Jump to content



120 mmFan Ποιός;


jkanaks

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Τσέκαρα τον Sharkoon Silent Eagle 1000 με τον Stock 120αρη της Corsair στο 600T SE. Εντελός αθόρυβος ο Sharkoon (~22dB), εντυπωσιάστηκα θετικά απο τον stock. Το χρώμα να μην ήταν κατράμι θα το σκευτόμουν να τον κρατήσω. Επόμενο Test o arctic cooling.

Η δοκιμή έγινε με μετασχηματιστάκο στα 12V.

Sharkoon Silent Eagle 1000 Vs Corsair Stock 120mm fan - YouTube

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κοιτα και αυτό:

NB-BlackSilentPro 140mm | Noiseblocker

Έχω το pk3 σε 140mm στις 1700 στροφές 27dba/90cmf και δεν με ενοχλεί κιόλας, απλά ακούγεται. Το έβαλα σε βάση φορητού και βέβαια το βράδυ τον απενεργοποιώ γιατί το μόνο που ακούγεται είναι αυτό. Φαντάζομαι μέσα σε κουτί σταθερού θα ακούγεται και λιγότερο. Βέβαια ίσως εσυ να χρειάζεσαι τους pk1 ή pk2 που είναι πιο αθόρυβοι.

NB-BlackSilentPro 120mm | Noiseblocker

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί να τον βάψεις με σπρέι?(αν φυσικά έχεις τον χρόνο και την όρεξη)

Μιλάω μόνο για την φτερωτή

1 σπρέι αστάρι και 1 ότι χρώμα θες λιγότερο από 5 ευρώ θα σου πάει.

Link to comment
Share on other sites

Αν Κρίνω απ την τιμη πρέπει να φυσαει ο NB, τα χρωματακια δε μου αρεσαν, περιμένω corsair AF και SP quiet edition για δοκιμη...

Πάντως ο ανεμιστήρας, τα πτερύγια του είναι κάπως λεία πολύ ωραία και φέρνει πολύ αέρα. Έχω ένα άλλο 220v που δεν αποδίδει ούτε το μισό να φανταστείς... Τώρα εσύ ξέρεις καλύτερα τι θα πάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί να τον βάψεις με σπρέι?(αν φυσικά έχεις τον χρόνο και την όρεξη)

Μιλάω μόνο για την φτερωτή

1 σπρέι αστάρι και 1 ότι χρώμα θες λιγότερο από 5 ευρώ θα σου πάει.

Η αλήθεια είναι οτι είμαι λίγο κουλάδι με τα βαψίματα :rolleyes: αλλά είναι καλή ιδέα. PWM εχει η NB; Αρχίζω και ψήνομαι χεχε.

Edit: Μπορω να κάνω δοκιμή βαφής του stock 120mm που είχε το 600t να δώ αν το χω πριν καταστρέψω τον NB

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω arctic, είναι στο χρώμα που επιθυμείς, έχει ικανοποιητικά χαρακτηριστικά, είναι αθόρυβος και τιμή χώμα (ο f12 pwm τουλάχιστον, μισή-1/3 από noiseblocker και be quite pwm fans).

Οι corsair quiet edition δεν φτάνουν καν τα 40cfm. !!!!!

Όσο για το θόρυβο, μπες στο παρακάτω κανάλι, βάλε μια σταθερή ένταση ηχείων και άκου.

(για να έχεις μια ιδέα βάλε τον stock της aegir που στα 12v απλά δεν παλεύεται).

Coolingtechnique.com - YouTube

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.