Jump to content



Ποιό Peltier για 3GHz?


DMylonas

Recommended Posts

Αν και διάβασα αρκετά review δεν κατάφερα να καταλάβω ποιό peltier θα έκανε για τον 3GHz μου. Πηγαίνει μέχρι τα 3.7GHz με default ρεύμα και έχω ένα 550W PSU....

Εγώ θα το βάλω σε ψύχτρα με αέρα, κάνει? Από που μπορώ να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πρέπει να πάω σε νερό..... Αυτή την στιγμή είμαι από τα 3GHz στα 3.6GHz με default τάση και ρουφάει 90Watt. Με νερό θα πάω χαλαρά στα 4GHz και με λίγο τάση... ’ρα τα 120+ δεν φτάνουνε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

... και έχω ένα 550W PSU....

Θα στη γονατίσει την γραμμή των 12V (το 226W θέλει 18Α στα 12V). Πάρε ένα άλλο αποκλειστικά για το TEC σου ή φτιάξε ένα! Κάπου στο φόρουμ κυκλοφορεί ένας οδηγός για DYI τροφοδοτικό για το TEC.

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να επαιρνες ενα peltier 226 watt και να εβαζες ενα ξεχωριστο τρφοδοτικο με περισσοτερο απο 17A στην 12v..(δηλ. 12χ17=204 watt)

και εγω για τον prescott μου εχω παρει ενα peltier 226watt,με το enermax 350watt που ειχα πρωτα...βεβαια δεν το εχω χρησημοποιησει ακομα για να σου πω περισσοτερα...

κοιτα στο fleamarket εχει καλα και φθηνα peltier...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.