπίτι είμαι πάντα στον υπολογιστή, οπότε σίγουρα η μισή μου μέρα αφιερώνεται εκεί.

Πρόσφατα, λοιπόν, έτυχε να υπάρξει μέρα που έκανα ένα project και "έφαγα" μια μέρα πάνω στον υπολογιστή. Πηγαίνω κατά το βράδυ έξω για φαγητό και με το που βγαίνω από το σπίτι έβλεπα τελείως θολά σε απόσταση 10μ. Το πρόβλημα συνεχίστηκε για ένα τριήμερο κι έπειτα εξελίχθηκε απλώς σε εγκεφαλικό πόνο(συγκεκριμένα ένιωθα να πονάω κάπου πίσω από τα μάτια) κι έτσι επισκέφθηκα οφθαλμίατρο, αλλά πέρα από 0.5 βαθμούς αστιγματισμό δεν βρήκε κάτι παραπάνω.

Ο λόγος είναι ότι αφιερώνουμε όλη τη φαιά ουσία όταν διαβάζουμε στον υπολογιστή κι αυτό είναι που μας κουράζει, καθώς επίσης και το ότι οι οθόνες μας είναι κάπως μεγάλες για τόσο κοντινή απόσταση.

Πιστεύω, η λύση είναι να αγοράσουμε βοηθητικά γυαλιά, δηλαδή να τα φοράμε μόνο κατά τη διάρκεια που είμαστε στον υπολογιστή, παρακολουθούμε τηλεόραση κλπ :dots:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα, ήταν ότι όταν μετακίνησα το γραφείο του υπολογιστή κοντά στο παράθυρο - έτσι ώστε το φως του ήλιου να είναι πίσω από την οθόνη για να μην κάνει αντανακλάσεις - η κατάσταση ήταν πολύ καλύτερη. Ίσως επειδή μπορούσα να ρίξω και καμμιά ματιά έξω για 1-2 λεπτά και ξεκουραζόταν λίγο το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η nvidia στο panel της έχει ένα wizard για να μπορέσεις να ρυθμίσεις τα χρώματα σωστά στην οθόνη καθώς και ρύθμιση της φωτεινότητας/αντίθεσης κτλ. Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. Φαντάζομαι έχει περάσει drivers για την οθόνη στο λειτουργικό καθώς περνάει και προφίλ διαχείρισης χρωμάτων στο σύστημά σου για καλύτερες χρωματικές αποδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή μπορούσα να ρίξω και καμμιά ματιά έξω για 1-2 λεπτά και ξεκουραζόταν λίγο το μάτι.

Κι αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό μέγεθος. Σε μέρες που καθόμαστε πολλές ώρες στο pc πρέπει ανά διαστήματα να ξεκουράζουμε τα μάτια μας ρίχνοντας κι οπουδήποτε αλλού "άκυρες" ματιές.

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος του χωρου παιζει πολυ μεγαλο ρολο οπως και η φωτεινοτητα της οθονης, πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια. Πχ οχι δωματιο-μπουντρουμι που η μονη πηγη φωτος ειναι η οθονη... και προς θεου οχι πολυ μεγαλες ή πολυ μικρες φωτεινοτητες οθονης.

ΥΓ: Επειδη εχω την 2032BW, την εχω παντα στο Internet Profile για browsing/gaming και μονο σε ταινιες την βαζω στο Movie. To Text μου φαινεται παρα ειναι low...

Με χρωματα κλπ δεν ασχοληθει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι (και συγνώμμη για το καθυστερημένο feedback, αλλά τρεχουν πολλά).

έχω ήδη ρίξει τη φωτεινότητα κάτω από το μισό και σαν να είδα κάποια βελτίωση.

Το παράθυρο είναι από αριστερά, οπότε και το (όποιο) φως έρχεται απο εκεί.

Πλέον ανάβω το φώς στο δωμάτιο που έρχεται από πισω και πάνω.

Πάντως το πρόβλημα παραμένει ακόμα (όχι τόσο έντονο όμως).

θα το δω και τις επόμενες ημέρες και θα ποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η οθόνη να είναι ούτε πολύ κοντά αλλα ούτε και πολύ μακριά από τα μάτια σου. Για παράδειγμα, αν η οθόνη είναι μακριά τότε χρειάζεται να ανεβάσεις τα DPI (σε 120 π.χ.) έτσι ώστε να είναι μεγαλύτερα τα γράμματα.

Μήπως έχεις τίποτα σε μυωπία ή αστιγματισμό; Τυχαίνει πολλές φορές, μικρή μεταβολή σε μυωπία ή αστιγματισμό να προκαλεί κούραση σε οθόνες. Προσωπικά δε μου έχει τύχει (έχω μυωπία και αστιγματισμό αλλά επειδή ο αστιγματισμός μου είναι μισός βαθμός δεν μπαίνει σε φακούς επαφής, αλλά ούτε και με ενοχλεί), αλλά σε φίλους μου το έχω δει να τους ενοχλούνε η οθόνη του υπολογιστή αν και έχουνε κάτι ελάχιστο σε μυωπία ή αστιγματισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

Μόλις είδα το συγκεκριμένο θέμα και επειδή πήγα πρόσφατα σε οφθαμλίατρο για το ίδιο θέμα σας μεταφέρω την εμπειρία μου.

Καταρχήν να σας πω πως εργάζομαι κατα μέσο όρο 5-6 ώρες την ημέρα (εργασία σε γραφείο) και άλλες 2-3 στο σπίτι διασκέδαση. Είχα το ίδιο πρόβλημα (πόνος και τσούξιμο στα μάτια) και αποφάσισα να πάω στον γιατρό ο οποίος μου είπε τα εξής.

Καταρχήν γυαλιά ξεκούρασης για υπολογιστή είναι μούφα, τα μόνα γυαλία ξεκούρασης που κάνουν ουσιαστικά δουλεια για τα μάτια είναι της οδήγησης.

Δεύτερον τα μάτια πονάνε και τσούζουν επειδή όταν βρισκόμαστε μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή ενστικτωδώς επειδή συγκεντρώνουμε την προσοχή μας σε καποια σημεία δεν ανοιγοκλέινουμε τα μάτια μας όσο χρειάζεται, από ότι θυμάμαι κανονικά κάνουμε αυτή την κίνηση 80φορές το λέπτό ενώ προστά στον υπολογιστή αυτό πέφτει στις 20.

Δεν υπάρχει ιατρική λύση για το θέμα ούτε παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο οι ρυθμίσεις σε αυτό το θέμα. Η λύση είναι να έχετε δίπλα σας ένα τεχνητό δάκρυ (υπάρχει και σε μορφή σπέϋ) και να υγραίνεται τα μάτια σας περιοδικά.

Ελπίζω να βοήθησα με το post μου. Καλή σας μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά βοηθάει το ποστ σου. Κι εμένα τα ίδια μου είχε πει ο οφθαλμίατρος.

Απλά στην τώρα (δικιά μου) περίπτωση, μιλάμε για πόνο που έρχεται πίσω από τα μάτια και δεν περνάει εάν δεν φύγεις από την οθόνη. Όχι απλό τσούξιμο που το αντιμετωπίζεις με δάκρυα.

Τον τελευταίο καιρό τυχαίνει να κάνω μεγαλύτερα διαλλείματα και να μην είμαι πάρα πολύ ώρα στην οθόνη, και φαίνεται να έχει βελτιωθεί. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά βοηθάει το ποστ σου. Κι εμένα τα ίδια μου είχε πει ο οφθαλμίατρος.

Απλά στην τώρα (δικιά μου) περίπτωση, μιλάμε για πόνο που έρχεται πίσω από τα μάτια και δεν περνάει εάν δεν φύγεις από την οθόνη. Όχι απλό τσούξιμο που το αντιμετωπίζεις με δάκρυα.

Τον τελευταίο καιρό τυχαίνει να κάνω μεγαλύτερα διαλλείματα και να μην είμαι πάρα πολύ ώρα στην οθόνη, και φαίνεται να έχει βελτιωθεί. Θα δείξει.

Φίλε εγώ θα σου πρότεινα -χωρίς να έχω σχετική έμπειρια- να το ψάξεις λίγο παραπάνω.Με τα μάτια δε παίζεις.

Sent from my Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.