Jump to content



GTA 4 και αναβάθμιση γραφικών


tzafar1

Recommended Posts

Παιδιά ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά δε μπορούσα να κάνω αλλιώς από το να απευθυνθώ σε εσάς.Πρόκειται για το κλασσικό GTA 4 και τις ρυθμίσεις των γραφικών του.Πριν από τρεις μήνες τοπθέτησα στο pc μου μία ΑΤΙ 7970 και κατόπιν format εγκατέστησα το GTA 4.Μετά την εγκατάσταση ξεκίνησα να παίξω το παιχνίδι και προς μεγάλη μου έκπληξη αντίκρυσα τα χειρότερα γραφικά που είχα δει ποτέ μου!Μπήκα λοιπόν στο μενού των γραφικών και εκεί ήρθε η δεύτερη έκπληξη όταν αντίκρυσα πως από τα 3043 ΜΒ χρησιμοποιούσε μόλις τα 202 ΜΒ με όλες τις κατηγορίες στο LOW ενώ μου γνωστοποιούσε με κόκκινα γράμματα πως η κάρτα γραφικών μου δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις για να παίξω το παιχνίδι σε ανάλυση 1900x1200 και σε extra high όλες τις κατηγορίες.Προσπαθώντας να αναβαθμίσω τα δεδομένα στις υποκατηγορίες (textures,distance κλπ)ανακάλυψα πως δεν με αφήνει:rant:!Κατόπιν ψαξίματος στο GOOGLE βρήκα κάποιες λύσεις που προσπάθησα να εφαρμόσω,μάταια όμως,γιατί απευθυνόντουσαν σε χρήστες που είχαν προμηθευθεί το GTA 4 από τη Steam.Εγώ πάλι το έχω αγοράσει από το πλαίσιο.Κατέβασα και εγκατέστησα το patch 1.0.7.0 χωρίς να δω καμία ουσιαστική διαφορά:wall:.Οι drivers της κάρτας μου είναι οι τελευταίοι.Τα ίδια αντιμετώπισα και με το Stronghold 3 αλλά αυτό που με καίει είναι το GTA 4.Σας παρακαλώ για μία βοήθεια όποια κι αν είναι αυτή προτού:suicide:.Ευχαριστώ προκαταβολικά:thank_you2:.

Y.Γ.

Το τροφοδοτικό είναι Corsair HX850

post-19133-1416076308,5271_thumb.png

post-19133-1416076308,5945_thumb.png

post-19133-1416076308,6143_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το καλυτερο δυνατο framerate θα το πετυχεις με 1.0.4.0

ενω απο αποψη γραφικων φουλαρε την ποιοτητα και μετα ξεκινα να

ανεβαζεις τις distance επιλογες μεχρι να μαξαρει τη μνημη.

Γενικα ομως μη περιμενεις πολλα θαυματα απο εναν κακογραμμενο τιτλο.

Θα φτιαχτει ομαδα μαζικης προσευχης στον λαμπη ωστε ο επομενος τιτλος να εχει

optimization. Μεχρι τοτε αν δε σε ικανοποιουν τα γραφικα μπορεις να δοκιμαζεις

καποια εκδοση του icenhancer και φυσικα τα car packs και το mod : better city textures που ειναι αρκετα giga.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση βρέθηκε και το χειρότερο από όλα ήταν ότι την είχα εφαρμόσει-κατόπιν υπόδειξης τρίτου-αλλά με λάθος τρόπο!Βρίσκεις τη συντόμευση του παιχνιδιού και με δεξί κλικ πάνω της ανοίγεις τα properties-ιδιότητες και κατευθύνεσαι στον προορισμό-target όπου αναγράφεται η εφαρμογή έναρξης("C:\Program Files\GAMES\Rockstar Games\GTA 4\Grand Theft Auto IV\LaunchGTAIV.exe").Εκεί πρέπει να μορφοποιήσεις την την αναγραφή συμπληρώνοντας την φράση -norestrictions καθ' αυτόν τον τρόπο "C:\Program Files\GAMES\Rockstar Games\GTA 4\Grand Theft Auto IV\LaunchGTAIV.exe" -norestrictions.'Ετσι τερματίζεις τους περιορισμούς στα γραφικά που επιβάλει αρχικά η εταιρεία.Όλο το λάθος που έκανα εγώ και με είχε τρελάνει για αρκετές ημέρες ήταν ότι δεν άφηνα κενό μεταξύ διαλλυτικών και της παύλας:X:!Ελπίζω να βοήθησα όποιον βρέθηκε στη θέση τη δική μου:)!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.