Jump to content



Να το σπάσω το NetMod ή να το πάω στην INTRACOM να τους το βάλω .....


backgman

Recommended Posts

Αυτή η π@παριά που φτιάχνει η "καλύτερη εταιρία πληροφορικής στην Ελλάδα" με ταλαιπωρεί εδώ και 1 χρόνο.

Έχω το NetMod v2 και μετά απο 4 μήνες που το δούλευα στο USB (με τους τελευταίους drivers και firmware) και μετά απο τα restarts (μιας και οι μ@λακες τις INTRACOM δε ξέρουν ή δε μπορούν ή δε θέλουν να φτιάξουν έναν οδηγό USB που να υποστηρίζει και το ΗΤ του P4 που έχει η μισή ελλάδα, λέμε τώρα), αποφάσισα να το δουλεύω σηρειακά.

Πράγματι σταμάτησαν τα restarts αλλα αρχίσαν άλλα. Όταν είμαι στο Internet κολλάνε τα πάντα (όλα τα προγράμματα) και ανταποκρίνονται μετά απο 1-2 λεπτά, όπως καταλαβαίνετε δεν είναι δυνατόν να δουλέψω έτσι.

Μήπως ξέρει κανένας καμια λύση, εκτός απο το να το σπάσω και να ζητήσω άλλο ??

INTRACOM SUCKSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

<<Να το σπάσω το NetMod ή να το πάω στην INTRACOM να τους το βάλω ..... >>

Προσωπικά θα προτιμούσα την 2η λύση:D

Το τί έχω τραβήξει με αυτό το μηχάνημα δεν λέγεται.

Η καλύτερη λύση είναι ένα ένα ISDN modem με κόστος γύρω στα 50 Ευρώ με το οποίο και καλύτερες ταχύτητες έχεις και σωστή υποστήριξη capi και αποφεύγεις τον πονοκέφαλο.

Πάντως, πριν καταλήξω στην λύση του modem, είχα βρει μία παλιότερη έκδοση firmware του netmod που έπαιζε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έβγαλε η intracom καινούργιους drivers και firmware για το V2 τους έχεις checkάρει. Το λέω επειδή στους περισσότερους έλυσε τα προβλήματα. Πάντως συμφωνώ ότι η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα ISDN TA. Κυκλοφορούν αρκετά φτηνά. Το Crypto για παράδειγμα έρχεται στα 20 αλλά δεν έχει CAPI (για να παίξει σωστά κατέβασε τους drivers από το site της Billion και όχι αυτό της Crypto) και άλλα που κάνουν πολύ καλά την δουλεία τους. Προτίμησε PCI.

Link to comment
Share on other sites

παρτε ενα tornado tipa pci απο το πλαισιο με 30 euro περιπου και θα σωθηται.εχει capi φοβερα pings και δεν κολαει ποτε!!το εχω κατι χρονια τωρα και ειμαι υπερευχαριστημενος,Το προτεινω ανεπιφυλακτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

ΝΑΙ ........Πού το κατάλαβες??..........41MHz PCI bus το δουλεύει κανονικά......... :D

με δουλεύεις έτσι????? Για πιο άλλο λόγο θα έλεγες ότι δε παίζεται :hehe:

το είχα και γω αλλά δε το δοκίμασα εκεί ψηλά ποτέ :o

Αρχική απάντηση από crmaris

παρτε ενα tornado tipa pci απο το πλαισιο με 30 euro περιπου και θα σωθηται.εχει capi φοβερα pings και δεν κολαει ποτε!!το εχω κατι χρονια τωρα και ειμαι υπερευχαριστημενος,Το προτεινω ανεπιφυλακτα!!!

Συμφωνώ, το Τοrnado από εποχής που είχα ΙSDN είχε βγει το καλύτερο σε pings. (αλλά δε ξέρουμε πόσο PCI σηκώνει :hehe: )
Link to comment
Share on other sites

τυχερός είσαι. (εξαρτάται από το SB) Το Netmod είναι εκτός specs USB γι αυτό και δε φέρει το logo USB (που σημαίνει ότι είναι certified). Mε το τελευταίο firmware κάτι πάλεψαν και φαίνεται να έφτιαξαν...

Link to comment
Share on other sites

Τι περίεργο πράγμα έιχα και γω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που με ταλαιπωρούσε κάνα τρίμηνο.

Το θέμα είναι ότι όλοι μου λέγαν ότι φταιει ο sasser ή ο blaster και έψαχνα προς εκείνη την κατέυθυνση με antivirus, updates των windows, registry, format τα έιχα δοκιμάσει όλα μέχρι που άλλαξα το καλώδιο με σειριάκό και αυτό ήταν όλα οκ τώρα.

update στο firmware είχα κάνει πριν κανα τετράμηνο πρίν αρχίσει αυτα τα κόλπα.

Αν βγήκε και άλλο θα ξαναδοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει update το firmware όταν είχα πρόβλημα με το usb, λογικά πρέπει να έχω το 3.81 αλλα θα το τσεκάρω. Πάντως για καλύτερη λύση θα πάρω κανα ISDN modem να ησυχάσω μια και καλή.

Να βάλω DSL ?? Ας μην ανοίξουμε κουβέντα για τους κλέφτες του ΟΤΕ τώρα. Πάντως αν είχα 80-100 να κάθονται καθε μήνα μπορεί να το σκεφτόμουνα !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman

Είχα κάνει update το firmware όταν είχα πρόβλημα με το usb, λογικά πρέπει να έχω το 3.81 αλλα θα το τσεκάρω. Πάντως για καλύτερη λύση θα πάρω κανα ISDN modem να ησυχάσω μια και καλή.

Να βάλω DSL ?? Ας μην ανοίξουμε κουβέντα για τους κλέφτες του ΟΤΕ τώρα. Πάντως αν είχα 80-100€ να κάθονται καθε μήνα μπορεί να το σκεφτόμουνα !!!

50 € το μήνα πάει η DSL. Πάντως αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 16:20]

50 το μήνα πάει η DSL. Πάντως αξίζει τον κόπο.

1ον πάει 50+ΦΠΑ=60 το μήνα το ADSL384 (με τον πιο φτηνό ISP Teledomenet)

2ον ο ΟΤΕ δε σου εξασφαλίζει οτι θα έχει 384KBps downstream και έχω 3 παραδείγματα απο τη Πάτρα οι οποίοι κατέβαζουν με 3-4KB/s για 2-3 βδομάδες επειδή ο ΟΤΕ δεν έχει τη κατάλληλη υποδομή και ένας θεός ξέρει πότε θα την έχει.

3ον είναι το ακριβότερο DSL στην ευρώπη (αν δεν είναι και στο κόσμο)

το γεγονός οτι ο ΟΤΕ μας κλέβει κανονικά ήταν γνωστό, οτι με το DSL θα μας έκλεβε και άλλο αναμενόμενο, αλλα το γεγονός οτι οι Έλληνες οχι μόνο δε το μποϊκοτάρανε αλλα το διαφημίζουνε κιόλας δε το περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman

1ον πάει 50€+ΦΠΑ=60€ το μήνα το ADSL384 (με τον πιο φτηνό ISP Teledomenet)

2ον ο ΟΤΕ δε σου εξασφαλίζει οτι θα έχει 384KBps downstream και έχω 3 παραδείγματα απο τη Πάτρα οι οποίοι κατέβαζουν με 3-4KB/s για 2-3 βδομάδες επειδή ο ΟΤΕ δεν έχει τη κατάλληλη υποδομή και ένας θεός ξέρει πότε θα την έχει.

3ον είναι το ακριβότερο DSL στην ευρώπη (αν δεν είναι και στο κόσμο)

το γεγονός οτι ο ΟΤΕ μας κλέβει κανονικά ήταν γνωστό, οτι με το DSL θα μας έκλεβε και άλλο αναμενόμενο, αλλα το γεγονός οτι οι Έλληνες οχι μόνο δε το μποϊκοτάρανε αλλα το διαφημίζουνε κιόλας δε το περίμενα.

Την λύση της 256 τη σκέφτηκες;

Όσον αφορά το Netmod, όταν το χρησιμοποιούσα με XP και 2003 σε USB μου έβγαζε πολλά προβλήματα. Με τη σειριακή θύρα κανένα πρόβλημα. Τους drivers της μητρικής τους κοίταξες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 18:35]

από Crypto και Tornado δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις...

κορυφή (αλλά πιο ακριβά) είναι τα Fritz (έχουν βέβαια και πολύ καλό software)

απο Crypto οτι και αν εχω δοκιμασει

(απο webcams, home cinema εως και ασυρματα τηλεφωνα...)

ειναι για τον π0υτσο καβαλα......:TD:

modem της εν λογω εταιρειας δεν ειχα και ουτε προκειται να δοκιμασω...

Aπο Fritz εχω μαλλον αναμεικτα συναισθηματα ....

τουλαχιστον απο τα σετακια Bluetooth Wireless Isdn που εχει κυκλοφορησει

αλλα αυτο ειναι μαλλον :OT:

Απο Tornado τωρα....

Το WebPocketUsb ISDN μου ελυσε το προβλημα που ειχα με το γαμωNetmod

επι ενα εξαμηνο.....:T:

οπως πιστευω οτι θα εκανε βεβαια και οποιοδηποτε αλλο αξιοπρεπες isdn μοντεμακι.....

(απλα λογω Abit Max3 δεν ειχα serial port και δεν επαιξε τετοια εναλλακτικη λυση)

Το συμπερασμα ειναι οτι με τα πολλα-πολλα.....

απο τα τηλεφωνα στον πΟΤΕ και την ΙΝΤΡΑΚΟΜ (Ουυυυυυυυ)

μεχρι τα ατελειωτα firmwires,drivers,CAPI και τα λοιπα...

αλλα και τις ελεεινες χρεωσεις ΕΠΑΚ του πΟΤΕ

(150αρες+ καθε διμηνια....)

εν τελει τα σιχαθηκα.....:sick:

και τελικα με 58 ευρω το μηνα εβαλα μια 384 (Forthnet)

και βρηκα την ησυχια μου....

θα σε συμβουλευα να το ξανασκεφτεις και να μη δωσεις αλλα τσαμπα λεφτα στην ISDN... μπορει αρχικα η DSL να κοστισει κατι παραπανω λογω εφαπαξ τελους και dsl modem αλλα τα αξιζει..

εστω και εαν προς το παρον ειναι και η ακριβοτερη συνδεση στην

Ευρωπη....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω με το Κοπρίτη, αν δίνεις 90 και πάνω για ISDN κάθε δίμηνο μη το σκέφτεσαι βάλε DSL.

Το Crupto ΙSDN TA δεν είναι της εταιρίας αυτής. είναι της Billion απλά η Crypto το συσκευάζει κάτω από την επωνυμία της στην Ελλάδα ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν θα το πιστέψετε.... Λίγο OFF TOPIC, αλλά πιστεύω ότι αξίζει....

Έχω το κλασσικό Intracom Netmod στην έκδοση V.50 (3.81 firmware, μετά από αναβάθμιση που του έκανα)... Όταν πήρα την Abit είδα με λύπη μου ότι είχε μόνο μια serial και έβαλα το NetMod στην USB 2.0. Εκείνη την περίοδο είχα ένα P4 2.66GHz και μια ISDN 64K 12μήνες OTEnet. Πέρασε ο καιρός και πήρα έναν P4 3.0C. Από εκείνη την μέρα αρχίσανε και τα δικά μου προβλήματα. Ο επεξεργαστής καθότανε 250MHz αλλά όταν έμπαινα Internet το μηχάνημα έκανε επανεκκίνηση. ’ρχισα να του ρίχνω volt μέχρι που έφτασα τα 1.8v και έκανε πάλι τα ίδια... Έτσι άρχισα να κατεβάζω, να κατεβάζω, να κατεβάζω το fsb... ώσπου έφτασα να τρέχω στα 235MHz. Πω ρε λέω, μλκ κομμάτι τελικά είναι. Παίρνω και τις μνήμες (A-Data DDR500).. χτύπησε ΚΟΚΚΙΝΑ η απογοήτευσή μου....

Κάποια στιγμή είδα το post του φίλτατου "backgman" και λέω, κρίμα ο άνθρωπος να έχει έτσι προβλήματα με το παλιό NetMod v2.

Μόλις πριν 2 ώρες δούλεψε το μυαλό μου (έτρεχα defrag και δεν μπορούσα να το λειτουργήσω) και λέω: "Μπας και παίζει το ίδιο με την έκδοση v5 του NetMod???" και το βάζω στην serial

Έ, τι να σας πω???!!! ΣΩΘΗΚΑ!!!! Ο επεξεργαστής έφτασε σταθερός με default ρεύμα στα 250MHz, οι μνήμες με 2.5-4-3-5 2.7v στα 250MHz (default 3-4-4-8 2.8v)..

Το άσχημο είναι ότι η μάνα μου δουλεύει στον ΟΤΕ (Τμήμα πωλήσεων Internet-Κινητής) και δεν μπορώ να πάω αύριο με το NetMod στο χέρι και να τους το πετάξω στην μάπα....

Δεν πειράζει όμως θα ξεσπάσω στον επεξεργαστή και στην μνήμη :)

Εύχομαι καλή λευτεριά στους υπόλοιπους παθόντες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.